V ČR přibylo 1800 dolarových milionářů, regionem s největším počtem a bohatstvím HNWI je oblast Asie a Tichomoří

Zatímco světové bohatství dolarových milionářů (HNWI) v roce 2015 jen mírně rostlo o 4 procenta, bohatství v Asii a Tichomoří rostlo agresivně o 10 procent, což z tohoto regionu dělá oblast s největším bohatstvím HNWI. Vyplývá to z jubilejní 20. výroční zprávy o světovém bohatství (World Wealth Report, WWR), kterou zveřejnila společnost Capgemini. Vůbec poprvé se tak region Asie a Tichomoří dostal před Severní Ameriku v počtu dolarových milionářů i jejich bohatství.

V roce 2015 bylo v Asii a Tichomoří 5,1 milionů dolarových milionářů a jejich bohatství činilo 17,4 bilionů dolarů, v Severní Americe bylo 4,8 milionů HNWI s celkovým bohatstvím 16,6 bilionů dolarů.

V České republice přibylo v minulém roce 1800 nových dolarových milionářů, a jejich celkový počet se tak zvýšil o 8,1 % na rekordních 23 200. Počet dolarových milionářů v ČR tak roste rychleji, než je celosvětový průměr. Přispívá k tomu i růst reálného HDP, státní úspory a růst cen nemovitostí.

Světové bohatství dolarových milionářů dosáhlo v roce 2015 hranice 58,7 bilionů dolarů a počet HNWI vzrostl o 4,9 procenta na 15,4 milionů. Od roku 1996 vzrostlo světové bohatství HNWI čtyřnásobně a při současném mírném růstu dosáhne do roku 2025 hranice 100 bilionů dolarů. I přes tuto rekordní úroveň bohatství se ve zprávě uvádí, že pouze jedna třetina (32 procent) světového bohatství HNWI je v současné době spravována správci bohatství, což představuje výzvu a příležitost ke konsolidaci aktiv.

„Je pozoruhodné, že pouze jedna třetina bohatství dolarových milionářů je v současné době pod dohledem společností zaměřených na správu bohatství, což ukazuje obrovský potenciál pro organizace, které umí kombinovat digitální technologie a FinTech s odbornými zkušenostmi a vztahy a umí klientům nabídnout nejmodernější služby,“ říká Anirban Bose, ředitel bankovních a kapitálových trhů ve Financial Services Business Unit společnosti Capgemini. „Společnosti, které umí využít digitální technologie a staví na důvěře, rychlosti, flexibilitě a jednoduchosti použití, budou v dobré pozici, aby se v budoucnosti staly lídry trhu.“

Oblast Asie a Tichomoří bude v průběhu příštího desetiletí tahounem růstu

Region Asie a Tichomoří zaznamenal v uplynulém desetiletí výrazné změny, zdvojnásobilo se zde bohatství HNWI i jejich počet. Bohatství dolarových milionářů rostlo v regionu Asie a Tichomoří v roce 2015 o 10 procent, což je téměř pětkrát více než v Severní Americe (2 procenta), kde došlo k významnému zpomalení růstu z 9 procent v roce 2014. Pokud trhy v oblasti Asie a Tichomoří porostou i nadále tak výrazně jako mezi lety 2006 až 2015, budou do deseti let  v Asie a Tichomoří dvě pětiny světového bohatství HNWI, tedy více než dohromady v Evropě, Latinské Americe a Středním východě a Africe. Japonsko a Čína jsou důležitým tahounem celosvětového růstu a v roce 2015 byly tyto státy zodpovědné za téměř 60 procent globálního růstu počtu HNWI.

Počet dolarových milionářů v Asii a Tichomoří vzrostl v minulém roce o 9 procent, což je podstatně rychlejší tempo než v Severní Americe (2 procenta) a je to téměř dvakrát vyšší růst než v Evropě (5 procent). Latinská Amerika byla zasažena špatnými výsledky Brazílie, která ztratila na síle, a došlo k poklesu počtu dolarových milionářů ( 8 procent) i jejich bohatství (-6 procent). Tradičně celkové bohatství HNWI zvyšuje bohatství ultra HNWI, ale v roce 2015 se útlum Latinské Ameriky odrazil i zde. Kromě Latinské Ameriky však bohatství ultra HNWI rostlo víc než bohatství v ostatních segmentech, a to v roce 2015 i meziročně v letech 2010 až 2014.

Příležitost pro správce bohatství zaujmout více klientů

Ze zprávy vyplývá, že společnosti zaměřené na správu bohatství jsou v dobré pozici, aby využily rostoucí bohatství HNWI. Dolaroví milionáři měli podstatně větší důvěru ve firmy spravující bohatství (+17 procentních bodů) a finanční trhy (+30 bodů) v roce 2015 než v roce 2014. A zatímco důvěra v jednotlivé manažery bohatství stagnovala, 68 procent HNWI vyjádřilo spokojenost se vztahem, což naznačuje ochotu ke konsolidaci různých aktiv se správci bohatství.

Společnosti spravující bohatství a správci bohatství mohou stále ještě získat většinový podíl investovatelného majetku HNWI. V roce 2015 byla větší část bohatství HNWI likvidní (35 procent) a na bankovních účtech nebo jako fyzická hotovost než bohatství, které bylo pod dohledem jednotlivých správců bohatství (32 procent). HNWI s věkem pod 40 let se navíc méně pravděpodobně obrátí na správce bohatství (28 procent), v Severní Americe je pravděpodobnost vyšší (39 procent).

Klíčem k úspěchu je využití vysoké důvěry

Aby společnosti zaměřené na správu bohatství zvyšovaly důvěru a spravovaly více majetku HNWI, zmiňuje WWR vlastnosti, které HNWI s největší pravděpodobností u společností očekávají. Top 3 služby, které HNWI hledají při výběru společnosti spravující bohatství, jsou investiční poradenství (47 procent), zkušenosti s finančním plánováním (40 procent) a investiční přístup (40 procent). Navíc podle zprávy se téměř polovina HNWI (48 procent) zaměřuje na investice ve prospěch růstu, takže je tendence držet více aktiv v alternativních investicích a správci bohatství musí rozšířit své investiční znalosti i mimo akciové trhy. A HNWI také začínají upřednostňovat platební modely v závislosti na výkonu, což od společností vyžaduje revidování tradičního přístupu závislého na poplatcích.

Zpráva o světovém bohatství slaví 20leté výročí

Letošní zpráva obsahuje také ohlédnutí za uplynulými 20 lety z pohledu bohatství HNWI, které rostlo navzdory globální finanční katastrofě. Zpráva analyzuje také různé trendy, včetně investování do sociálního vlivu a revolučních technologií. Podle odhadů tempo změn ještě zrychlí s převratnými novinkami ve čtyřech klíčových oblastech: Klienti, provoz, regulace a digitální technologie. Změny přinesou i řadu výzev, jakou jsou například volatilita trhu, dopad přesunu bohatství, tlak na tradiční poplatkové modely, zrychlení komoditizace hodnotového řetězce, regulace zaměřené na povinnosti důvěrníka a vzestup FinTech. Rozpočty bude potřeba upravit a transformovat, aby odrážely dynamiku a změny trhu.

Zpráva o světovém bohatství (World Wealth Report, WWR) společnosti Capgemini je zásadním materiálem pro sledování dolarových milionářů (HNWI), jejich bohatství a globálních a ekonomických podmínek, které ovlivňují trh se správou bohatství. Letošní 20. výroční zpráva obsahuje informace z vůbec nejdetailnějších analýz na trhu o chování a stavu HNWI. Na základě odpovědí od více než 5200 dolarových milionářů z 23 hlavních trhů v Severní Americe, Latinské Americe, Evropě, Asii a Tichomoří, Blízkého východu a Afriky, zkoumá Global HNW Insights Survey úroveň důvěry HNWI, rozhodnutí o alokaci aktiv, perspektivu investic do sociálního dopadu a také se věnuje poradenství zaměřenému na správu bohatství a preferovaným službám. V rámci Capgemini Wealth Manager Survey 2016 bylo dotazováno více než 800 správců bohatství napříč 15 hlavními trhy v Severní Americe, Latinské Americe, Evropě a oblasti Asie a Tichomoří a byl hodnocen vývoj jejich rolí.

Celý report a podrobnější informace najdete na stránce www.worldwealthreport.com.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak vytvořit efektivní digitální pracoviště?

Právě probíhající pandemie onemocnění Covid-19 tvrdě zasáhla globální ekonomiku a podnikatelský sektor. Mnohé firmy byly z ničeho nic nuceny hledat odpovědi na nové a nepředvídatelné překážky a spousta z nich se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru