V neděli se slaví Evropský den recyklace baterií. Jak jsou na tom Češi s tříděním?

Na 9. září připadá každoročně Evropský den recyklace baterií. Už od roku 2015. Letos tedy v pořadí počtvrté připomene tento svátek všem Evropanům, jak je důležité správně vytřídit a zrecyklovat použité baterie a akumulátory. Jejich nesprávné zpracování či pohození na skládkách může mít totiž vážné ekologické i zdravotní dopady. Navíc baterie obsahují řadu cenných kovů a látek, které lze díky recyklaci znovu použít.

V běžné české domácnosti se nachází v průměru kolem 50 kusů baterií, najdeme je v různých spotřebičích a přístrojích, které používáme. Ačkoliv už v tuzemsku funguje rozsáhlá sběrná síť, kam lze staré baterie či elektrospotřebiče odevzdat k recyklaci, stále je téměř každý třetí občan vyhodí do komunálního odpadu. Reakcí na to je právě Evropský den recyklace baterií, kterým akcentuje Evropská unie rostoucí množství produkovaného elektroodpadu a jeho negativní dopad na životní prostředí v případě nevhodné či nulové recyklace. Výrobci totiž používají přenosné baterie a akumulátory v dostupných moderních technologiích se stále stejnou intenzitou, proto při nárůstu počtu kusů prodávaných elektrozařízení roste i jejich spotřeba.

Češi a třídění

Celkový objem zpětně vybraných baterií v tuzemsku každoročně vzrůstá, baterie z domácností přitom ale tvoří menšinu. Ačkoliv přibývá Čechů, kteří již nefunkční baterie odnáší na příslušná sběrná místa, stále zhruba čtvrtina těchto produktů končí v běžném komunálním odpadu. „Vzhledem k počtu obyvatel, kteří se stále ještě aktivně nezapojují do třídění a recyklace, existuje pořád velký prostor pro zlepšení, a to jak v edukaci, tak v hledání zábavnějších, pohodlnějších a chytřejších mechanismů sběru,“ říká David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se u nás zabývá právě zpětným odběrem baterií a elektrozařízení.

Kde a jak odevzdat?

Protože v průměru každá třetí až čtvrtá baterie nebo akumulátor končí v běžném koši, stále se rozšiřuje síť sběrných míst, kde lze tyto předměty v zájmu ekologie ponechat. Už nyní je jich po celé republice více než 40 tisíc a vznikají další. Lidé dnes mohou navíc využít i řady inovativních projektů, příkladem může být re:Balík nebo FamilyBox, jež fungují zcela bezplatně. FamilyBox je designový kartonový box pro shromažďování starých baterek v domácnosti, funguje tak, že baterie se po jeho naplnění posílají poštou zdarma rovnou do kolektivního systému, který zajistí jejich ekologickou recyklaci. re:Balík zase umožňuje zaslat baterie i s jakýmkoliv dalším elektroodpadem poštovním balíkem. Služba je opět bezplatná a funguje přes Českou poštu.

Co se děje potom?

Nevytříděné baterie, které skončí na skládce, mohou být nebezpečné, a to nejen třeba z důvodu potenciálního výbuchu. Je to hlavně proto, že se z nich škodlivé látky mohou uvolňovat do půdy nebo vody. Navíc různé druhy baterií se recyklují různým způsobem, takže jejich sběrem se zaručuje šetrný postup následného zpracování. Jsou zdrojem kovů, mezi nimi je třeba zinek, železo, mangan, nikl, kadmium či olovo. Kromě eliminace škody na životním prostředí je tedy díky jejich recyklaci možné opětovné získání těchto cenných materiálů. Například ze 720 kilogramů použitých baterií pak přístroje umějí získat okolo 366 kilogramů železa a 260 kilogramů dalších kovů, jako je zinek či měď. Tyto suroviny lze následně použít pro výrobu nových produktů.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.