V Česku se teď roztočí „válečná inflace“

Názor
Válka na Ukrajině roztočí v Česku druhé kolo inflace. Tentokrát už půjde převážně o inflaci „válečnou“, nikoli „pandemickou“. Ovšem obě inflační kola na sebe navazují se, dokonce se překrývají, takže výsledkem bude ještě vleklejší výrazná inflace, než jaká by nastala, pokud by došlo buď „pouze“ na pandemii, nebo „pouze“ na válku.
Nelze v tuto chvíli vyloučit, že ČNB bude muset dokonce intervenovat ve prospěch stabilizace kurzu koruny. Ilustrační foto: FAEI.cz

Značný inflační efekt bude mít nově také vývoj kurzu koruny ke světovým měnám v čele s dolarem. Zejména při déletrvajícím vyhrocení konfliktu, který snadno může přerůst z regionálního v mezinárodní, koruna citelně trvaleji oslabí. Nelze v tuto chvíli vyloučit, že Česká národní banka bude muset dokonce intervenovat ve prospěch stabilizace kurzu, a to například odprodejem části devizových rezerv.

I tak však bude inflační náraz způsobený oslabením koruny znatelný. Umocní „válečnou inflaci“, jelikož v důsledku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu už nyní citelně zdražují ropa na světových trzích či plyn na burzách v EU a také mnohé klíčové průmyslové suroviny typu kovů hliníku nebo niklu.

V přepočtu do korun vyšel dnes barel ropy Brent až na více než 2367 korun, jak vyplývá z dat Bloombergu. Jeho cena tak zaostala pouze o přibližně 30 korun za absolutně historicky nejvyšší korunovou cenou barelu ropy Brent z roku 2012. Tehdy se pohonné hmoty v ČR prodávaly nejdráže v historii, například v Praze průměrná cena benzínu překonávala dle dat CCS dokonce i 40 korun za litr.

PSALI JSME:
Benzín v příštím týdnu zdraží nad 38 korun za litr

Další kolo růstu cen energií a oslabení koruny dále zvýrazní inflaci v ČR. Je tak poměrně pravděpodobné, že ta za celý letošní rok vykáže průměrně dvoucifernou úroveň. Samozřejmě to záleží na závažnosti dalšího vývoje válečné situace na Ukrajině, která v tuto chvíli je jen obtížně odhadnutelná s jakoukoli vyšší mírou spolehlivosti.

Českou ekonomiku by ale neměl ochromit samotný pokles vývozu zboží do Ruska, neboť ten představuje pouze zhruba dvě procenta celkového českého exportu. Tuzemskou ekonomiku by ale pochopitelně fatálně ochromil déletrvající výpadek v dodávkách ruské ropy, a zejména plynu. Omezení těchto dodávek ale není ani v ruském ekonomickém zájmu.

PSALI JSME:
Více než sankce škodí Rusku levná ropa

Česká ekonomika, malá a otevřená, však bude oslabována stagflačními tendencemi ve světové ekonomice. Zejména pokud by ukrajinský konflikt přerostl v mezinárodní střet, nastane globálně enormní nárůst nejistoty, která dramaticky podváže podnikatelskou a investiční činnost a může vyústit až ve stagnaci, ba pokles světového hospodářství, doprovázený zprvu vysokou inflací.

Což je z definice právě takzvaná stagflace. Ta by nakonec vyvolala citelný růst míry nezaměstnanosti v ČR, nejen skrze slabší investiční a obchodní činnost českých firem, ale také skrze citelně utlumený zahraniční obchod, jemuž by výrazné oslabení koruny bylo jen částečnou vzpruhou.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Neradostná prognóza: Zdražování může trvat až 10 let

Zavřít reklamu ×
 1. Nehorázné ceny energií způsobuje EU. Zavíráním schopných funkčních tepelných a jaderných elektráren. Mohutným dotováním nespolehlivých, polofunkčních větrníků, solárů a vysloveně škodlivých biopaliv. Nesmyslnými povolenkami. Přechodem od levných dlouhodobých kontraktů na nákup ruského plynu k drahým krátkodobým. A k ultradrahým nákupům zkapalnělého plynu draze dováženého loděmi přes půl světa.

  Máslo na hlavě má Babiš, protože podepsal zrůdný Green Deal, aby mohl pobírat dotace. Má ho i současná vládní koalice, protože vlezisticky podkuřuje Bruselu. Místo aby hájila naše zájmy a Green Deal i povolenky vypověděla a odpojila nás od zdražovací burzy v Německu. Kupovat vlastní elektřinu zpět dráže z této burzy je ekonomický zločin. Přitom jí (zatím) vyrábíme víc než spotřebujeme.

  Kalousek za svého ministrování odstranil ceny nemovitostí z výpočtu inflace. Skutečná inflace tak je celou dobu vyšší než ta oficiální. V důsledku toho ČNB tiskla peníze i v době, kdy už měla zvyšovat úrokové sazby. Nekryté peníze nyní vedou k inflaci. Vše zhoršují nákupy nemovitostí cizinci, finančními firmami a nemovitostními fondy. Ceny bydlení rostou a inflace s nimi.

  Samozřejmě, že v důsledku té války zdražuje ropa. Jenomže cenu benzínu tvoří krom suroviny i náklady na zpracování, dopravu, marže prodejců, DPH a nehorázně vysoká spotřební daň. Takže jeho cena sice kvůli válce vzroste, ale určitě ne natolik, aby bylo možno celý tento marasmus alibisticky nazývat „válečnou inflací“.

  • Dobrý den, díky za Váš názor.
   Autor není novinář, ale píšící ekonom.
   A zkuste, prosíme, zvážit významový rozdíl mezi slovy „svést“ a „svézt“.
   Díky!
   Redakce FAEI.cz

  • Člověk, který nezvládne učivo třetí třídy základní školy (vyjmenovaná slova, psaní s/z) asi nebude ten pravý odborník na ekonomiku. Až tohle zvládnete, možná budete moci hlubší problematiku pochopit.

   • Nejlepší gramatiku sice nemá, ale pravdu nejspíš ano. Protože propaganda se teď skutečně snaží prodat výsledky arogantní politiky Eurosvazu a jeho zdejších poskoků jako důsledek invaze na Ukrajině.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB