Vady vládního návrhu na novou daň

Analýza
Vládní návrh na novou daň (v návrhu státního rozpočtu na rok 2023 se označuje jako „daň z neočekávaného zisku“, pozn. aut.) má hned několik vad. Samozřejmě první úroveň námitek je taková, že snaha nějakou výši zisku označit za nadměrnou, neočekávanou atd. je špatně jaksi z gruntu, principiálně.
Test nadměrnosti zisku je ve vládním návrhu uplatňován jen na několik vybraných sektorů, nikoli na celou ekonomiku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je ale zřejmé, že většina nynější politické reprezentace tuto snahu neodmítá. Sestupme tedy o stupeň níž, na úroveň námitek proti způsobu, jakým vláda navrhuje tuto daň počítat. Zde najdeme dvě základní vady.

První vadou je selektivnost: Test nadměrnosti zisku je ve vládním návrhu uplatňován jen na několik vybraných sektorů, nikoli na celou ekonomiku v režimu „padni komu padni“. To vytváří v hlavách investorů (všech, nejen zahraničních) nejistotu: Které firmy a podle jakého zjednodušeného klíče označí česká vláda (tato nebo kterákoli budoucí) jako přespříliš ziskové příště?

Arbitrárnost založená jen na jednoduchých signálech (např. že sazba na vkladech bank v ČNB je vysoká, a proto jsou zisky bankovního sektoru nyní nadměrné jistě mnohem víc, než v jiných sektorech ekonomiky) musí každého investora zarazit.

PSALI JSME:
Bankám letos roste čistý zisk o desítky procent. Před pandemií to byla procenta

Druhá vada se týká konstrukce testu nadměrnosti zisku: Nebere v úvahu (a) vývoj velikosti daného sektoru v čase, (b) vývoj inflace a (c) výkyvy ziskovosti v čase kvůli různým šokům.

Pokud bychom chtěli tyto faktory vzít v úvahu, měli bychom zkoumat nikoli absolutní výši zisku v korunách, nýbrž míru ziskovosti (a zdaňovat zisk, který odpovídá té části aktuální míry ziskovosti, která přesahuje nějaký dlouhodobý průměr), a to po dobu delší, než pouhé čtyři roky 2018-2021.

Konkrétně v bankovním sektoru lze míru ziskovosti počítat jako podíl zisku a aktiv. Tento podíl byl zejména v letech 2020-2021 extrémně nízký. Brát jako základ pro výpočet „očekávaného“ zisku absolutní výši zisku a jen za roky 2018-2021 je (přinejmenším co se týče bankovního sektoru) zřetelně špatně.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Miliardové zisky za první pololetí oznámily také Komerční banka a ČSOB

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB