V Praze se loni povolilo přes šest tisíc nových bytů, nejvíce v novodobé historii

Názor
V metropoli se od ledna do listopadu loňského roku povolilo celkem 6 330 bytů v bytových domech. To je nejvíce od roku 2007, kdy se povolilo 6 010 bytů, a je tak jisté, že si rok 2021 v tomto ohledu připíše novodobý rekord.
V metropoli se od ledna do listopadu loňského roku povolilo celkem 6 330 bytů v bytových domech. Ilustrační foto: FAEI.cz

Je to ale svým způsobem rekord smutný. Praha totiž potřebuje ročně povolovat a postavit minimálně deset tisíc nových bytů, a tomu se ani loňský rekordní rok s největší pravděpodobností nepřiblíží. Navíc jde jen o výjimku, v předchozích deseti letech se totiž v hlavním městě povolovaly v průměru jen necelé tři tisíce nových bytů ročně.

Přitom by bylo kde brát. Podle našich posledních statistik připravují developeři v Praze více než 130 tisíc nových bytů. Drtivá většina z nich ale ještě na povolení čeká. Rychlejší povolování by nejen přispělo k řešení neustále se zhoršující bytové krize, ale zároveň by velmi pomohlo i pandemií těžce zasažené ekonomice.

Pokud by totiž všechny byty v přípravě dostaly zelenou, přinesly by státu jen na DPH více než 155 miliard Kč. To je pro srovnání více než 1,5 násobek letošního rozpočtu hlavního města.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sbohem drahá Praho. Jsme on-line, jdeme jinam. Velká města opustila řada nájemníků

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB