Za očekáváním také zůstaly ceny pohonných hmot (průběžné údaje ukazovaly již na lehký růst cen, pozn. aut.) a zejména pak ceny odívání a obuvi, kde je zatím sezónní podzimní zdražování viditelně slabší než v posledních letech. Pokud se na tom nic nezmění v listopadu a prosinci, může mít slabý růst cen pozitivní dopad na jádrovou inflaci.
Na druhé straně ovšem vidíme zrychlující růst cen ve významné sekci vlastnického bydlení – imputované nájemné. V ní se pravděpodobně projevuje rychlejší růst cen na realitním trhu. V nejbližších měsících bude z meziroční inflace vypadávat efekt zlevňujících potravin a méně dezinflačně budou pravděpodobně působit pohonné hmoty.
I proto inflace dál poroste a na přelomu roku se bude dočasně pohybovat nad třemi procenty. Aktuální statistická čísla jsou v souladu s poslední prognózou České národní banky (ČNB). Doprovodné komentáře centrálních bankéřů i vzhledem k aktuálně stoupající inflaci šly po zasedání spíše jestřábím směrem.
Není tedy vyloučené, že na nejbližších zasedáních bude ve hře přerušení cyklu uvolňování měnové politiky. My, vzhledem k tomu, že pohyb inflace mimo toleranční pásmo ČNB (nad 3 %) bude dočasný, předpokládáme pokračující snižování sazeb až ke 3,5 procenta (na únorovém zasedání).
Autor je hlavní ekonom společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)