Virtuální prototyp přenáší zájemce dovnitř Velké pyramidy, kde se mohou volně pohybovat a zcela se ponořit do zkoumání objevůzdroj: Emissive

V Cheopsově pyramidě byl díky projektu ScanPyramids objeven skrytý prostor

Mezinárodní projekt s egyptskými kořeny ScanPyramids byl zahájen v říjnu 2015. Pro skenování egyptských pyramid využívá neinvazivní a nedestruktivní detekční techniku a snaží se tak odhalit tajemství, která pyramidy skrývají. Projekt, který byl navržen a koordinován institutem Heritage Innovation Preservation (HIP) a Fakultou strojní na Káhirské univerzitě, je dalším pokračováním předchozího výzkumu firmy Dassault Systèmes.

Poté, co byl v říjnu 2016 objeven začátek chodby za trámy, byl projekt ScanPyramids popsán v článku známého vědeckého časopisu Nature. Ten informoval o přítomnosti obřího prázdného prostoru v tzv. Velké pyramidě (Cheopsově pyramidě). Objev byl nazván „ScanPyramids Big Void“. Tato komora je velikostí srovnatelná s prostorem známým pod názvem Velká galerie. Jde o důležitý objev, neboť uvnitř Cheopsovy pyramidy nebyla od středověku nalezena žádná významná architektonická struktura.

Nadace Dassault Systèmes a společnost Emissive poskytují technologickou podporu a odborné znalosti HIP institutu a Káhirské univerzitě. ScanPyramids je jeden z podporovaných projektů. Cílem nadace je přeměnit budoucnost vzdělávání a výzkumu díky využití 3D technologií a virtuálního světa s cílem hlubší vzájemné spolupráce multidisciplinárních týmů.

Díky velké zkušenosti společnosti Emissive můžeme dosáhnout lepšího pochopení reality, v tomto případě vnitřního prostoru pyramidy. Objevování nepřístupných prostorů je tak možné pro všechny (studenty, výzkumné pracovníky, veřejnost, osoby se zdravotním postižením atd.).

Výzkumná laboratoř virtuální reality představuje budoucnost společného bádání v kulturní a vzdělávací oblasti v Muzeu architektury a národního dědictví (Cité de l’architecture et du patrimoine) v Paříži. Virtuální prototyp přenáší zájemce dovnitř Velké pyramidy, kde se mohou volně pohybovat a zcela se ponořit do zkoumání objevů. S brýlemi pro virtuální realitu získávají přístup právě do vnitřních prostor Velké pyramidy. Je to zcela nový typ virtuální a znalostní prohlídky s průvodcem. Ta představuje díky specifickému přístupu ke slavným památkám budoucnost kulturních a vzdělávacích aktivit.

(red)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *