V Národním muzeu budou k vidění unikátní známky

Národní muzeum v Praze poprvé v dějinách představí filatelistickou výstavu soukromých sběratelů. Unikátní výstava s názvem „Poklady světové filatelie“ se koná od 16. prosince do 3. ledna a pořádá ji Prestige Philately Club Prague (PPCP) ve spolupráci s nejstarším filatelistickým klubem – rakouskou Vindobonou.
Ilustrační foto: Archív

Raritní známky představí i nejprestižnější filatelistický klub světa Club de Monte Carlo. Půjde o celosvětově jedinou filatelistickou výstavu letošního roku. Výstava Poklady světové filatelie se měla původně konat už během listopadu, ale pandemie koronaviru pořadatelům narušila plány.

Kvůli vládním nařízením byla všechna muzea uzavřena a tak podle pořadatelů nebylo jisté, zda se akce stihne ještě letos. Nakonec se ale přece jenom Česko bude moci pyšnit tím, že zde během letošního roku proběhne jediná filatelistická výstava na světě.

„Na výstavu jsme se s našimi partnery připravovali takřka celý rok. Jsem tak velice rád, že naše práce nepřišla vniveč a akce se nakonec opravdu uskuteční. Věřím, že výstava před Vánoci potěší nejenom vášnivé filatelisty, ale také rodiny s dětmi, které si před koncem roku dopřejí trochu kultury,“ sdělil Tomáš Mádl, prezident PPCP.

Pro veřejnost patří sourozenecké duo v modré a červené barvě patrně k nejznámějším známkám. V Praze bude k vidění Červený Mauritius z roku 1847. Ten je první koloniální známkou světa vůbec. Spolu s modrou dvoupencí se staly legendami, protože právě ony poprvé ukázaly, jak může být některý unikát nedostupný.

PSALI JSME:
Známky: Mauritius je nejlepší investicí všech dob

Z původního nákladu 500 kusů se do dnešních dnů dochovalo jen 15 červených Mauritiů. Jeden z nich patří i českému filatelistovi a investorovi, který svůj kousek zapůjčí pořadatelům výstavy. Jeho hodnota se odhaduje na 20 milionů korun.

Mezi další unikáty, jež budou v Národním muzeu vystaveny, patří i „rumělkový Merkur“. Červený či pro svůj specifický odstín tzv. rumělkový Merkur je světově proslulá a také nejdražší rakouská známka. Vzhledem k tomu, že ve své době byla platná i na našem území, jde zároveň také o jednu z nejdražších známek české poštovní historie.

Tradičně je tato známka považována za jednu z ikon takzvané světové klasiky, dochovalo se totiž pouze 40 exemplářů. Vzácný kousek, který byl vždy součástí těch největších sbírek, si budou moci návštěvníci prohlédnout hned ve třech kusech. Všechny jsou od českých majitelů a jejich celková hodnota je zhruba 14 milionů korun. V tak velkém počtu se navíc dosud nikde neobjevily.

Mezi vystavovanými raritami bude k vidění i několik dalších zcela exkluzivních exemplářů, jako je známka 2 Cents „Hawaiian Missionary“ z roku 1851, rakouský chybotisk 3kr z roku 1867, první novinové známky světa, či unikáty přetisků Pošta Československá 1919.

PSALI JSME:
Sběratelství: Vášeň, emoce, ale i velké peníze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.