V pátek obědváme dřív. Chaty a chalupy volají

Z údajů o platbách za jídlo prostřednictvím nejrozšířenější tuzemské stravenkové karty Ticket Restaurant Card, kterou používá k platbám za obědy více než 150 000 tisíc tuzemských zaměstnanců, společnost Edenred zjistila, že v pátek chodíme na obědy výrazně dříve. Zhruba o dvacet minut.
Že jsou Češi národem chalupářů, potvrdil nedávný průzkum, podle nějž více než třetina obyvatel ČR vlastní nějakou rekreační nemovitost. Foto: Pixabay

„Díky elektronickým platbám víme, v kolik hodin lidé za jídlo platí,“ uvádí Daniela Pedret, manažerka firemních vztahů ve společnosti Edenred. Do statistiky se přitom započetly jen transakce v klasických restauracích, kde se za jídlo platí až po jeho konzumaci a nikoli fastfoody, kde se platí předem.

Statistika dokládá odlišnosti ve stravovacích návycích v různých částech naší země. Například na Moravě není vůbec výjimečné, že lidé chodí v pracovní dny na obědy už kolem jedenácté hodiny dopoledne a po zaplacení se vrací před dvanáctou zpátky do práce. Přeborníky v brzkém obědvání jsou lidé na Vysočině a severní Moravě, kteří jako jediní z restaurací odcházejí najezení už o půl dvanácté.

PSALI JSME:
Průměrný oběd vyjde na 120,50 korun. Kde se najíte nejlevněji?

Kdy obědváme

Region Platby za oběd Po-Čt Platby za oběd Pá
Praha 12:35 12:03
Středočeský kraj 12:01 11:39
Jihočeský kraj 12:02 11:43
Jihomoravský kraj 11:52 11:27
Karlovarský kraj 12:30 12:06
Kraj Vysočina 11:29 11:13
Královéhradecký kraj 12:04 11:36
Liberecký kraj 12:22 12:05
Moravskoslezský kraj 11:33 11:17
Olomoucký kraj 11:47 11:26
Pardubický kraj 11:57 11:32
Plzeňský kraj 12:31 12:11
Ústecký kraj 12:26 12:06
Zlínský kraj 12:17 12:01
Průměr ČR 12:10 11:49

PSALI JSME:
Velký výzkum o jídle: Méně se přejídáme, častěji obědváme

Zpět v práci už před polednem

Před polednem ukončují pobyt v restauraci ještě lidé v Olomouckém a Jihomoravském kraji, z českých krajů do této skupiny patří pouze Pardubicko. Naopak nejdéle chodí na obědy lidé v hlavním městě. V běžný všední den platí Pražané za oběd pět minut po půl jedné, tedy o více než hodinu později, než je zvykem na severu Moravy a Vysočině. Pozdější oběd je běžný ještě na severozápadě Čech (Plzeňsko, Karlovarsko, Ústecký kraj).

„Mezi jednotlivými dny v týdnu jsou drobné odchylky v řádu jednotek minut, ale v pátek, to chodíme skoro v celé České republice na oběd zhruba o dvacet minut dříve, než v ostatní pracovní dny. Podle všeho to souvisí s tím, že v řadě úřadů, ale i soukromých firem, končí zaměstnanci v práci kvůli nastávajícímu víkendu o něco časněji a i oběd chtějí mít proto rychleji za sebou,“ říká Pedret. Vůbec největší rozdíl mezi časem pátečních obědů a zbytkem týdne je v hlavním městě, kde lidé poslední pracovní den v týdnu obědvají o půl hodiny dříve.

PSALI JSME:
Rekreační nemovitosti zdražují. Vzhůru letí i ceny opravených chat a chalup

Nějakou rekreační nemovitost má více než třetina

To, že jsou Češi národem chalupářů, ostatně potvrdil nedávný průzkum Equa bank, podle nějž více než třetina obyvatel ČR (36 %) vlastní nějakou rekreační nemovitost. Nejčastěji jde o menší chatu se zahradou (42 %) nebo o víkendovou chalupu (36 %). Každý dvacátý obyvatel České republiky využívá pro víkendové rekreace také byt nebo apartmán, který se často nachází v lyžařských střediscích.

Pro většinu Čechů je pobyt na chatě či chalupě sezónní a víkendovou záležitostí. Téměř pětina dotazovaných zde pobývá několik měsíců v roce, například celé léto, někteří dokonce skoro celý rok. Pro ně je pak rekreační nemovitost skutečným druhým domovem; místem, kde tráví naprostou většinu času.

Téměř dvě třetiny Čechů jezdí na chatu či chalupu relaxovat. Každý druhý dotazovaný má rekreační nemovitost jako koníček, třetina Čechů zde zase pěstuje zdravé potraviny. Pětina lidí uniká na chaty před městem, často za sousedy, protože zde mají prima partu. Na svou rekreační nemovitost Češi nejčastěji dojíždějí do 100 km, čtyři z deseti lidí mají rekreační nemovitost dokonce ve městě, kde zároveň i bydlí. V zahraničí vlastní rekreační nemovitost pouhé jedno procento Čechů.

PSALI JSME:
Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Marek Loula novým členem představenstva ČSOB

ČSOB s předstihem informovala portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o chystaných změnách ve svém vedení. Od září letošního roku do představenstva nastoupí Marek Loula, současný člen představenstva na …

Jaroslav Rychna posiluje vedení Buřinky

Čtvrtým členem představenstva Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) se stal Jaroslav Rychna. Ve firmě působí od roku 2016 a nově se stává vedoucím divize informačních technologií. O novém personálním …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB