V prvním pololetí bylo vyhlášeno méně bankrotů, než ve stejném loňském období

V prvním pololetí letošního roku bylo vyhlášeno 354 bankrotů obchodních společností, 2 870 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 7 468 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 538 návrhů na bankrot obchodních společností, 2 945 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 7 499 návrhů na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy společnost CRIF.
V prvním pololetí letošního roku bylo vyhlášeno méně bankrotů, než ve stejném loňském období. Ilustrační foto: Pixabay.com

Počet firemních bankrotů byl nižší, než prvním pololetí 2021, počet bankrotů podnikatelů i fyzických osob byl nejnižší od roku 2020. Zatímco počet bankrotů obchodních společností se oproti prvnímu pololetí loňského roku snížil o 32, počet návrhů na jejich bankrot se zvýšil o 37.

„Průměrný počet bankrotů obchodních společností za jeden měsíc dosáhl v letošním prvním pololetí na 59, ve stejném období za loňský rok to bylo 62 bankrotů. I přes pozitivní vývoj v prvním pololetí se dá ale přepokládat, že v důsledku obtížných podmínek pro podnikání překoná celkový počet bankrotů firem za letošní rok údaj z roku 2021. Tento vývoj naznačuje i pokračující růst počtu návrhů na bankrot obchodních společností,“ uvedla analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.

Bankroty obchodních společností v prvním pololetí, 2019-2022. Zdroj: CRIF

U fyzických osob podnikatelů se počet bankrotů oproti prvnímu pololetí roku 2021 snížil dokonce o 488 a počet návrhů na bankrot o 343. Počet návrhů na bankrot podnikatelů tak byl nejnižší za posledních devět let. „Na rozdíl od obchodních společností je počet bankrotů fyzických osob podnikatelů velmi blízký počtu návrhů na ně. Z toho lze odvodit, že soudní proces je v tomto případě poměrně rychlý,“ dodala Kameníčková.

Nízká úroveň bankrotů ve všech třech segmentech není podle jejího názoru až tak překvapivá, protože v letošním roce je setrvale nízký objem úvěrů ohrožených nesplácením a klesá jejich podíl na celkovém objemu úvěrů. „To sice vzhledem k výpočtu úvěrů ohrožených nesplácením odráží situaci před třemi měsíci, ale i tak je splácení úvěrů na velmi dobé úrovni,“ doplnila analytička.

Bankroty fyzických osob podnikatelů v prvním pololetí, 2019-2022. Zdroj: CRIF

PSALI JSME:
Jde vám po krku více věřitelů?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.