Ilustrační fotozdroj: fbi.gov

V korupci jsme si polepšili, ale je stále spíše obvyklá

Korupce je v českém podnikatelském prostředí stále ještě rozšířený jev. Alespoň podle 54 % českých manažerů, které v anketě oslovila společnost Ernst and Young a na základě jejichž odpovědí pak označila ČR za dvacátou nejzkorumpovanější zemi.

Alespoň relativně dobrou informací je, že toto nelichotivé postavení je ve srovnání 69 zemí vlastně zlepšením, protože před dvěma lety na tom Česká republika byla ještě o dvanáct příček hůře a korupci označilo za rozšířenou dokonce 69 % našich manažerů.

Nejhůř je na tom Brazílie, kde korupci považuje za rozšířený jev 90 % manažerů, naopak v Německu (6 %) či zemích severní Evropy jsou to jen jednotky procent. Průměr šesti desítek srovnávaných zemí je 39 %. Například Polsko se dostalo na pouhých 34 %, zatímco Itálie na 56 %, Maďarsko 66 % a Slovensko na 70 %.

Při porovnání dílčích parametrů se Česko drží na nelichotivé pozici především kvůli toleranci, se kterou vnímáme při poskytování osobních darů a služeb při získání zakázek. Dát prezent s cílem získat zakázku považuje v Česku za ospravedlnitelné 42 % respondentů, přičemž mezinárodní průměr je 12 %.

Téměř pětina manažerů v ČR je ochotna pro získání zakázky poskytnout peněžní úplatek. V Číně je to dokonce polovina, přestože tam za korupci hrozí trest smrti. Za Číňany ale příliš nezaostávají ani manažeři na Slovensku, uplácela by téměř polovina. Průměr ve srovnávaných zemích je přitom 13 %.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *