V pátek se Nord Stream 1 nerozjede. Turbínu do plynovodu Rusové dostanou až v neděli

Kauza
V pátek se má po plánované údržbové odstávce obnovit provoz plynovodu Nord Stream 1. Jenže se tak podle všeho nestane. Rusko totiž tou dobou stále nebude mít k dispozici turbínu do plynovodní kompresní stanice Portovaja.
V pátek se Nord Stream 1 nerozjede. Turbínu do plynovodu Rusové dostanou až v neděli. Ilustrační foto: Nord Stream

Výrobce a „servisák“ turbíny, firma Siemens Energy Canada, teprve včera zařízení odeslal z revizní kontroly přes Německo do Ruska. Tam by turbína měla dorazit v neděli. Další čtyři dny může trvat její „nahození“ do běžného provozu.

Je tak vysoce pravděpodobné, že plný provoz Nord Streamu 1 bude moci být obnoven nejdříve v pátek 29. července, tedy o týden později, než bylo plánováno. Původně se totiž měl provoz obnovit už právě tento pátek, tedy 22. července.

PSALI JSME:
Jedna turbína může rozhodnout o tom, zda Česko letos padne do recese

Pokud by Rusko spustilo plynovod na plný chod ještě před zapojením turbíny do běžného provozu, popřelo by tím samo sebe. Od poloviny června až do zahájení zmíněné odstávky v pondělí minulý týden totiž snížilo tok plynovodem o 60 procent. Právě s poukazem na to, že bez turbíny nemá možnost posílat plynu více.

Jestliže by nyní posílalo plný objem ještě před dodáním a plným zapojením turbíny do chodu, bylo by zjevné, že pravdu měli Němci, když tvrdili, že snížení toku plynu z Ruska do Německa má důvod primárně politický, nikoli technický.

Německá vláda i přesto naléhala na kanadskou, aby turbínu uvolnila. Zmíněná firma Siemens Energy Canada ji totiž musela na kanadském území zadržovat z důvodu protiruských sankcí, které Ottawa zavedla v červnu.

PSALI JSME:
Německo žádá Kanadu, aby Rusku vrátila turbínu do plynovodu Nord Stream 1

Sankce kanadským firmám plynárenského a ropného segmentu zapovídají export do Ruska. Kanada tak po naléhání Německa obešla své vlastní sankce. Německo argumentuje, že když Rusko bude turbínou disponovat, nebude už její absencí moci vysvětlovat případné plné nezprovoznění Nord Streamu 1.

Za obejití vlastních protiruských sankcí Kanadu ostře kritizují ukrajinští politici. Ottawa podle některých z nich dokonce Kyjevu „vráží kudlu do zad“. A to přesto, že turbína putuje do Ruska oklikou přes Německo, tedy nikoli přímo z Kanady.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
EU bude prakticky bez ruského plynu

Zavřít reklamu ×
  1. Nejvyšší čas se oprostit od závislosti na plynu. Jsou taky tepelná čerpadla,soláry,větrníky atd…. Je potřeba začít využívat tyto moderní technologie.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Po skeptickém únoru mírně optimistický březen

Pesimismus v podnikatelském sektoru, který ukázal únorový konjunkturální průzkum statistického úřadu, v březnu částečně opadl. S výjimkou stavebnictví se totiž zlepšila nálada ve všech sledovaných odvětvích české …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.