V Praze je na výběr nejméně bytů v novodobé historii

Analýza
Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se v Praze podle společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska prodalo 2650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Počet nabízených bytů se naopak snížil na 3350 a jde tak o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu.
Během druhého čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo nejvíce bytů v historii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkem se tak za první polovinu tohoto roku prodalo již 4 750 nových bytů. V porovnání s loňskem je to téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty. Garsonky v nabídce tvoří jednu pětinu, nabídka čtyřpokojových a pětipokojových bytů je výrazně nižší.

Kvůli převisu poptávky nad nabídkou opět zrychlil růst cen. V něm se navíc odrážejí už i zvyšující se ceny stavebních materiálů. Průměrná prodejní cena bytů se tak vyšplhala na 118 480 korun za m² nabídková až na 129 410 korun za m².

„Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky ihned po uvedení na trh,“ informoval redakci FAEI.cz a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

PSALI JSME:
Za první čtvrtletí se v Praze prodaly rekordní dva tisíce bytů

Volných nemovitostí v české metropoli bylo v polovině tohoto roku 3 350, což je o 850 méně, než na konci prvního čtvrtletí roku 2021, a o téměř dva a půl tisíce bytů méně, než před rokem. Za jediný rok tak ceníky prořídly o více než 40 procent. Nabídka bytů tak klesla na nejnižší úroveň za dobu sledování trhu společnostmi Trigema, Skanska a Central Group.

Stále více se rozevírající nůžky mezi poptávkou a nabídkou jsou důvodem dalšího růstu cen. Mezikvartálně se prodejní ceny zvedly o 5,6 procenta na výsledných 118 480 korun za m², tempo zdražování navíc opět začíná zrychlovat. V meziročním srovnání jsou ceny vyšší o 9,4 procenta.

Podle statistiky se razantně zvedla průměrná cena bytů jednopokojových. Jejich jednotková cena dosáhla v průměru na 128 278 korun za m². Hned za ně se naopak řadí cena velkých, pětipokojových, u kterých se průměrná cena držela na 123 823 za m². U dispozic 2+kk to bylo 116 848 korun, u 3+kk pak 113 079 korun. Ceny čtyřpokojových bytů se vyšplhaly na 116 315 korun za m².

PSALI JSME:
Co zdražuje nové byty v Praze?

V metropoli také prudce vzrostly průměrné nabídkové ceny ještě volných nových jednotek. U těch průměrná cena dosahovala na konci června 129 410 korun za m², což je o 6,5 procenta více, než v předchozím čtvrtletí, a o více než 15 procent meziročně.

Nejvyšší ceny byly zaznamenány na Praze 2, kde cena vyšplhala na 171 039 korun za m². Naopak nejlevnější byty byly nabízeny v Praze 9, a to za průměrnou cenu 117116 korun za m². V Praze 5, kde je podle dat analýzy společností nejsilnější nabídka i prodeje, činila průměrná cena 127 988 korun za m².

„Aby se trh s novým bydlením dál nedeformoval, musí vzniknout rovnováha mezi nabídkou a poptávkou,“ upozornil generální ředitel společnosti Skanska Reality Petr Michálek. Podle Marcela Sourala, předsedy představenstva společnosti Trigema, kvůli nedostatečné nabídce nových bytů v Praze růst cen znovu akceleroval k deseti procentům. „Je vysoce pravděpodobné, že podobný růst bude ještě několik měsíců pokračovat,“ uvedl.

PSALI JSME:
Lidé ve velkém ukládají své úspory do koupě nových bytů

Dle dat realitní kanceláře Lexxus, jednoho z největších prodejců nemovitostí v Praze a okolí, čtvrtina bytů najde kupující v neveřejných předprodejích určených investorům. Neveřejné investiční nabídky například umožňují developerům rychle nastartovat nové projekty. Problém však nastává ve chvíli, kdy se střetává velký zájem investorů a omezené množství nabídek. Výsledkem je pak zhoršená dostupnost bydlení pro veřejnost.

„V předprodejích najde kupce zhruba čtvrtina námi nabízených bytů. Jsou však projekty, kde se do veřejné nabídky dostane jen několik málo jednotek. Typickým zájemcem je movitá fyzická osoba nakupující opakovaně. Většina takto prodaných bytů se rychle objeví na nájemním trhu,“ sdělil redakci FAEI.cz ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský.

Investoři do rezidenčních nemovitostí podle něj netouží po rychlém zbohatnutí. „Zajímá je především dlouhodobé zhodnocení peněz a stabilní zajištění sebe a svých blízkých. Loni část lidí s nákupem váhala, ale letos se trh vrátil k růstu. A poslední měsíce živí chuť k nákupům obava z inflace. Situace nahrává konzervativní investici, na kterou si lze levně půjčit,“ vysvětlil Višňovský.

PSALI JSME:
Rvačka o bydlení. Zájemci o nemovitost se navzájem přeplácejí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.