V pasti slibů. Vláda bude muset zvyšovat daně, nebo rezignovat na ozdravování veřejných financí

Názor
Schodek rozpočtu se letos zvýší zcela jistě, minimálně na 350 miliard korun. Stane se tak letos v létě, v rámci sestavování upraveného rozpočtu. Pokud by došlo na přerušení dodávek ruského plynu, bude schodek ještě vyšší, nejspíše kolem 400 miliard korun.
Fialova vláda se ocitla v pasti slibů. Buď bude muset zvyšovat daně, nebo rezignovat na ozdravování veřejných financí. Foto: President Of Ukraine from Україна – Volodymyr Zelenskyy met with the heads of governments of Poland, the Czech Republic and Slovenia in Kyiv., PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116166862

Už nyní je třeba připočítat k původnímu schodku 280 miliard korun částku vynaloženou na pomoc ukrajinským uprchlíkům a také jiné výdaje související s válkou na Ukrajině. Tyto výdaje budou nakonec činit dle odhadu minimálně 70 miliard korun.

Je proto vysoce pravděpodobné, že daně se zvyšovat budou muset. Vláda je totiž v pasti svých slibů. Buď poruší předvolební slib a zvýší daně, přičemž ovšem dodrží slib jiný, totiž postupné ozdravení veřejných financí.

Nebo poruší předvolební slib ozdravení veřejných financí, přičemž ovšem daně nechá víceméně tam, kde jsou – zvýšila by třeba jen spotřební daň z cigaret.

PSALI JSME:
Česko přestřelilo daň na tabák

To, že se tato vláda uchyluje ke kontrolám marží čerpacích stanci nebo prodejců potravin – jasně signalizuje, že nejde o žádný „laissez-faire kabinet“ (z francouzštiny, vláda bezstarostné nedbalosti, pozn. red.). Postupem času se tak odhodlá zřejmě i ke zvýšení vícera daní. Zřejmě se to zdůvodní válkou na Ukrajině.

Čekejme tak navýšení sazby daně z mezd zaměstnanců. Ta razantně – z cca 20 na 15 procent – klesla v rámci takzvaného zrušení superhrubé mzdy. Lze si představit, že ji vláda zvýší třeba na 17,5 procenta. Tím by získala nějakých 50 miliard korun ročně.

Dále se zvýší zmíněná spotřební daň z tabáku a zřejmě i z tvrdého alkoholu. To se zdůvodní zdravotními ohledy. Nakonec dojde na digitální daň a navýšení daně z nemovitostí, nelze vyloučit ani hýbání s DPH.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
První rozpočet Fialovy vlády je schválený

Zavřít reklamu ×
 1. A co pane Kovando konečně přestat živnostníkům a podnikatelům dovolovat nekonečně optimalizovat, tj. snižovat daně. Jestli někdo v této zemi platí malé daně tak to jsou uvedené skupiny(mnoho z nich), které jsem uvedl výše. A toto platí již 30 let. Většina z nich má stejná privilegia jako zelináři, číšníci a podobné skupiny před rokem 89. K čemu Vám je ekonomické vzdělání, když toto nevidíte?

 2. Zatím se bohužel zdá, že prioritou vlády je pomoc podnikatelům a všem, kteří pomoc nepotřebují, např. skrze „covidové programy“ případně Kurzarbeit atp.
  Bohužel od pravicové vlády nelze čekat nic moc jiného. Na nějaké progresivnější zdanění či zdanění astronomicky vysokých majetků můžeme zapomenout, a místo toho budeme dále danit všechny, tzn. včetně chudých, kterým má daň jakožto solidární institut primárně pomáhat…

 3. Vláda neprofesionálů, kteří nejsou schopni zamezit daňovým únikům a zdanit banky a další řetězce. Už se ty jejich kecy nedají poslouchat.

 4. Těm je všechno jedno. Oni moc dobře vědí, že kdo se vzdá ruských zdrojů, tak klekne. Odkroutí si u koryt svoje čtyři roky, kde pod pláštíkem nouzového stavu, který si sami odhlasovali, si můžou odklánět do svých kapes kolik chtějí a potom papá někde na konec světa dožít v luxusu. Proto taky vůbec nic nedělají, co by dalo nový impuls ekonomice, zastavilo zdražování. Na co by se namáhali, že. Aby upadli v nemilost Bruselu nebo USA a skončili svoje mandáty předčasně pádem vlády, jako svého času Nečasova vláda? Porovnejte to s Maďarskem, jak se činí Orbánova vláda aby se jim ekonomika nezhroutila.

  • To bude překvápko kolik to Orbána bude stát. Jenže on to udělá chytře, poleze do zadnice Putinovi a bude od něj přeprodávat zboží dál do Evropy za těžký prašule. A vy mu ještě zatleskáte 😀

 5. Tady má naprostou pravdu Lubajs. Tato vláda na jedno volební období a po nás potopa už mají plán. Hlavně udržet nouzový stav a rozkrást co se ještě dá.

 6. Zhouba kapitalismus!!!
  Kdyby klíčové podniky a energie spravoval stát,nemohl by nikdo odklánět do svých kapes.Ani by komodity nešly přes několik překupníků,ta se obřím cenám nyní,vůbec nedivím…Hnus! Kde dělali soudruzi chybu,že byla noční elektřina za 0,14 Haléřů,benzín litr za 2,10, kilo masa ,sýra,rybího salátu za 17,-Kčs kilo?Nájwm s neomezeným množstvím horké vody 50,-Kčs za 3+1?
  Fialo a spol.jste na tepláky.neumíte NIC!

  • Proč jste mi (Robin) zveřejnili komentář s chybami??? 🙁
   Schválně?
   Bylo to tam napsáno.
   Neumíte číst?

   • Dobrý den,
    jistě jste si před vložením Vašich komentářů přečetl, že je zpracovává Akismet.
    Domnívat se, že robotický program něco dělá „schválně“, je úsměvné. A ano, umíme číst.
    Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB