V Česku se letos hodně umíralo

V Česku letos od ledna do června přibylo jen zhruba 1200 obyvatel. Důvodem je zejména vysoký počet zemřelých. V prvním pololetí totiž zemřelo v ČR o přibližně 21 300 více lidí, než kolik se jich živě narodilo. Loni v prvním pololetí činil tento takzvaný úbytek přirozenou měnou pouze 2600 lidí.
Pandemie si v ČR vybrala zvláště krutou daň v podobě poměrně vysokého nadprůměrného počtu zemřelých, a to i v mezinárodním srovnání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

O to, že počet obyvatel ČR se rozšířil, se postarali přistěhovalci ze zahraničí. Počet imigrantů totiž převýšil počet vystěhovalých do zahraničí o přibližně 22 500. Tudíž byl dostatečně vysoký, aby se celkový počet obyvatel ČR zvýšil, byť jen poměrně nepatrně, totiž nejméně výrazně od roku 2014.

Převis počtu přistěhovalců ze zahraničí nad vystěhovalými do zahraničí byl zhruba 2,5krát vyšší než v prvním pololetí roku 2020, kdy byl přeshraniční pohyb omezen kvůli propuknuvší pandemii.

Zvláště vysoký byl počet zemřelých v březnu, kdy vrcholila letošní fáze pandemie. V březnu zemřelo meziročně o 64 procent více lidí. Poté se situace začala uklidňovat. V červnu tak už počet zemřelých meziročně dokonce klesal.

Aktuální data Českého statistického úřadu k pohybu obyvatelstva prokazují, že pandemie si v ČR vybrala zvláště krutou daň v podobě poměrně vysokého nadprůměrného počtu zemřelých, a to i v mezinárodním srovnání. Před výraznějším propadem počtu obyvatel ČR tak zemi zachránila opětovně navýšená imigrace za zahraničí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7 milionu

Zavřít reklamu ×
  1. Autor s námi manipuluje. V první polovině roku 2020, v době celostátního lockdownu a tzv. kolabujících nemocnic, zemřelo v ČR méně než 55.000 lidí, což je méně než v první půli roků 2019 i 2018 … zajímavé, že? Naopak od 26.12.2020 se v ČR plošně očkuje, a přestože „pandemie“ ustupuje a republika se rozvolňuje, tak v první půli roku 2021 umírá přes 73.000 občanů, nejvíce od roku 1989. Takže já bych důvod pro obrovský počet mrtvých hledal jinde než v kovidu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB