V lednu skončil zahraniční obchod v přebytku

Názor
Lednový zahraniční obchod skončil přebytkem 9,5 miliardy korun, což bylo ale méně, než jsme my i trh očekávali. I tak byl ale výsledek v meziročním srovnání o 2,1 miliardy vyšší. Ke kladnému saldu přispěl zejména vývoz motorových vozidel, který v meziročním srovnání vzrostl téměř o čtvrtinu. Přebytek obchodu s motorovými vozidly tak byl meziročně vyšší o šest miliard korun.
Ke kladnému saldu tuzemského zahraničního obchodu přispěl zejména vývoz motorových vozidel, který v meziročním srovnání vzrostl téměř o čtvrtinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Díky vývoji cen na světových komoditních trzích se snížil i schodek obchodu se základními kovy (o 2,1 mld. Kč). Naopak negativně se na lednovém zahraničním obchodu projevil hlubší deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 2,5 miliardy korun.

I nadále pokračoval negativní vliv většího dováženého množství ropy a zemního plynu. Vývoz meziročně vzrostl o 12,1 procenta, dovoz pak o 11,8 procenta. Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 0,4 procenta, dovoz o 2,3 procenta.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod skončil přebytkem. To se však brzy změní

Za celý rok 2022 bilance zahraničního obchodu dosáhla schodku 198 miliardy korun, což bylo o 189,2 miliardy korun více, než v roce 2021. Letos očekáváme deficit obchodní balance zhruba poloviční (-110 mld. Kč).

Na výsledku by se měla projevit lepší výkonnost domácího průmyslu, nižší ceny energetických surovin i dostatek výrobních dílů pro automobilový průmysl. Na druhou stranu dovozy budou ovlivněny vyšší investiční aktivitou, která je importně náročná.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod ČR se po roce vrací do plusu. Hlavně díky zlevnění energií a silné koruně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zrychlily tempo zlevňování

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zrychlily tempo svého zlevňování. Benzín zlevnil o 25 haléřů na litr na cenu 37,04 koruny za litr. Nafta dokonce o 59 haléřů na 35,27 koruny za litr, což je její nejnižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB