V Praze i regionech zdražují nejrychleji panelové byty, místy už jsou dražší než cihlová zástavba

Byty v panelových domech, které jsou stále vnímány jako nejdostupnější forma bydlení, zdražily v loňském roce v průměru zhruba o 15 procent. Za posledních pět let pak přibližně o čtvrtinu.  V posledních měsících jejich ceny rostly rychleji než u staré zástavby a nových developerských projektů. A v některých městech už jsou panelové byty dokonce dražší než ty ve staré cihlové zástavbě. Jaké faktory tuto situaci ovlivňují, vysvětlují na několika příkladech realitní makléři společnosti  M&M reality.

Praha – nejvíc zdražují dosud nejlevnější byty

V hlavním městě vzrostly ceny bytů v panelových domech v některých lokalitách až o desítky procent za posledních pět let. „Zaznamenal jsem extrémní případy, kdy klient koupil před pěti lety byt 3+KK na sídlišti Stodůlky za zhruba 2 300 000 korun a nedávno jej prodal za 4 300 000 korun,“ říká oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M reality Jan Martina. Největší nárůst cen panelových bytů v Praze lze podle něho pozorovat, možná trochu překvapivě, na velkých sídlištích. „Právě u bytů v těch dříve méně preferovaných lokalitách je ten nárůst cen nejmarkantnější. Nedostatek nových bytů, spolu s vyhlídkou na hůře dostupné hypoteční úvěry a v neposlední řadě také ekonomickou prosperitou a nízkou nezaměstnaností, způsobil v Praze doslova nákupní horečku.  Nejlevnější nemovitosti se na této vlně svezly a jejich ceny strmě stouply,“ konstatuje Martina.

Ceny bytů v panelových domech výrazně rostou i v menších městech, přičemž lokální faktory, proč se tak děje, jsou různé. Může to být například dojezdová vzdálenost od velkého města, „kondice“ staré cihlové zástavby či přítomnost významného zaměstnavatele.

Nymburk – růst cen až o 40 procent

Skokový růst cen (nejen) panelových bytů v Praze přímo ovlivňuje ceny tohoto bydlení ve městech Středočeského kraje. Příkladem je Nymburk, kde se podle statistik společnosti  M&M reality v letech 2015 a 2016 pohybovaly průměrné ceny bytů v panelových domech okolo 23 tisíc korun za metr čtvereční. Rok 2017 pak přinesl skokový nárůst a průměrná cena za metr čtvereční vyšplhala na 32 tisíc korun. Průměrná cena bytu 2+kk ve městě se tak nyní pohybuje okolo 1,7 milionu korun.

„V některých lokalitách se meziroční nárůst cen panelových bytů pohyboval i kolem 40 procent. Důvodů pro takový vývoj je hned několik, kromě toho, že se daří ekonomice, je to zejména extrémní nárůst tržních cen bytů v Praze, který zapříčinil horší dostupnost bydlení méně movité klientele. Ta pak vyhledává finančně přijatelnější možnosti pořízení bydlení, s co nejlepší dostupností do Prahy. Jelikož se Nymburk nachází na jedné z hlavních železničních tratí ve Středočeském kraji a je položen blízko dálnice D11, splňuje podmínku dostupnosti dokonale,“ říká k tomu Jiří Jelínek, vedoucí pobočky v Nymburce společnosti M&M reality.  Důvod, proč trend zdražování ve městě táhly převážně panelové byty, je podle něho jednoduchý. V lokalitách, ve kterých se nacházejí kvalitní cihlové byty, si je jejich majitelé již historicky ponechávají a dědí z generace na generaci. Většina bytového fondu ve městě se navíc nachází právě na místním sídlišti.

Mladá Boleslav – volné byty mizí pod návalem zaměstnanců Škodovky

Že je panelový byt levnější než ten srovnatelně veliký v původní cihlové zástavbě? Například v Mladé Boleslavi už to neplatí. V průměru jsou jejich ceny srovnatelné. Průměrný byt 3+1 v panelovém domě se v roce 2015 prodával za 20 až 25 tisíc korun za metr čtvereční. Dnes už je to 30 až 40 tisíc korun, což je srovnatelné s cihlovými domy. Podle Jana Koutného, oblastního manažera pro Středočeský kraj společnosti M&M reality, je tento trend v Mladé Boleslavi způsoben především extrémně vysokou poptávkou po bydlení. „Je to dáno především přílivem pracovníků do společnosti Škoda Auto. Z tohoto důvodu evidujeme mnohem vyšší poptávku, než je skutečná nabídka prodávaných bytů. Majitelé prodávaných bytů si tuto skutečnost plně uvědomují a reflektují zvýšením požadované částky za prodej,“ říká Koutný s tím, že pakliže jsou lidé ochotni zaplatit za byt v panelovém domě stejně jako za zděný, nemají majitelé důvod ceny snižovat.

Jablonec nad Nisou – panel dražší než cihla

Dalším zajímavým příkladem je Jablonec na Nisou, kde už panelové byty svými cenami dokonce předehnaly starou cihlovou zástavbu.  „Z realizovaných prodejů v Jablonci za posledního půl roku vychází, že průměrná cena panelového bytu o velikosti zhruba 75 metrů čtverečních se pohybuje v rozmezí od 1,5 až 2,2 milionu korun v závislosti na stupni rekonstrukce. U cihlových bytů stejné výměry je toto rozmezí od 1,2 až 1,8 milionu korun. U menších bytů  2+1 o výměře kolem 59 metrů je daný rozdíl srovnatelný. Byty 2+1 jsou na trhu žádanější, tudíž ceny za metr čtvereční vyšší,“ přibližuje situaci ve městě Renáta Beitlová, vedoucí pobočky v Jablonci nad Nisou společnosti M&M reality. Na cenách bytů se podle ní promítají podmínky pro rekonstrukci a financování bytových jednotek. „Cihlové domy v Jablonci jsou buď z počátku minulého století, nebo z družstevní výstavby v osmdesátých a devadesátých letech. Energetická náročnost a prostorová dispozice starých cihlových domů jsou nevyhovující a náklady na rekonstrukci jsou tím hodně navýšené. Což vysvětluje nižší pořizovací ceny,“ pokračuje Beitlová. Koupě bytu v novější cihlové zástavbě podle ní bývá zkomplikovaná družstevní formou vlastnictví domu, protože potenciální kupci mají problém se získáním úvěru či hypotéky. Proto je pro ně jednodušší a rychlejší pořízení bytu v panelovém domě, a to třeba i za vyšší cenu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.