V Česku rostou ceny nejvíce za osm let

Názor
Míra inflace v únoru podle zrychlila meziročně na úroveň 3,7, z lednové hodnoty 3,6 procenta. Inflace je tak nejrychlejší do března 2012, kdy dosáhla úrovně 3,8 procenta. Lze očekávat, že v březnu inflace dále zrychlí. Od jara však její tempo bude postupně zvolňovat.
Cestování lidé omezují nejen z nařízení úřadů, ale i z vlastního popudu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V globální ekonomice totiž citelně sílí tlaky právě na zpomalování inflace, případně dokonce tlaky deflační. Ty pramení z poptávkového šoku, který způsobuje šíření koronavirové nákazy a opatření zaváděná v rámci boje s ní.

Cestování lidé omezují nejen z nařízení úřadů, ale i z vlastního popudu. Není jisté, jak a kam se bude nákaza dále šířit, takže mnozí lidé se pochopitelně zdráhají pořídit si letenku či zájezd i třeba do oblasti, kde infekce zatím rozšířena není. To cestovní kanceláře a prodejce letenek přiměje jít s cenou dolů. K tomuto tlaku na pokles ceny, který přichází z poptávkové strany, se nyní přidá tlak přicházející ze strany nabídkové – tedy citelný pokles cen ropy a pohonných hmot.

Tento nabídkový tlak sice prodejcům zájezdů či letenek v situaci klesající poptávky usnadní život, avšak z makroekonomického hlediska a z perspektivy globální ekonomiky umocňuje již působící dezinflační tlak poptávkový. Sčítá se tedy efekt dvojího působení na pokles cen, včetně cen spotřebitelských v ČR. Proto je pravděpodobné, že inflace v Česku se po své zmíněné kulminaci bude k cíli České národní banky ve výši dvou procent navracet shora rychleji, než se dosud předpokládalo.

PSALI JSME:
Tuzemské cestovní kanceláře a agentury letos mohou přijít až o pět miliard korun

Pochopitelně, že poptávkový šok nakonec zasáhne ekonomiku šířeji, než jen v oblasti cestovního ruchu nebo mezinárodní přepravy, tyto segmenty jsou jen mezi „prvními na řadě“, pročež byly uvedeny jako příklad.

V únoru však v Česku nadále pokračoval silný cenový růst, neboť ekonomický dopad šíření koronaviru ani ropná cenová válka se pochopitelně ještě neprojevily. Zdražování táhly hlavně ceny bydlení. V této oblasti pokračuje citelný, takřka desetiprocentní růst cen elektřiny, ale projevuje se také lednové navýšení vodného a stočného, které rostou tempem zhruba pětiprocentním. Znatelně zdražují také nájmy, přibližně o čtyři procenta.

Citelně ke zdražování přispěl také růst cen potravin, zejména vepřového, ovoce a cukru. U vepřového je důvodem epidemie afrického moru prasat. Ta v roce 2018 propukla v Číně a od té doby se šíří po Asii i Evropě. Nucené vybíjení chovů prasat snižuje dostupnost vepřového na světovém trhu a vede k růstu jeho ceny, a to právě i v Česku.

PSALI JSME:
Epidemie afrického moru zdražuje v Česku prasata i vepřové

U ovoce je důvodem zdražování loňska slabší úroda a u cukru loňské horší výnosy v rámci sklizně cukrové řepy. Významně v únoru zdražovaly také lihoviny, kvůli zvýšení spotřební daně. Růst spotřební daně z tabáku se projeví nejvýrazněji v březnu v dubnu, kvůli postupnému náběhu efektu daně a předzásobení se cigaretami ještě se starým kolkem.

Inflace bude od jara klesat. Za celý rok 2020 však vykáže úroveň 2,9 procenta. V případě výraznějšího poklesu cen pohonných hmot z důvodu probíhající ropné cenové války se celoroční inflace bude pohybovat kolem 2,5 procenta. ČNB letos přistoupí ke snížení základních úrokových sazeb, ale nepůjde o tak masivní pokles úroků, jaký nyní předpokládá trh a jaký by mohla signalizovat nynější dramatická situace na světových trzích.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kuřáci se musí připravit na změny, cigarety zdraží a mentolky skončí. A pašeráci budou mít žně

×
  1. Smad se koblišovci-Babišovci už konečně proberou a toho slovesnkého zloděje vypráskají z ČR zpátky na Slovensko. Jeho biopaliva ničí miliony motorů a nikdo to neřeší.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru