V počtu insolvencí vede Praha

Aktuální meziroční srovnání počtu insolvencí dopadlo nejlépe pro Vysočinu, kde jich ubylo více než 50 procent. Úbytek ale zaznamenaly všechny kraje, kromě Plzeňského. Nejvyšší počet insolvencí je podaný v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Největším konkurzem prvního pololetí je ten, který probíhá v ČKD Praha DIZ. Foto: ckddiz.cz

Počet podaných insolvenčních návrhů se v Česku snižuje od roku 2015. V prvním pololetí letošního roku bylo podáno celkem 14 846 insolvenčních návrhů, z toho 1 141 u firem a 13 705 u spotřebitelů. Celkový počet insolvenčních návrhů klesl proti prvnímu pololetí 2016 o 4,92 procenta. V pololetí roku 2016 ve srovnání s pololetím 2015 byl pokles téměř dvojnásobný a činil 8,6 procenta. Vyplývá to z informací společnosti Creditreform, která problematiku dlouhodobě sleduje.

Z pohledu regionů se oblasti s nejvyšším počtem insolvencí příliš nemění. K 30. červnu jich bylo nejvíc v hlavním městě Praze (331 firem). Již tradičně následuje Jihomoravský kraj (173) a Moravskoslezský kraj (90). V pololetí 2017 se přidal i Jihočeský kraj (60) a kraj Plzeňský (47). Nejméně insolvencí naopak bylo v Královéhradeckém (26) a Karlovarském kraji (15) a na Vysočině (15). Vysočina vychází nejlépe i při přepočtu insolvencí na tisíc registrovaných identifikačních čísel IČ.

I letos se ovšem v insolvenčním rejstříku ocitají firmy, u nichž se touto cestou věřitelé domáhají přednostního uhrazení svých pohledávek. Soud tyto insolvenční návrhy pak zastaví pro zpětvzetí, zamítne či vůbec neprojedná. V prvním pololetí 2017 tomu tak bylo například u společností PSJ, a.s., Pozemní stavitelství Zlín a.s., Beskydská stavební, a.s., PSG-International a.s. a KARLA spol. s r.o.

POZITIVNÍ OČEKÁVÁNÍ

Konkurzů bylo v prvním pololetí roku 2017 prohlášeno 933. Z toho u živnostníků jich bylo 521, což je 55,8 procenta. Oproti stejnému období roku 2016 je to pokles o 9,25 procenta. Při porovnání prvního pololetí 2016 a 2015 činil pokles dokonce 10,69 procenta. Největším konkurzem prvního pololetí je ten, který probíhá v ČKD Praha DIZ (poslední obrat 2,5 miliardy korun), nejznámější firmou v konkurzu je pak A. Charouz Motors s posledním obratem 400 milionů korun.

Podle společnosti Creditreform se dá očekávat, že hospodářský růst a růst zaměstnanosti bude pokračovat i v letošním roce. S tím by mělo docházet i k růstu mezd a pozitivním dopadům v nárůstu domácí poptávky. Vzhledem k očekávanému ekonomickému vývoji a vzhledem k tomu, že se v minulých letech segment firem prostřednictvím insolvencí a konkurzů výrazně pročistil, předpokládá firma pokles v počtu insolvencí u firem i pro rok 2017.

Pozitivní očekávání se týká i počtu insolvenčních návrhů i u spotřebitelů. Současný ekonomický vývoj zajišťuje spotřebitelům širší uplatnění na trhu práce a tím i snazší splácení jejich půjček.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky [S] Opening

Nejčtenější

Investiční životní pojištění: Běžní spotřebitelé vs. „podvedení klienti“

NázorTéma týdne
Je s podivem, že jsou to více než dva měsíce, co tuzemská média začala informovat o aktivitě „poškozených klientů“ pojišťoven v oblasti investičního životního pojištění (IŽP), ale žádné z nich se blíže nepozastavilo nad „modelovými příklady“, které na březnové tiskové konferenci představil Jiří Chvojka. Mluvíme o paní z Prahy, co měla sjednáno devět IŽP a o pánovi z Moravy, jenž vložil do finančního produktu, …
Rolovat nahoru