V dubnu bylo vyhlášeno 1 121 osobních bankrotů

V dubnu letošního roku bylo vyhlášeno 69 bankrotů obchodních společností, 500 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 121 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 137 návrhů na bankrot obchodních společností, 631 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 334 návrhů na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla analytická společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Počet bankrotů obchodních společností v dubnu meziměsíčně vzrostl o jeden bankrot, zatímco počet návrhů na bankrot obchodních společností se meziměsíčně zvýšil o 11 návrhů.

Počet bankrotů se naopak meziměsíčně snížil u fyzických osob podnikatelů, a to o celých 200 bankrotů. Počet návrhů na bakrot fyzických osob podnikatelů se v dubnu také výrazně snížil, konkrétně o 186 návrhů.

„Po březnu, kdy jsme zaznamenali poměrně výrazný jednorázový nárůst počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů i návrhů na jejich bankrot, se jejich počet vrátil pod dvanáctiměsíční průměr, který aktuálně činí 566 bankrotů FOP a 704 návrhů na jejich bankrot. U obchodních společností je potom situace nadále příznivá a nedochází zde v posledních měsících k žádným velkým výkyvům ani na jednu stranu,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Dlouhodobě stabilní situaci v oblasti firemních bankrotů ilustruje také srovnání jejich počtu v delším období. V období posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 915 bankrotů obchodních společností, což je pouze o jeden bankrot méně než v předešlém období. Naopak počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se meziročně snížil o 11 %, konkrétně ze 7 649 na 6 795 bankrotů.

Nejvíce bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Praze (34 bankrotů) a v Moravskoslezském kraji (6 bankrotů). Pouze jeden bankrot byl vyhlášen na Vysočině a v Plzeňském, Ústeckém a Libereckém kraji.

Z hlediska hlavních odvětví bylo potom v dubnu nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno ve stavebnictví (15 bankrotů), v průmyslu, obchodu a sektoru služby převážně pro podniky (shodně 12 bankrotů). Nejméně naopak v odvětvích doprava, skladování, CK a v ubytování a stravování (shodně 3 bankroty).

V posledních 12 měsících bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v odvětví obchod (227 bankrotů), stavebnictví (159 bankrotů) a průmysl (153 bankrotů), nejméně to bylo v odvětví zemědělství a dobývání (31 bankrotů), doprava, skladování, CK (37 bankrotů) a ubytování a stravování (44 bankrotů).

V průměru v posledních 12 měsících zbankrotovalo 19,2 obchodních společností z každých 10 tisíc. Nejvíce bankrotů zaznamenaly společnosti podnikající ve stavebnictví (38,6 bankrotu) a v průmyslu (29,3 bankrotu). Nejméně potom společnosti z odvětví ostatní služby (12,1 bankrotu) a služby převážně pro podniky (14 bankrotů).

Bankroty fyzických osob podnikatelů byly v dubnu nejčastěji vyhlašovány v Moravskoslezském kraji, kde jich bylo vyhlášeno celkem 77, a ve Středočeském kraji, kde šlo o 71 bankrotů. Nejméně to naopak bylo ve Zlínském kraji (15 bankrotů) a na Vysočině (19 bankrotů).

V posledních 12 měsících bylo nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (900 bankrotů) a ve Středočeském kraji (787 bankrotů). Nejméně to bylo v kraji Vysočina (231 bankrotů) a ve Zlínském kraji (241 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů snížil ve všech krajích. Nejvíce ve Zlínském kraji (  21 %) a na Vysočině (  18 %). Naopak nejméně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů snížil v Libereckém kraji (-2 % a v Jihomoravském kraji (- 3 %).

Osobní bankroty

V dubnu bylo vyhlášeno 1 121 osobních bankrotů, tedy o 438 méně než v březnu. Zároveň bylo podáno 1 334 návrhů na osobní bankrot, o 404 méně než o měsíc dříve.

Od května roku 2016 do dubna 2017 bylo vyhlášeno 15 633 osobních bankrotů. V meziročním srovnání jde o pokles o 740 bankrotů, tedy o 5 %. Počet návrhů na osobní bankrot se ve stejném období snížil o 7 %, když dosáhl počtu 18 073 návrhů, o 1 465 méně než v předešlém období.

„Počet osobních bankrotů se po březnovém zvýšení vrátil na své tradičnější hodnoty z posledního období. V nejbližší době neočekáváme vzhledem k dobré kondici české ekonomiky a nízké nezaměstnanosti dlouhodobé výraznější zvyšování jejich počtu. Pravděpodobnější je naopak jejich další pozvolný pokles. Součet jejich počtu za posledních 12 měsíců, který byl v dubnu teprve podruhé od září 2012 nižší než 16 tisíc, by se měl pod touto hranicí v následujících měsících udržet,“ dodává Věra Kameníčková.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

UniCredit Bank plní svým klientům vánoční přání

Kdo by nechtěl na Vánoce potěšit své blízké vysněnou dovolenou, novým kolem, romantickou novoroční večeří nebo jen potěšit sám sebe a splnit si dlouho odkládaný sen. UniCredit Bank se rozhodla svým klientům splnit jejich tajné vánoční sny. Ti mají nyní možnost vyjádřit svá přání, zaslat je do UniCredit Bank a …

Netradiční pojistné události někdy testují představivost pojišťoven i klientů

Před několika dny se stal v Českých Budějovicích bizarní případ. Divoké prase tam vběhlo do jednoho obchodu, ve kterém poškodilo interiér. Venku na ulici pak navíc srazilo k zemi vyděšenou cizinku. Scéna jak z Hrabalových Slavností sněženek se nestává každý den. Ale jihočeský divočák dokázal, není nereálná. Kryje …

Opravdu nesmí kapr chybět na štědrovečerní tabuli?

8 z 10 českých i slovenských domácností si od října 2017 do září 2018 zakoupilo ryby. Čerstvé ryby jsou důležitější v České republice, protože tvoří polovinu trhu v objemu. V průměrném koši čerstvých ryb mají v obou zemích největší podíl na celkovém nakoupeném množství kapr, losos a pstruh. Kapr je jedničkou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru