V Česku se auta kradou až osmkrát více než v ostatních zemích Visegrádské čtyřky

Česká republika si připisuje další nelichotivé umístění. V krádežích automobilů v přepočtu na obyvatele totiž náleží ke špičce mezi zeměmi EU. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu. V letech 2015 až 2017 se v Česku každoročně ukradlo 238 automobilů na každých 100 tisíc obyvatel. Jde pochopitelně o krádeže nahlášené policii.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

V rámci zemí Visegrádské čtyřky tak Česká republika zřetelně vede. Na každých sto tisíc obyvatel se v Česku ukradne šestkrát až osmkrát více aut než v Polsku, kde se v přepočtu na 100 tisíc obyvatel ukradne ročně 37 aut, v Maďarsku (32) i na Slovensku (31).

Tabulce vévodí Lucembursko, kde se každoročně ukradne 328 aut na 100 tisíc obyvatel. Lucembursko je ovšem v rámci EU nejvíce motorizovanou zemí – s největším počtem aut v přepočtu na obyvatele. Tím však nelze vysoký počet krádeží aut vysvětlit zcela. Poměrně vysoce motorizované je například také Polsko. V přepočtu na obyvatele je tam více aut než v Česku a přitom, jak víme, vykazuje země výrazně nižší počet krádeží aut než ČR.

Nejméně se auta v EU kradou v Dánsku. A také v Rumunsku, což je však pro změnu nejméně motorizovaná země EU, což má na nízký počet krádeží svůj vliv.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polovina Čechů byla někdy okradena

Zavřít reklamu ×
 1. Zase tak trochu cele upravene k obrazu potrebnemu. V Polsku se auta dejme tomu zas az tolik nekradou. Souhlas. Kradou se jinde , do Polska se vozi uz ukradena auta , zde se legalizuji a dale pouzivaji. Ono zname “ Zlodej zlodeje neokrade “ , ma neco do sebe, jak je videt. Takze souvislost s Luxembourgem a dejme tomu tim Polskem je vcelku jasna . V L ukradeno , do PL prevezeno , zlegalizovano a bud dal streleno na vychod , nebo primo v PL dale uzivano.
  Take ze znama takova reklama polske cestovni kancelare . Prelozeno do cestiny asi takhle : Prozijte Vasi dovolenou v Polsku . Vase auto uz tam je .
  Slovni hricky a basnicky v nemcine . Vysvetlivky : der Stahl – ocel . Der Diebstahl – kradez. “ Z jakeho druhu oceli jsou vyrobena auta v Polsku ? Odpoved : Diebstahl. “ Dosti popularni a pravdive.

 2. Neodpustim si jeste jeden bonnmot radia Yerewan.
  Dotaz na vyse jmenovane : Je pravda , ze v Sovetskem Svazu je velmi rozsireno a oblibene , pujcovani automobilu ? (Dnes by se to nazvalo carsharing , pozn redakce ).
  Odpoved radia Yerewan . V podstate ano. Jen se nejedna o automobily , ale o jizdni kola a ta se nepujcuji , ale kradou.

 3. Proč by někdo kradl tady v Česku staré vraky(průměr vozového parku je 15 let),které jsou navíc zničené z našich tankodromů.To jsou ti zloději teda hloupější než Poláci,kteří jezdí pro auta do Německa a Rakouska.Tady u nás jsou auta většinou v tak otřesném stavu,že bych je nechtěl ani zadarmo!

  • Petr :
   Snad si nemyslíš, že někdo krade auto proto, aby si z něho vzali vymlácený čep. Auto má další použitelné díly, palubky, sedadla, motor atd….. Podívej se kolik tady jezdí 12ti letých Octávií a Fábií. Snad si nemyslíš že podstatné věci někdo kupuje nové. Jedeš na vrakáč nebo ke klukům co to kradou a koupíš to použité za rozumné peníze. Když to odejde motor, převodovka, půjdeš ji kupovat novou ? Petře !!! uvažuj a vem rozum do hrsti !

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru