V lednu skončil zahraniční obchod v přebytku

Lednový zahraniční obchod skončil přebytkem 9,5 miliardy korun, což bylo ale méně, než jsme my i trh očekávali. I tak byl ale výsledek v meziročním srovnání o 2,1 miliardy vyšší. Ke kladnému saldu přispěl zejména vývoz motorových vozidel, který v meziročním srovnání vzrostl téměř o čtvrtinu. Přebytek obchodu s motorovými vozidly tak byl meziročně vyšší o šest miliard korun.
Ke kladnému saldu tuzemského zahraničního obchodu přispěl zejména vývoz motorových vozidel, který v meziročním srovnání vzrostl téměř o čtvrtinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Díky vývoji cen na světových komoditních trzích se snížil i schodek obchodu se základními kovy (o 2,1 mld. Kč). Naopak negativně se na lednovém zahraničním obchodu projevil hlubší deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 2,5 miliardy korun.

I nadále pokračoval negativní vliv většího dováženého množství ropy a zemního plynu. Vývoz meziročně vzrostl o 12,1 procenta, dovoz pak o 11,8 procenta. Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 0,4 procenta, dovoz o 2,3 procenta.

Za celý rok 2022 bilance zahraničního obchodu dosáhla schodku 198 miliardy korun, což bylo o 189,2 miliardy korun více, než v roce 2021. Letos očekáváme deficit obchodní balance zhruba poloviční (-110 mld. Kč).

Na výsledku by se měla projevit lepší výkonnost domácího průmyslu, nižší ceny energetických surovin i dostatek výrobních dílů pro automobilový průmysl. Na druhou stranu dovozy budou ovlivněny vyšší investiční aktivitou, která je importně náročná.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB