V podnikové sféře přetrvává velký hlad pro provozním kapitálu

Názor
Česká národní banka (ČNB) na svých webových stránkách zveřejnila již druhý přehled odkladů splátek a úvěrů poskytnutých v rámci programů COVID, tentokrát k datu 5. června. Srovnání předchozích statistik, pořízených k 29. květnu, s aktuálně zveřejněnými údaji potvrzuje, že v podnikové sféře přetrvává velký hlad pro provozním kapitálu.
V podnikové sféře přetrvává velký hlad pro provozním kapitálu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Malé a střední formy načerpaly za poslední týden z programu COVID II jeden a čtvrt miliardy korun. To také potvrzuje, že podmínky státní záruky a podmínky čerpání úvěru v tomto programu byly nastaveny správně a podpořily kontinuitu financování v tomto segmentu ekonomiky, který je vůči dopadům koronavirové krize nejzranitelnější.

Nadějně se rozbíhá program COVID III, který je z pohledu státu administrativně postaven jednodušeji a břemeno zpracování úvěrových žádostí leží na komerčních bankách. Ty zaznamenaly a zpracovávaly k 5. červnu již více než tisíc žádostí o úvěr v celkové výši téměř jedenáct miliard korun. Že COVID III bude daleko flexibilnější, než jeho předchůdci COVID 1 a COVID II, dokládá i skutečnost, že k 5. červnu byl již vykázán první případ schválení žádosti a otevření úvěrové linky.

Pokud jde o program COVID EGAP, jehož administrátorem je EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost), který je určen velkým firmám s podílem na exportu a který není omezen jen na podporu provozního kapitálu, ale umožňuje zaručit i investičním úvěry, jeho spuštění je otázkou dnů.

Dosavadní data nasvědčují, že ušetřen před dopady pandemie Covid-19 nebyl téměř žádný obor. Největší podíl zaručených úvěrů směřoval jak do oblasti zpracovatelského průmyslu, stejně jako do velkoobchodu i maloobchodu a do ubytovacích a stravovacích služeb.

Druhá sada těchto údajů, které ČNB včera zveřejnila, opětovně potvrdila, jak důležité je, aby byl v současné nelehké situaci k dispozici statistický monitorovací nástroj, který poskytne – spolu s dalšími statistickými údaji – hospodářské politice celkový obraz o vývoji likvidity v ekonomice a umožní jí včasné a přesněji zacílené reakce na vývoj situace.

Autor je výkonný ředitel České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Valí se výpovědi. Třetina firem je na suchu, hlásí komora. Na vládní Antivirus nedosáhnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.