V dubnu bylo vyhlášeno 1 121 osobních bankrotů

V dubnu letošního roku bylo vyhlášeno 69 bankrotů obchodních společností, 500 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 121 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 137 návrhů na bankrot obchodních společností, 631 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 334 návrhů na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla analytická společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Počet bankrotů obchodních společností v dubnu meziměsíčně vzrostl o jeden bankrot, zatímco počet návrhů na bankrot obchodních společností se meziměsíčně zvýšil o 11 návrhů.

Počet bankrotů se naopak meziměsíčně snížil u fyzických osob podnikatelů, a to o celých 200 bankrotů. Počet návrhů na bakrot fyzických osob podnikatelů se v dubnu také výrazně snížil, konkrétně o 186 návrhů.

„Po březnu, kdy jsme zaznamenali poměrně výrazný jednorázový nárůst počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů i návrhů na jejich bankrot, se jejich počet vrátil pod dvanáctiměsíční průměr, který aktuálně činí 566 bankrotů FOP a 704 návrhů na jejich bankrot. U obchodních společností je potom situace nadále příznivá a nedochází zde v posledních měsících k žádným velkým výkyvům ani na jednu stranu,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Dlouhodobě stabilní situaci v oblasti firemních bankrotů ilustruje také srovnání jejich počtu v delším období. V období posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 915 bankrotů obchodních společností, což je pouze o jeden bankrot méně než v předešlém období. Naopak počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se meziročně snížil o 11 %, konkrétně ze 7 649 na 6 795 bankrotů.

Nejvíce bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Praze (34 bankrotů) a v Moravskoslezském kraji (6 bankrotů). Pouze jeden bankrot byl vyhlášen na Vysočině a v Plzeňském, Ústeckém a Libereckém kraji.

Z hlediska hlavních odvětví bylo potom v dubnu nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno ve stavebnictví (15 bankrotů), v průmyslu, obchodu a sektoru služby převážně pro podniky (shodně 12 bankrotů). Nejméně naopak v odvětvích doprava, skladování, CK a v ubytování a stravování (shodně 3 bankroty).

V posledních 12 měsících bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v odvětví obchod (227 bankrotů), stavebnictví (159 bankrotů) a průmysl (153 bankrotů), nejméně to bylo v odvětví zemědělství a dobývání (31 bankrotů), doprava, skladování, CK (37 bankrotů) a ubytování a stravování (44 bankrotů).

V průměru v posledních 12 měsících zbankrotovalo 19,2 obchodních společností z každých 10 tisíc. Nejvíce bankrotů zaznamenaly společnosti podnikající ve stavebnictví (38,6 bankrotu) a v průmyslu (29,3 bankrotu). Nejméně potom společnosti z odvětví ostatní služby (12,1 bankrotu) a služby převážně pro podniky (14 bankrotů).

Bankroty fyzických osob podnikatelů byly v dubnu nejčastěji vyhlašovány v Moravskoslezském kraji, kde jich bylo vyhlášeno celkem 77, a ve Středočeském kraji, kde šlo o 71 bankrotů. Nejméně to naopak bylo ve Zlínském kraji (15 bankrotů) a na Vysočině (19 bankrotů).

V posledních 12 měsících bylo nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (900 bankrotů) a ve Středočeském kraji (787 bankrotů). Nejméně to bylo v kraji Vysočina (231 bankrotů) a ve Zlínském kraji (241 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů snížil ve všech krajích. Nejvíce ve Zlínském kraji (  21 %) a na Vysočině (  18 %). Naopak nejméně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů snížil v Libereckém kraji (-2 % a v Jihomoravském kraji (- 3 %).

Osobní bankroty

V dubnu bylo vyhlášeno 1 121 osobních bankrotů, tedy o 438 méně než v březnu. Zároveň bylo podáno 1 334 návrhů na osobní bankrot, o 404 méně než o měsíc dříve.

Od května roku 2016 do dubna 2017 bylo vyhlášeno 15 633 osobních bankrotů. V meziročním srovnání jde o pokles o 740 bankrotů, tedy o 5 %. Počet návrhů na osobní bankrot se ve stejném období snížil o 7 %, když dosáhl počtu 18 073 návrhů, o 1 465 méně než v předešlém období.

„Počet osobních bankrotů se po březnovém zvýšení vrátil na své tradičnější hodnoty z posledního období. V nejbližší době neočekáváme vzhledem k dobré kondici české ekonomiky a nízké nezaměstnanosti dlouhodobé výraznější zvyšování jejich počtu. Pravděpodobnější je naopak jejich další pozvolný pokles. Součet jejich počtu za posledních 12 měsíců, který byl v dubnu teprve podruhé od září 2012 nižší než 16 tisíc, by se měl pod touto hranicí v následujících měsících udržet,“ dodává Věra Kameníčková.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Firmy dokáží generovat nové nápady, ale nedokáží je uvádět do praxe

Studie Cass Business School a společnosti VMware odhaluje problémy, se kterými se podniky potýkají při realizaci inovací. Neschopnost přetavovat nápady v nové produkty, služby a strategie potřebnou rychlostí vystavuje firmy riziku selhání. Vyplývá to z nové studie, kterou zpracovala ekonomická škola Cass Business …

Světové ekonomické fórum ocenilo továrnu Rakona jako výrobní podnik budoucnosti

Na základě roční studie zkoumající více než 1000 provozoven zvolilo Světové ekonomické fórum rakovnický závod Rakona společnosti P&G jako jednu z 9 pokročilých továren – průkopníků 4. průmyslové revoluce. Závod Rakona byl oceněn především díky jeho komplexní synchronizaci: webová analytická simulace s možností …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru