Za Středočeským krajem v intenzitě bytové výstavby následovaly Plzeňský kraj (3,12 bytu na 1000 obyvatel), Vysočina (3,07 bytu) a Jihomoravský kraj (2,68 bytu). Naopak nejméně to po Ústeckém kraji bylo v Karlovarském (1,59 bytu), Libereckém (1,70 bytu) a Moravskoslezském kraji (1,78 bytu).
Intenzivní bytová výstavba je pro Středočeský kraj charakteristická po celé probíhající desetiletí. Společně s Prahou vykazuje tento kraj největší relativní výši přírůstku obyvatelstva. V Praze je však výstavba výrazněji než ve Středočeském kraji brzděna zdlouhavým stavebním řízením a nedostatkem vhodných pozemků. V Praze chybí převážně z těchto důvodu více než dvacet tisíc bytů.
Nabídka bydlení tak ve Středočeském kraji pružněji reaguje na rostoucí poptávku po něm, což ústí právě ve výsledek s přehledem nejintenzivnější bytové výstavby ze všech krajů ČR. Naopak kraje Moravskoslezský a Karlovarský vykazují dlouhodobě nejvýraznější početní úbytek obyvatelstva, což souvisí s relativně nízkou poptávkou po nové výstavbě. Ta tedy v těchto krajích patří k nejnižším v rámci celé ČR.
Existují ovšem také další faktory, které ovlivňují intenzitu bytové výstavby. Situace ve Středočeském kraji je ovlivněna blízkostí Prahy. S růstem cen realit a nájemného v metropoli, který je zvláště zřetelný v posledních letech, stále více lidí volí variantu usazení se „za městem“, což umocňuje poptávku po bydlení a také výstavbě v dojezdově blízkém Středočeském kraji. Některé jiné kraje vykazují poměrně vysokou intenzitu bytové výstavby z důvodu nadprůměrně dobré ekonomické situace v regionu, což je případ Plzeňského kraje nebo kraje Jihomoravského, jehož ekonomickou situaci zlepšuje přítomnost města Brna.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)