V říjnu ČNB téměř neintervenovala

Názor
Během října Česká národní banka (ČNB) na devizovém trhu na podporu české koruny uzavřela spotové operace „pouze“ v objemu 0,8 milionu eur.
Centrální banka svými intervencemi podporuje korunu s cílem nenechat ji oslabit, a tedy dále nezvyšovat dováženou inflaci. Ilustrační foto: Pixabay.com

To bylo vůbec nejméně v rámci současné intervenční periody, která v podstatě trvá již od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Zároveň to bylo výrazně méně, než naznačovaly naše odhady z dříve zveřejněné dekádní bilance ČNB a vysoký objem nevypořádaných operací za září.

Za období od května do října již tuzemská centrální banka na obranu koruny proti oslabování vydala v součtu 25,6 miliardy eur, což odpovídá 15,9 procenta celkových devizových rezerv z jejich maxima v dubnu 2022. To činil jejich objem 160,4 miliardy eur.

Do konce listopadu rezervy poklesly na 130 miliard eur. Samotný objem intervencí na podporu koruny za listopad bude zveřejněn až za měsíc.

Vzhledem k předběžným datům a slabé likviditě na trzích byl ale podle nás objem spotových operací rovněž v listopadu minimální. Kromě stále vysokých devizových rezerv centrální banky depreciační tlaky v průběhu listopadu pomáhal tlumit i oslabující americký dolar.

PSALI JSME:
Poklidný říjen na devizovém trhu a téměř žádné intervence

Koruna se tak pravděpodobně udržovala bezpečně pod intervenční hladinou ČNB, přestože by čistě pohledem fundamentů měla z našeho pohledu mít tendenci mírně oslabovat.

Centrální banka svými intervencemi podporuje korunu s cílem nenechat ji oslabit, a tedy dále nezvyšovat dováženou inflaci. Současná bankovní rada preferuje tento nástroj před zvyšováním úrokových sazeb.

Vzhledem k dostatečné výši devizových rezerv předpokládáme, že v této strategii bude pokračovat zhruba do poloviny příštího roku.

Rizikem je případné razantnější než aktuálně očekávané zvyšování sazeb ze strany americké centrální banky, Fedu, či Evropské centrální banky (ECB), které by vedlo k ještě výraznějšímu zhoršování úrokového diferenciálu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB už zhruba měsíc neintervenuje na podporu koruny. Česká měna se přesto drží

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB