V korupci jsme si polepšili, ale je stále spíše obvyklá

Korupce je v českém podnikatelském prostředí stále ještě rozšířený jev. Alespoň podle 54 % českých manažerů, které v anketě oslovila společnost Ernst and Young a na základě jejichž odpovědí pak označila ČR za dvacátou nejzkorumpovanější zemi.

Ilustrační foto/reprofoto: fbi.gov

Alespoň relativně dobrou informací je, že toto nelichotivé postavení je ve srovnání 69 zemí vlastně zlepšením, protože před dvěma lety na tom Česká republika byla ještě o dvanáct příček hůře a korupci označilo za rozšířenou dokonce 69 % našich manažerů.

Nejhůř je na tom Brazílie, kde korupci považuje za rozšířený jev 90 % manažerů, naopak v Německu (6 %) či zemích severní Evropy jsou to jen jednotky procent. Průměr šesti desítek srovnávaných zemí je 39 %. Například Polsko se dostalo na pouhých 34 %, zatímco Itálie na 56 %, Maďarsko 66 % a Slovensko na 70 %.

Při porovnání dílčích parametrů se Česko drží na nelichotivé pozici především kvůli toleranci, se kterou vnímáme při poskytování osobních darů a služeb při získání zakázek. Dát prezent s cílem získat zakázku považuje v Česku za ospravedlnitelné 42 % respondentů, přičemž mezinárodní průměr je 12 %.

Téměř pětina manažerů v ČR je ochotna pro získání zakázky poskytnout peněžní úplatek. V Číně je to dokonce polovina, přestože tam za korupci hrozí trest smrti. Za Číňany ale příliš nezaostávají ani manažeři na Slovensku, uplácela by téměř polovina. Průměr ve srovnávaných zemích je přitom 13 %.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čeština po anglicku

Moje jazyková korektorka mi vždy říkala: Na divadle mohou sedět jen holubi, vše ostatní se odehrává v divadle. Herci, tradiční milovníci češtiny, se zřejmě svým žargonem chtějí odlišit od obyčejných lidí a být na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru