V Praze je levnější splácet byt hypotékou, než za něj hradit nájem

Modrá pyramida a Asociace realitních kanceláři ČR zpracovaly již potřetí ukazatel „Index bydlení MP“, který ke konci roku 2016 srovnává v jednotlivých krajích ČR výši průměrné měsíční splátky úvěru na vlastní bydlení s průměrnou výší nájemného. Stavební spořitelna Modrá pyramida o tom informovala v tiskové zprávě.

Index bydlení ukazuje, jaký je podíl průměrného nájemného k průměrné splátce Hypoúvěru od Modré pyramidy v daném kraji. Čím je podíl vyšší, tím je snazší přejít z nájemního bydlení do bydlení vlastnického financovaného na úvěr. Foto: Modrá pyramida

Konec roku 2016 sice charakterizovaly rekordně nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení, ale ve většině krajů (v 10 krajích ze 14) poměrně výrazně narostly průměrné splátky úvěrů, a to kvůli vyšším cenám nemovitostí. Průměrné nájmy v jednotlivých regionech se v řádu jednotek procent mírně navýšily. Tento vývoj se výrazně promítl do Indexu bydlení MP, který připravuje Modrá pyramida ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR.

Vlastní bydlení lze doporučit jako nejlepší investici ve všech regionech ČR, avšak často záleží na konkrétním rozdílu mezi nájmem a výší splátky úvěru. Nejmenší rozdíl mezi nájemním bydlením a placením splátky úvěru na vlastní bydlení je kromě Prahy na jižní Moravě a v Plzeňském kraji. Naopak nejméně finančně náročné je nájemní bydlení v Moravskoslezském, Olomouckém, Karlovarském a Pardubickém kraji.

„Do výše poskytnutých úvěrů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se promítl pokračující růst cen nemovitostí. Vzhledem k rekordně nízkým úrokovým sazbám, které umožňují dosáhnout na vlastní bydlení i skupině obyvatel s nižšími příjmy, docházelo k zesílení poptávky. Druhým faktorem může být větší zájem o nemovitosti v atraktivnějších lokalitách s vyšší cenou, než tomu bylo v předchozím období,“ uvádí David Formánek, předseda představenstva Modré pyramidy.

Zajímavý vývoj zaznamenal Index bydlení MP v Praze. Ke konci roku bylo hlavní město jediným regionem, kde bylo průměrné nájemné vyšší, než splátka úvěru na průměrně veliký byt. Index bydlení MP zde dosahuje hodnoty 101 % čili u průměrného bytu v Praze je tak levnější splácet jej hypotékou než hradit za něj nájem.

„Zcela opačná situace byla v posledním čtvrtletí minulého roku ve čtyřech krajích na severovýchodě České republiky. V Moravskoslezském, Olomouckém, Karlovarském a Pardubickém kraji se poměr průměrného nájemného k průměrné splátce pohyboval od 63 % do 69 %, což znamená, že splátka nájemného je o více než třetinu nižší než splátka úvěru na bydlení. Je přitom zajímavé, že na konci třetího čtvrtletí 2016 to bylo v případě Olomouckého a Karlovarského kraje jen okolo 7 %,“ doplnil Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR.

Důležitým ukazatelem při úvahách o koupi bytu jako investice je také poměr mezi výší nájemného a průměrnou splátkou úvěru na bydlení. Ten, kdo uvažuje o investici do bytu pro další pronájem v Praze, může vhodně zapojit i cizí kapitál a inkasované nájemné investici takřka pokryje. Avšak v regionech s nižším poměrem musí počítat s delší návratností své investice.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.