V počtu insolvencí vede Praha

Aktuální meziroční srovnání počtu insolvencí dopadlo nejlépe pro Vysočinu, kde jich ubylo více než 50 procent. Úbytek ale zaznamenaly všechny kraje, kromě Plzeňského. Nejvyšší počet insolvencí je podaný v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Největším konkurzem prvního pololetí je ten, který probíhá v ČKD Praha DIZ. Foto: ckddiz.cz

Počet podaných insolvenčních návrhů se v Česku snižuje od roku 2015. V prvním pololetí letošního roku bylo podáno celkem 14 846 insolvenčních návrhů, z toho 1 141 u firem a 13 705 u spotřebitelů. Celkový počet insolvenčních návrhů klesl proti prvnímu pololetí 2016 o 4,92 procenta. V pololetí roku 2016 ve srovnání s pololetím 2015 byl pokles téměř dvojnásobný a činil 8,6 procenta. Vyplývá to z informací společnosti Creditreform, která problematiku dlouhodobě sleduje.

Z pohledu regionů se oblasti s nejvyšším počtem insolvencí příliš nemění. K 30. červnu jich bylo nejvíc v hlavním městě Praze (331 firem). Již tradičně následuje Jihomoravský kraj (173) a Moravskoslezský kraj (90). V pololetí 2017 se přidal i Jihočeský kraj (60) a kraj Plzeňský (47). Nejméně insolvencí naopak bylo v Královéhradeckém (26) a Karlovarském kraji (15) a na Vysočině (15). Vysočina vychází nejlépe i při přepočtu insolvencí na tisíc registrovaných identifikačních čísel IČ.

I letos se ovšem v insolvenčním rejstříku ocitají firmy, u nichž se touto cestou věřitelé domáhají přednostního uhrazení svých pohledávek. Soud tyto insolvenční návrhy pak zastaví pro zpětvzetí, zamítne či vůbec neprojedná. V prvním pololetí 2017 tomu tak bylo například u společností PSJ, a.s., Pozemní stavitelství Zlín a.s., Beskydská stavební, a.s., PSG-International a.s. a KARLA spol. s r.o.

POZITIVNÍ OČEKÁVÁNÍ

Konkurzů bylo v prvním pololetí roku 2017 prohlášeno 933. Z toho u živnostníků jich bylo 521, což je 55,8 procenta. Oproti stejnému období roku 2016 je to pokles o 9,25 procenta. Při porovnání prvního pololetí 2016 a 2015 činil pokles dokonce 10,69 procenta. Největším konkurzem prvního pololetí je ten, který probíhá v ČKD Praha DIZ (poslední obrat 2,5 miliardy korun), nejznámější firmou v konkurzu je pak A. Charouz Motors s posledním obratem 400 milionů korun.

Podle společnosti Creditreform se dá očekávat, že hospodářský růst a růst zaměstnanosti bude pokračovat i v letošním roce. S tím by mělo docházet i k růstu mezd a pozitivním dopadům v nárůstu domácí poptávky. Vzhledem k očekávanému ekonomickému vývoji a vzhledem k tomu, že se v minulých letech segment firem prostřednictvím insolvencí a konkurzů výrazně pročistil, předpokládá firma pokles v počtu insolvencí u firem i pro rok 2017.

Pozitivní očekávání se týká i počtu insolvenčních návrhů i u spotřebitelů. Současný ekonomický vývoj zajišťuje spotřebitelům širší uplatnění na trhu práce a tím i snazší splácení jejich půjček.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Berňák si došlápl na Airbnb, na řadě je služba Zonky

To, čemu se říká sdílená ekonomika, vyvolává už delší dobu diskusi, někdy i vášně. Stačí připomenout protesty koncesovaných taxikářů proti řidičům služby Uber, nebo rostoucí odpor lidí žijících v blízkosti …

Equa bank zvýší úrokovou sazbu

Jako třetí na českém bankovním trhu zareagovala na zvyšování základních úrokových sazeb ČNB Equa bank. Svým klientům rozeslala dopisy, v nichž jim oznámila, že si jejich peníze na spořicích účtech od 20. srpna …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru