V pololetí státní rozpočet hospodařil se schodkem 20,7 miliardy korun

Názor
Díky extrémně nízké nezaměstnanosti a vysokému růstu mezd se zvyšují příjmy státního rozpočtu, což zlepšuje celkovou bilanci. I přes vysoký růst příjmů státního rozpočtu však bylo v prvním pololetí letošního roku hospodařeno se schodkem, který byl zapříčiněn výrazným růstem výdajů na důchody a platy státních zaměstnanců.
Hlavní příčinu je třeba hledat v rychlém růstu výdajů na důchody, na které se ke konci června vydalo meziročně o 19,0 miliardy korun navíc. Foto: Pixabay

V případě, že státní rozpočet bude ve druhém pololetí letošního roku hospodařit obdobně jako v prvním pololetí, bude přibližně dodržena plánovaná výše schodku státního rozpočtu na letošní rok o velikosti 40 miliard korun.

Ke konci června skončil státní rozpočet ve schodku 20,7 miliardy korun. Jde o horší výsledek než před rokem, kdy státní rozpočet po prvních šesti měsících hospodařil se schodkem 5,9 miliardy korun. Na příjmové straně státního rozpočtu si můžeme všimnout meziročního růstu o 55,8 miliardy korun, což je výrazně méně než na výdajové straně, která meziročně narostla o 70,6 miliardy korun. Rychlejší růst výdajů oproti příjmům státního rozpočtu je znepokojující. Hlavní příčinu tohoto vývoje je třeba hledat v rychlém růstu výdajů na důchody, na které se ke konci června vydalo meziročně o 19,0 miliardy korun navíc.

Na příjmové straně veřejných rozpočtů, která kromě příjmů státního rozpočtu zahrnuje všechny příjmy se sdílených daní a odvodů, dominuje výběr odvodů na sociální pojištění. Za půl roku se celkem vybralo 272,6 miliardy korun, což je o 8,2 procenta více než ve stejném období před rokem.

PSALI JSME:
Státní rozpočet vykázal nejhorší květnový výsledek od krizového roku 2012

Oproti tomu vázne celkový výběr daně z přidané hodnoty, na které se prozatím vybralo 200,2 miliardy korun, což je pouze o 2,9 procenta více než ve stejném období před rokem. U výběru DPH se projevilo zavedení nižší sazby na pravidelnou hromadnou dopravu, která je účinná od února 2019. Příjmová strana veřejných rozpočtů je dále ovlivněna růstem výběru daně z příjmů fyzických osob, kde se projevuje efekt rostoucích mezd a zvyšující se zaměstnanosti.

Na výdajové straně státního rozpočtu si lze všimnout, že 39,2 procenta výdajů je spotřebováno na sociální dávky, kde nejvyšší položkou o velikosti 234,8 miliardy korun jsou důchody. Dále si lze všimnout meziročního růstu investic. Za polovinu letošního roku se proinvestovalo 45,7 miliardy korun, což je o 12,5 miliardy korun více než ve stejném období před rokem.

Nárůst investic o 37,4 procenta lze hodnotit pozitivně, protože pomáhá zvyšovat tempo růstu naší ekonomiky. Mezi nejproduktivnější investice patří dopravní stavby. Některé investice však nemají příliš velký multiplikační efekt a realizují se jen kvůli čerpání evropských fondů.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda letos hospodaří nejhůře od krizového roku 2012, na poplach ale zatím nebubnujme

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.