V prvním pololetí bylo vyhlášeno méně bankrotů, než ve stejném loňském období

V prvním pololetí letošního roku bylo vyhlášeno 354 bankrotů obchodních společností, 2 870 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 7 468 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 538 návrhů na bankrot obchodních společností, 2 945 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 7 499 návrhů na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy společnost CRIF.
V prvním pololetí letošního roku bylo vyhlášeno méně bankrotů, než ve stejném loňském období. Ilustrační foto: Pixabay.com

Počet firemních bankrotů byl nižší, než prvním pololetí 2021, počet bankrotů podnikatelů i fyzických osob byl nejnižší od roku 2020. Zatímco počet bankrotů obchodních společností se oproti prvnímu pololetí loňského roku snížil o 32, počet návrhů na jejich bankrot se zvýšil o 37.

„Průměrný počet bankrotů obchodních společností za jeden měsíc dosáhl v letošním prvním pololetí na 59, ve stejném období za loňský rok to bylo 62 bankrotů. I přes pozitivní vývoj v prvním pololetí se dá ale přepokládat, že v důsledku obtížných podmínek pro podnikání překoná celkový počet bankrotů firem za letošní rok údaj z roku 2021. Tento vývoj naznačuje i pokračující růst počtu návrhů na bankrot obchodních společností,“ uvedla analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.

Bankroty obchodních společností v prvním pololetí, 2019-2022. Zdroj: CRIF

U fyzických osob podnikatelů se počet bankrotů oproti prvnímu pololetí roku 2021 snížil dokonce o 488 a počet návrhů na bankrot o 343. Počet návrhů na bankrot podnikatelů tak byl nejnižší za posledních devět let. „Na rozdíl od obchodních společností je počet bankrotů fyzických osob podnikatelů velmi blízký počtu návrhů na ně. Z toho lze odvodit, že soudní proces je v tomto případě poměrně rychlý,“ dodala Kameníčková.

Nízká úroveň bankrotů ve všech třech segmentech není podle jejího názoru až tak překvapivá, protože v letošním roce je setrvale nízký objem úvěrů ohrožených nesplácením a klesá jejich podíl na celkovém objemu úvěrů. „To sice vzhledem k výpočtu úvěrů ohrožených nesplácením odráží situaci před třemi měsíci, ale i tak je splácení úvěrů na velmi dobé úrovni,“ doplnila analytička.

Bankroty fyzických osob podnikatelů v prvním pololetí, 2019-2022. Zdroj: CRIF

PSALI JSME:
Jde vám po krku více věřitelů?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Čeští podnikatelé nejsou zvyklí fňukat

Čeká nás pokles ekonomiky. Jinými slovy recese. Spolu s dalšími zástupci podnikatelských svazů jsem si to minulý týden vyslechl přímo od členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jejíhož jednání jsme se zúčastnili.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …