V srpnu se byty se hlavně dokončovaly, nově zahájených bylo méně

Názor
České stavebnictví v srpnu navázalo na předchozí propad a také v osmém měsíci letošního roku mírně kleslo. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební produkce v srpnu meziročně mírně klesla o 0,4 procenta.
Bytová výstavba zůstává nadále nízká a v porovnání s loňským rokem se navíc ještě snížila. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stavební úřady v srpnu vydaly meziročně o 9,1 procenta stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 6,3 procenta. Výrazně propadla i bytová výstavba, ČSÚ eviduje 4 025 zahájených bytů, což představuje meziroční pokles o 12 procent. Naopak počet dokončených bytů v srpnu meziročně vzrostl o 60,9 procenta.

Bytová výstavba zůstává nadále nízká a v porovnání s loňským rokem se navíc ještě snížila. V Praze se sice v srpnu začalo stavět 696 nových bytů, ale od začátku roku je to stále jen 3 691 bytů. Reálně to bude ještě méně, protože ČSÚ jako zahájené eviduje byty v takových projektech, které v daném měsíci získaly stavební povolení. Neznamená to ale, že se začaly stavět i ve skutečnosti.

Nejvíce nových bytů se letos staví ve Středočeském kraji, kde jich ČSÚ v rámci nové výstavby od začátku roku do konce srpna eviduje 4 759. Těsně za Prahu se na třetím místě usídlil Jihomoravský kraj s 3 546 zahájenými byty. Naopak poslední zůstává Karlovarský kraj, kde se zahájilo jen 546 nových bytů.

PSALI JSME:
V Praze žádný stavební boom není. Bytů se povoluje stále žalostně málo

České stavebnictví drtí nekonečný růst cen stavebních prací a materiálů, který sice zpomalil, ale nezastavil. Negativně působí také výrazné zdražování energií, protože celý sektor je na nich velmi závislý.

Stejně jako na pracovnících z Ukrajiny, kteří působí i na kvalifikovaných dělnických pozicích. Někteří už kvůli válce ve své vlasti odešli, mnozí další čekají na povolávací rozkazy. Na to, co se bude dít na stavbách v Česku, pokud opravdu odejdou, raději nemyslet.

Situace je velmi proměnlivá a odhadovat jakýkoliv další vývoj je prakticky nemožné. Mnozí investoři kvůli přetrvávající vysoké inflaci investice pozastavili a vyčkávají, naopak některé velké stavební firmy už vypověděly veřejné zakázky nasmlouvané v minulosti. Raději zaplatí pokutu, než aby musely dodržet nyní nereálné ceny. Jedno je i nyní ale jasné. Dostupnost bydlení se jen tak nezlepší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
279 nových bytů povolených v červenci v Praze je kapka v moři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.