V roce 2020 bude zdražovat vše: Od elektřiny, přes nájmy a služby až po vepřové. Mzdy ale porostou

Názor
V prvních měsících roku setrvá tempo růstu cenové hladiny spotřebitelských cen v ČR v blízkosti tříprocentní hranice. Nelze vyloučit opětovné „přestřelování“ této horní meze tolerančního pásma inflačního cílování České národní banky (ČNB). A pokud budou mezinárodní podmínky příznivé, nelze vyloučit ani zásah centrální banky v podobě zvýšení klíčových úrokových sazeb.
Citelné zdražování lze očekávat v případě bydlení. Bude pokračovat růst cen nájmů, přidá se zdražování elektřiny nebo vodného a stočného. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po celý rok 2020 budou patrné poměrně silné inflační tlaky způsobené pokračujícím růstem mezd. Mzdy by měly příští rok růst nominálně meziročně o 5,5 procenta. V průběhu roku však budou mzdové tlaky polevovat ruku v ruce s ochlazováním přehřátého trhu práce, v druhé polovině roku 2020 nelze vyloučit mírný růst míry nezaměstnanosti.

Ke snižování stavů zaměstnanců dojde například v těžebním průmyslu, hutnictví či v automobilovém průmyslu. Začátkem roku 2020 budou stále patrné poměrně silné inflační tlaky v oblasti potravin, kde se projeví nedobrá úroda let 2018 a 2019, případně další faktory typu šířící se epidemie afrického moru prasat, jež roku 2018 propukla v Číně. Inflační tlaky umocní zejména počátkem roku 2020 růst spotřebních daní na alkohol a tabák.

PSALI JSME:
Kuřáci se musí připravit na změny, cigarety zdraží a mentolky skončí. A pašeráci budou mít žně

V průběhu roku však budou inflační tlaky slábnout. Na přelomu let 2020 a 2021 by se tempo růstu spotřebitelských cen mělo navrátit do blízkosti úrovně inflačního cíle ČNB ve výši dvou procent. Inflace za celý rok 2020 vykáže úroveň 2,7 procenta.

Citelné zdražování lze očekávat v případě bydlení. V souvislosti s tím bude sílit sociální napětí v části tuzemské společnosti. Růst cen nájmů bude pokračovat, zhruba pětiprocentním tempem. Přidá se zdražování elektřiny o pět procent nebo vodného a stočného o čtyři až šest procent.

Růst spotřební daně zdraží tvrdý alkohol a tabákové výrobky. Pokračující růst mezd bude zdražovat služby, ať jde o práci automechanika, pekaře nebo třeba kadeřníka. Dražší práce automechanikova následně přispěje ke zdražení povinného ručení. Zejména v první polovině roku budou patrné cenové tlaky v oblasti některých potravin, jako je vepřové, cukr či brambory.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co stojí za zdražováním potravin?

Zavřít reklamu ×
  1. To mě velmi těší. Ještě benzín a naftu na 50 kč,chleba na 100 kč,mýto zavést pro všechny auta i soukromá do 3,5 tuny…Apoň se ty vepřové hlavy,které volí Babiše konečně probudí!

    • Ráda bych tomu uvěřila, ale bohužel těch vepřových hlav je moc (a navíc budou dražší)

  2. BABIŠ TO TADY PŘED 30LETY NEROZJEL!!!!!! ALE LIDI CO VOLILI ZLODEJE HAVLA A JEHO KAMARADY DALE EU. BABIŠE NEMUSÍM A OSTATNÍ NENAŽRANE SVINE CO JEN HRABOU TAKY NE. SVADET VŠE NA BABIŠE JE HLOUPE.

  3. Škoda ,že tady Babiš Andrej nebyl před 30lety,mohlo být lépe.Havel pro mě dobrý nebyl,zrušil trest smti.Pochopitelně,když z rodiny nikoho neztratíte ,třeba dceru ,která byla zavražděna,nevíte o čem je řeč. 12let za vraždu to je sranda .Až mě pustěj můžu zas vraždit.

  4. Ano, mzdy porostou. Polititikům o 8 000 a mému kamarádovi zvedli důchod o 40 Kč. Jedině defenestrace.

    • Nešiřte tady bludy.O 40Kč se zvedly důchody za krále Kalouska.Loni se zvedaly zhruba o tisícovku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.