Válka na Ukrajině: Mnoho (velkých) poražených, málo (skutečných) vítězů

Analýza
Po více než třech měsících od začátku ruské invaze na Ukrajinu se vyhlídky na rychlé řešení války zdají být stále méně pravděpodobné. Vzhledem k tomu, že sankce proti Rusku se stále hromadí, návrat k předválečné situaci se zdá být iluzorní, a to i v případě brzkého ukončení konfliktu.
Ekonomické důsledky války na Ukrajině se projeví především od druhé poloviny letošního roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnost Coface zvýšila svůj odhad nákladů pro světovou ekonomiku na přibližně jeden procentní bod v roce 2022. Důsledky konfliktu se však projeví hlavně od druhé poloviny roku 2022 a dále pak v roce 2023 a později.

Politické riziko, které se na globální úrovni výrazně zvýšilo už v souvislosti s pandemií, je ještě umocněno prudkým růstem cen potravin a energií. Žádný region nebude skutečně ušetřen ekonomických dopadů této války a po postupných otřesech v roce 2020 zůstává naše vnímání stejné: Svět se změnil a nic už nebude jako dřív.

Z ekonomického pohledu bude mít válka na Ukrajině jen málo vítězů a mnoho poražených. Význam bojujících stran – především Ruska, ale také Ukrajiny a Běloruska – v produkci řady komodit a obavy z přerušení dodávek vedly k prudkému nárůstu cen, které i přes nedávný pokles některých z nich zůstávají na velmi vysoké úrovni.

Inflační tlaky, které již ve většině regionů převládají, se tak ještě prohlubují, což vede k poklesu disponibilních příjmů domácností a v konečném důsledku i spotřeby. Současné prostředí vyvolávající obavy a velmi vysokou nejistotu bude s největší pravděpodobností podporovat úspory domácností „na horší časy“.

PSALI JSME:
Češi a zadní kolečka: Ubylo domácností s úsporami na horší časy

Volatilita a nejistota budou mít velký vliv také na investiční rozhodování podniků, jejichž finanční situace se i přes rekordně vysoké hotovostní rezervy pravděpodobně také výrazně zhorší, protože výrobní náklady se budou nadále zvyšovat.

Kromě středoevropských a východoevropských ekonomik, které jsou s Ruskem významně ekonomicky propojeny a mají s ním značné obchodní toky, jsou nejvíce ohroženy západoevropské země kvůli své vysoké závislosti na ruských fosilních palivech.

Ačkoli se nárazová vlna projeví v různých částech světa různě a v různou dobu, žádný region nebude ušetřen importované inflace, narušení dodavatelského řetězce a z toho plynoucího zpomalení globálního obchodu.

Zatímco v různých částech světa se tato vlna projeví různě a v různou dobu, země střední a východní Evropy již nyní pociťují důsledky války. Závislost zahraničního obchodu na Rusku je obzvláště vysoká u pobaltských zemí (například celkový vývoz a dovoz s Ruskem představoval v loňském roce 15,1 % litevského HDP, pozn. aut.), které by měly být ruským útlumem přímo postiženy.

PSALI JSME:
Konec dodávek ruských energií? Bát by se mělo především Česko a jeho sousedi

Navzdory vládním opatřením k omezení dopadů zaznamenalo několik zemí střední a východní Evropy dvoucifernou inflaci: Estonsko, Litva, Česká republika, Polsko a Rumunsko. Centrální banky zemí střední a východní Evropy ve snaze omezit inflaci pokračovaly v utahování měnové politiky.

Odhadujeme, že válka bude mít výrazný negativní dopad také ve Spojených státech, kde bude Fed (americká centrální banka, pozn. red.) nucen provést více zvýšení úrokových sazeb, než se původně očekávalo, což bude mít masivní důsledky pro zbytek světa.

Stejně jako při každém výrazném zpřísnění měnové politiky ze strany Fedu bude muset většina rozvíjejících se trhů skutečně následovat jeho příkladu, aby se vyhnula odlivu kapitálu a znehodnocení měny – zejména ty, které mají velké deficity běžného účtu a/nebo vysoký krátkodobý zahraniční dluh.

Kromě toho se už s předchozí pandemií covid-19 výrazně zvýšilo politické riziko: Tato otázka bude i nadále aktuálnější, než kdykoli předtím, protože potíže se zásobováním a prudký růst cen potravin pravděpodobně podnítí sociální napětí.

PSALI JSME:
Centrální banky se tento týden postaraly o překvapení

Je třeba připomenout, že rovnováha rizik je jednoznačně vychýlena směrem dolů, protože se hromadí další rizika – především opětovný výskyt případů covid-19 v Číně, který bude podněcovat jak globální inflační tlaky, tak narušení dodavatelského řetězce.

V takovém kontextu je rozhodování, před kterými měnové orgány v současné době stojí, stejně obtížné jako zásadní, a to v prostředí kombinujícím desítky let vysokou inflaci, potřebu fiskální volnosti a velmi vysokou úroveň veřejného i soukromého dluhu.

Vzhledem k tomu, že ekonomické důsledky války na Ukrajině se projeví především od druhé poloviny roku 2022, budou mít zřejmě vliv na údaje o růstu hrubého domácího produktu (HDP) nejen v roce 2022, ale ještě více na údaje za rok 2023 a další roky.

Jinými slovy, jizvy budou pravděpodobně hluboké a kromě lidských obětí budou ekonomické důsledky pociťovány ještě několik let po skončení této nové války na evropské půdě. I když je ještě příliš brzy na to, abychom předpovídali, jak se světová ekonomika změní po všech otřesech, které mají počátek již na startu pandemie v roce 2020, je však již nyní jasné: Svět se změnil a nic už nebude jako dřív.

Autor je generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na tuzemský průmysl dopadají komplikace v zásobování a válka na Ukrajině

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.