Umožnění přístupu lidem s negativním PCR testem má svojí epidemiologickou i ekonomickou logiku. Platí totiž, že také očkovaní lidé mohou nákazu covid-19 přenášet. Například vakcína Janssen, kterou se nadále očkují lidé například na Hlavním nádraží Praha, má podle studie zveřejněné v listopadu ve vědeckém žurnálu Science aktuálně účinnost proti přenosu nákazy pouze zhruba třináct procent.
Čerstvý PCR test je tedy v řadě případů mnohem spolehlivějším dokladem bezinfekčnosti, než doklad o plném očkování. Podle Válka by se PCR testy museli prokazovat také očkovaní lidé, pokud jim od druhé dávky uplynulo více než šest měsíců a dosud nemají dávku třetí.
Krok má smysl i ekonomicky, neboť prokazování PCR testy by mělo umožnit přístup do provozoven služeb i lidem, kteří očkování odmítají.
Nastupující Fialova vláda totiž na zmíněné tiskové konferenci zopakovala, že povinné očkování zavádět nehodlá. V dospělé populaci ČR tak i v příštích dlouhých měsících mohou přetrvávat až nižší desítky procent osob, které očkovány nejsou.
Jejich trvalejší odliv z restaurací a dalších provozoven služeb samozřejmě znamená citelný pokles příslušných tržeb, v řádu desítek procent. Pokud se tito lidé alespoň zčásti vrátí, návštěvnost daných podniků se zlepší. A to i proto, že mezi očkovanými se zmírní tendence ke spontánnímu lockdownu.
Bude totiž zajištěno, že zařízení navštěvují buď pouze ti, co jsou poměrně čerstvě plně naočkováni, nebo ti, kteří disponují negativním PCR testem. Opadne tak obava z přenosu nákazy. Do daného podniku, třeba restaurace, tak zavítají ochotněji i ti, kteří se nyní zdráhají tak učinit.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)