V prvním čtvrtletí 2016 bylo vyhlášeno 212 bankrotů obchodních společností

V březnu letošního roku bylo vyhlášeno 74 bankrotů obchodních společností, 564 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 257 osobních bankrotů. Počet bankrotů je ve všech kategoriích nižší než v únoru. Za celé první čtvrtletí roku 2016 bylo vyhlášeno 212 bankrotů obchodních společností, 1 844 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 704 osobních bankrotů, což je ve všech kategoriích méně než ve stejném období minulého roku. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

V březnu roku 2016 bylo vyhlášeno 74 bankrotů obchodních společností, což je o 6 bankrotů méně než v únoru. Počet návrhů na bankrot obchodních společností se oproti lednu zvýšil o dva na 162 návrhů. Oproti únoru se snížil také počet bankrotů fyzických osob podnikatelů (FOP), kterých bylo vyhlášeno 564, tedy o 86 méně než minulý měsíc. 97 % z nich přitom mělo formu oddlužení. Počet bankrotů FOP po odpočtu oddlužení se meziměsíčně snížil dokonce o 44 % na pouhých 33 bankrotů. Počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů se potom meziměsíčně zvýšil o 42 na 836 návrhů.

V prvním čtvrtletí roku 2016 bylo vyhlášeno 212 bankrotů obchodních společností, což je ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 61 bankrotů, respektive 22 % méně. Počet návrhů na bankrot obchodních společností se snížil o 20 %, konkrétně na 478 návrhů, tedy o 118 oproti prvnímu čtvrtletí 2015. Ve stejném období se také meziročně snížil počet bankrotů fyzických osob podnikatelů, kterých bylo vyhlášeno o 275 méně než v prvním čtvrtletí minulého roku, což je pokles o 13 %. Počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů se ve stejném období snížil také o 13 %, konkrétně o 340 na 2278 návrhů.

„Výsledky za první čtvrtletí letošního roku jsou ve všech ukazatelích pozitivní a ukazují tak na dobrý stav domácí ekonomiky. Očekáváme přitom, že pokles počtu bankrotů bude nadále pokračovat,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V březnu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (31 bankrotů) a v Jihomoravském kraji (8 bankrotů). Žádný bankrot obchodních společností nebyl vyhlášen v Plzeňském, Karlovarském a Libereckém kraji.

Na 10 tisíc obchodních společností jich v posledních 12 měsících zbankrotovalo v průměru 21. Nejvíce v tomto ohledu bankrotovaly společnosti v Jihočeském kraji, kde na každých 10 tisíc obchodních společností zkrachovalo 38 společností, a v Královéhradeckém kraji, kde jich na 10 tisíc společností zaniklo 30. Nejlépe si v tomto ohledu vedly společnosti v Karlovarském kraji (11 bankrotů na 10 tisíc společností) a v Praze (17 bankrotů na 10 tisíc společností).

V březnu bylo vyhlášeno 1 257 osobních bankrotů, což je o 228 méně než v únoru a nejméně v letošním roce. Bylo také podáno 1 672 návrhů na osobní bankrot, což je o 75 návrhů méně než v lednu.

V prvním letošním čtvrtletí bylo vyhlášeno 4 130 osobních bankrotů, což je o 8 % méně než ve stejném období minulého roku. Počet návrhů na osobní bankrot v prvním čtvrtletí meziročně klesl dokonce o 10 % na 4 725 návrhů. „Růst mezd a počtu volných pracovních míst spolu s nízkou inflací povede k tomu, že i v letošním roce dojde k dalšímu poklesu počtu vyhlášených osobních bankrotů,“ dodává Věra Kameníčková.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nadace Tomáše Berdycha podporuje dárcovství krevní plasmy

Tomáš Berdych se rozhodl podpořit myšlenku dárcovství krevní plasmy. Jeho nadace zahájila spolupráci s dárcovským centrem Plasma place. Stalo se tak v rámci Mezinárodního týdne dárcovství krevní plasmy, který má upozornit na vzrůstající význam této nenahraditelné tělní tekutiny pro moderní medicínu.

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru