V zahraničí Češi utrácejí čtyřikrát víc než před rokem

Debaty o zneužívání nemalé kupní síly Čechů obchodními řetězci jsou oprávněně pravidelným tématem televizní a jiné publicistiky. Jak významné je cestování Čechů za nižšími cenami zboží do zahraničí se však nesnadno odhaduje.
Jestliže ještě před rokem tvořily čtvrtinu objemu peněz utracených v zahraničí výběry z bankomatů, teď už tvoří jen desetinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jeden z mála konkrétních důkazů o růstu zájmu nakupovat v sousedních státech nedávno přinesla Banka Creditas na obrovském vzorku 175 tisíc svých klientů. Data jsou za období červenec-listopad po očištění o vliv vyššího počtu klientů banky v roce 2022.

Vzhledem k tomu, že všechny okolní země obchodují v jiné měně, dají se celkem pohodlně vysledovat nákupy Čechů díky platebním kartám a telefonům. A jak výzkum ukázal, využití bezkontaktních plateb v zahraničí dramaticky roste. Jestliže ještě před rokem tvořily čtvrtinu objemu peněz utracených v zahraničí výběry z bankomatů, teď už tvoří jen desetinu.

Co do počtu byl ve sledovaném období počet karetních transakcí klientů Banky Creditas v zahraničí trojnásobně vyšší a co do množství utracených peněz to byl dokonce čtyřnásobek. Hlavní roli zřejmě sehrála právě cenová atraktivita nákupů v zahraničí.

PSALI JSME:
Hotovost při platbě v zahraničí preferují dva z pěti Čechů

„Výběry z bankomatů, ale zejména nárůsty plateb kartou ukazují, že Češi zejména v Německu, Rakousku a Polsku, utratili čtyřikrát víc než před rokem. Jistá část jde jistě na vrub snadnějšímu cestování bez covidových omezení, ale důvodem je i výrazný cenový rozdíl u spotřebního zboží,“ upřesnila Ivana Picková z představenstva banky.

Například v Polsku platí od února snížená či nulová daň z přidané hodnoty na vybrané zboží jako základní potraviny nebo pohonné hmoty. Spolu s posílením koruny vůči zlotému jsou tak pro české zákazníky ceny výrazně příznivější než v domácích supermarketech.

Cenová úroveň zboží v Německu, zejména v saské části přiléhající k severu Čech, je nyní sice už vyšší než v Česku, ale tady zase obecně platí, že německé zboží lidé vnímají jako kvalitnější.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
S extra levnými nákupy v Polsku bude asi brzy konec

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

ERÚ spotřebitelům v novém desateru radí, jak na energie

Energetický regulační úřad (ERÚ) pokračuje ve své informačně-osvětové kampani #AktivneNaEnergie. Nově zpracoval desatero rad, v němž spotřebitelé najdou tipy, jak být aktivní, a předcházet tak problémům. Desatero …

Ceny obědů rostou jen o haléře, brzy ale zdraží pivo

Přes prázdniny ceny obědů nedoznaly výraznějších změn, jejich průměrná cena se zvedla jen o 90 haléřů. Vyplývá to z transakcí stravenkovými kartami Gastro Pass Card společnosti Sodexo Benefity, jejíž výsledky má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?