bool(false)

V prvním čtvrtletí 2016 bylo vyhlášeno 212 bankrotů obchodních společností

V březnu letošního roku bylo vyhlášeno 74 bankrotů obchodních společností, 564 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 257 osobních bankrotů. Počet bankrotů je ve všech kategoriích nižší než v únoru. Za celé první čtvrtletí roku 2016 bylo vyhlášeno 212 bankrotů obchodních společností, 1 844 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 704 osobních bankrotů, což je ve všech kategoriích méně než ve stejném období minulého roku. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

V březnu roku 2016 bylo vyhlášeno 74 bankrotů obchodních společností, což je o 6 bankrotů méně než v únoru. Počet návrhů na bankrot obchodních společností se oproti lednu zvýšil o dva na 162 návrhů. Oproti únoru se snížil také počet bankrotů fyzických osob podnikatelů (FOP), kterých bylo vyhlášeno 564, tedy o 86 méně než minulý měsíc. 97 % z nich přitom mělo formu oddlužení. Počet bankrotů FOP po odpočtu oddlužení se meziměsíčně snížil dokonce o 44 % na pouhých 33 bankrotů. Počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů se potom meziměsíčně zvýšil o 42 na 836 návrhů.

V prvním čtvrtletí roku 2016 bylo vyhlášeno 212 bankrotů obchodních společností, což je ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 61 bankrotů, respektive 22 % méně. Počet návrhů na bankrot obchodních společností se snížil o 20 %, konkrétně na 478 návrhů, tedy o 118 oproti prvnímu čtvrtletí 2015. Ve stejném období se také meziročně snížil počet bankrotů fyzických osob podnikatelů, kterých bylo vyhlášeno o 275 méně než v prvním čtvrtletí minulého roku, což je pokles o 13 %. Počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů se ve stejném období snížil také o 13 %, konkrétně o 340 na 2278 návrhů.

„Výsledky za první čtvrtletí letošního roku jsou ve všech ukazatelích pozitivní a ukazují tak na dobrý stav domácí ekonomiky. Očekáváme přitom, že pokles počtu bankrotů bude nadále pokračovat,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V březnu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (31 bankrotů) a v Jihomoravském kraji (8 bankrotů). Žádný bankrot obchodních společností nebyl vyhlášen v Plzeňském, Karlovarském a Libereckém kraji.

Na 10 tisíc obchodních společností jich v posledních 12 měsících zbankrotovalo v průměru 21. Nejvíce v tomto ohledu bankrotovaly společnosti v Jihočeském kraji, kde na každých 10 tisíc obchodních společností zkrachovalo 38 společností, a v Královéhradeckém kraji, kde jich na 10 tisíc společností zaniklo 30. Nejlépe si v tomto ohledu vedly společnosti v Karlovarském kraji (11 bankrotů na 10 tisíc společností) a v Praze (17 bankrotů na 10 tisíc společností).

V březnu bylo vyhlášeno 1 257 osobních bankrotů, což je o 228 méně než v únoru a nejméně v letošním roce. Bylo také podáno 1 672 návrhů na osobní bankrot, což je o 75 návrhů méně než v lednu.

V prvním letošním čtvrtletí bylo vyhlášeno 4 130 osobních bankrotů, což je o 8 % méně než ve stejném období minulého roku. Počet návrhů na osobní bankrot v prvním čtvrtletí meziročně klesl dokonce o 10 % na 4 725 návrhů. „Růst mezd a počtu volných pracovních míst spolu s nízkou inflací povede k tomu, že i v letošním roce dojde k dalšímu poklesu počtu vyhlášených osobních bankrotů,“ dodává Věra Kameníčková.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

UNIQA slaví čtvrtstoletí svého působení na českém pojistném trhu

V těchto dnech uplynulo právě 25 let od založení Česko-rakouské pojišťovny „na zelené louce“. Za jejím zrodem stál zejména zájem největší rakouské pojišťovny Bundesländer proniknout co nejdříve na trhy východní Evropy po změnách, které přinesl rok 1989. Bundesländer byl hlavní složkou pozdějšího evropského …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru