V Cheopsově pyramidě byl díky projektu ScanPyramids objeven skrytý prostor

Mezinárodní projekt s egyptskými kořeny ScanPyramids byl zahájen v říjnu 2015. Pro skenování egyptských pyramid využívá neinvazivní a nedestruktivní detekční techniku a snaží se tak odhalit tajemství, která pyramidy skrývají. Projekt, který byl navržen a koordinován institutem Heritage Innovation Preservation (HIP) a Fakultou strojní na Káhirské univerzitě, je dalším pokračováním předchozího výzkumu firmy Dassault Systèmes.

Virtuální prototyp přenáší zájemce dovnitř Velké pyramidy, kde se mohou volně pohybovat a zcela se ponořit do zkoumání objevů. Foto: Emissive

Poté, co byl v říjnu 2016 objeven začátek chodby za trámy, byl projekt ScanPyramids popsán v článku známého vědeckého časopisu Nature. Ten informoval o přítomnosti obřího prázdného prostoru v tzv. Velké pyramidě (Cheopsově pyramidě). Objev byl nazván „ScanPyramids Big Void“. Tato komora je velikostí srovnatelná s prostorem známým pod názvem Velká galerie. Jde o důležitý objev, neboť uvnitř Cheopsovy pyramidy nebyla od středověku nalezena žádná významná architektonická struktura.

Nadace Dassault Systèmes a společnost Emissive poskytují technologickou podporu a odborné znalosti HIP institutu a Káhirské univerzitě. ScanPyramids je jeden z podporovaných projektů. Cílem nadace je přeměnit budoucnost vzdělávání a výzkumu díky využití 3D technologií a virtuálního světa s cílem hlubší vzájemné spolupráce multidisciplinárních týmů.

Díky velké zkušenosti společnosti Emissive můžeme dosáhnout lepšího pochopení reality, v tomto případě vnitřního prostoru pyramidy. Objevování nepřístupných prostorů je tak možné pro všechny (studenty, výzkumné pracovníky, veřejnost, osoby se zdravotním postižením atd.).

Výzkumná laboratoř virtuální reality představuje budoucnost společného bádání v kulturní a vzdělávací oblasti v Muzeu architektury a národního dědictví (Cité de l’architecture et du patrimoine) v Paříži. Virtuální prototyp přenáší zájemce dovnitř Velké pyramidy, kde se mohou volně pohybovat a zcela se ponořit do zkoumání objevů. S brýlemi pro virtuální realitu získávají přístup právě do vnitřních prostor Velké pyramidy. Je to zcela nový typ virtuální a znalostní prohlídky s průvodcem. Ta představuje díky specifickému přístupu ke slavným památkám budoucnost kulturních a vzdělávacích aktivit.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Technologie

Průmyslový internet věcí už není jen chiméra

V roce 2017 odstartovala u firem všeobecná celosvětová osvěta na téma průmyslového internetu věcí (Industrial Internet of Things - IIoT). Co však zůstává stále trochu za očekáváním, je fakt, že praktické využití je …

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru