V závěru týdne zachvátila trhy vlna nervozity

Analýza
Únorový vývoj tuzemských spotřebitelských cen skončil mírně nad tržním konsensem (16,6 % y/y), když meziroční růst zpomalil z lednových 17,5 na 16,7 procenta. Meziměsíčně tak ceny vzrostly o 0,6 procenta, resp. 0,8 procenta po sezonním očištění, a to po lednových šesti procentech poznamenaných odezněním vlivu úsporného tarifu.
Dolar v pátek vůči euru výrazně oslabil a odevzdal tak všechny zisky z průběhu týdne, v týdenním srovnání je tak významně slabší o 0,6 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíční dynamika jádrových cen v únoru zrychlila o necelých 0,2 procentního bodu na 0,73 procenta a implikuje tak stále robustní poptávkové inflační tlaky v tuzemské ekonomice.

Ve směru pomalejšího odeznívání těchto tlaků budou zřejmě i nadále působit napjatý trh práce a zvýšená inflační očekávání. To povede k tomu, že inflace podle nás po většinu roku zůstane dvojciferná a v průměru bude letos činit více než deset procent.

Tuzemská průmyslová produkce v lednu zaostala silně za očekáváními, když výroba aut meziměsíčně klesla o téměř osm procent, v meziročním vyjádření však stále přispívá nejvýznamněji k průmyslové výrobě, resp. brání hlubšímu poklesu (-1,4 % y/y WDA). Vyhlídky pro únor navíc v souvislosti se zhoršenou dostupností výrobních komponentů dle dostupných informací nejsou nijak zářivé.

Z řady tuzemských dat dále tuzemský vývoj průměrné mzdy ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 – zveřejněný začátkem týdne – ukázal mezičtvrtletní růst kupní síly průměrné mzdy (+1,1 %).

PSALI JSME:
Únorová inflace byla vyšší, než ČNB čekala

Česká koruna během týdne relativně konzistentně oslabovala a v průběhu týdne oslabila vcelku o 0,7 procenta. Podobně na tom byl i maďarský forint (o 0,8 %), zatímco polský zlotý posílil (o 0,7 %). Korunové sazby po pátečních údajích o inflaci ještě prohloubily vytrvalý pokles zaznamenaný během týdne a ve srovnání s tím předchozím jsou o více než 34 bazických bodů níže.

Americká ekonomika v únoru přidala 311 tisíc nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, což bylo výrazně nad konsensem trhu, který činil 225 tisíc. Míra nezaměstnanosti však mírně vzrostla o 0,2 procentního bodu i vlivem vyššího počtu uchazečů o práci, zatímco mzdy skončily s meziměsíčním růstem o 0,2 procenta pod očekáváními.

Mírně smíšený obrázek ohledně tamního stále napjatého trhu práce přidal na volatilitě na trzích, které se v závěru týdne ocitly v menším chaosu s ohledem na dění kolem jedné z větších amerických bank (Silicon Valley Bank). S ohledem na smíšený signál bude zřejmě více směrodatným údajem pro Fed (americká centrální banka, pozn. red.) až v příštím týdnu zveřejněná americká inflace za únor.

Impulsem pro globální trhy bylo uprostřed týdne také dvoudenní vystoupení šéfa americké centrální banky Jerome Powella, jehož silně jestřábí rétorika, byť svá vyjádření v druhém dni mírně zředil, vedla ke stupňování sázek na další zvyšování sazeb Fedu.

PSALI JSME:
Svět se bojí bankovní paniky v USA kolem ústavu Silicon Valley Bank. Klesají i bankovní tituly pražské burzy

Tržní ocenění v průběhu týdne implikovalo terminální sazbu až na 5,7 procenta, nicméně po událostech v závěru týdne, které na trzích vyvolaly značnou míru nejistoty, tyto sázky dramaticky klesly. Nyní tržní kontrakty implikují vrchol na zhruba 5,3 procenta.

K největšímu posunu však došlo v očekáváních po dosažení vrcholu během léta, kde budoucí kontrakty implikují následný pokles až na 4,8 procenta již na začátku příštího roku (oproti 5,4 % uprostřed týdne, pozn. aut.).

Závěr týdne zachvátila trhy vlna nervozity v souvislosti s obavami ohledně solventnosti jedné z větších amerických bank (Silicon Valley Bank). Investoři ve velkém začali utíkat do náruče relativně bezpečných státních dluhopisů. Dolarové sazby klesly a výrazně tak korigovaly nárůst z průběhu týdne a v týdenním srovnání jsou až o zhruba 30 bazických bodů níže dle splatnosti.

Eurové sazby zaznamenaly mírnější pokles o 15-21 bazických bodů dle splatnosti. Dolar po americkém NFP reportu (zpráva o zaměstnanosti v nezemědělských sektorech, pozn. red.) výrazně oslabil vůči euru a odevzdal tak všechny zisky z průběhu týdne, v týdenním srovnání je tak významně slabší o 0,6 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Odolný americký trh práce přináší úlevu vystresovaným investorům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.