V úterý je poslední termín pro podání elektronického daňového přiznání

Názor
Nejpozději v úterý 1. června musí lidé v ČR odevzdat své daňová přiznání, podávají-li je elektronickou cestou. Termín je kvůli pandemické situaci o měsíc posunut, nejde ovšem hned o mnohaměsíční odsunutí jako loni. Pozor tedy na to. Kdo podává daňové přiznání v papírové podobě, tomu již řádný termín pro odevzdání vypršel 3. května.
Nejpozději v úterý 1. června musí lidé v ČR odevzdat své daňová přiznání, podávají-li je elektronickou cestou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Při nedodržení těchto termínů ovšem opozdilec platí vyšší pokutu, než je běžné. Pokuta se mu totiž napočítá nikoli jen za dny, které uplynou od uvedených termínů, tj. od 3. května nebo od 1. června, ale za celé období, které uplyne od původního termínu odevzdání. Tím byl letošní 1. duben. Takže třeba opozdilec, jenž odevzdá elektronické přiznání v polovině května, zaplatí pokutu nikoli jen za dva týdny, ale za celé období dva a půl měsíce.

Nejde o malé částky. Takže například živnostník, resp. OSVČ, který má na dani zaplatit 100 tisíc korun, musí počítat s pokutou 3400 korun, pokud by své papírové přiznání odevzdal týden po termínu, tj. 8. června. Pokud by přiznání odevzdal ještě o týden později, 15. června, pokuta už by činila 3750 korun. Pokuta stoupá s výší daně, tudíž třeba při dani 150 tisíc korun už pokuta při odevzdání papírového přiznání ke dni 15. června představuje dokonce 5625 korun.

Více času mají ti, jimž přiznání zpracovává daňový poradce. V takovém případě je totiž termín odevzdání jako obvykle až začátkem července. Letos je tato podoba podání přiznání schůdnějším řešením při zmeškání řádného termínu odevzdání z toho důvodu, že není třeba finančnímu úřadu nahlašovat předem, že poplatník služeb poradce využije.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňovým přiznáním to nekončí. Jaké jsou termíny a sankce za nepodání přehledů?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.