Válka na Ukrajině na ESG legislativě nic nemění. Krize zvyšuje naléhavost chystaných změn ekonomiky

Názor
Válka na Ukrajině naplno ukazuje, že současná evropská závislost na fosilních zdrojích z Ruska ohrožuje bezpečnost a nese s sebou velká ekonomická rizika. Cestou k udržitelnosti a bezpečnosti je urychlení přechodu na obnovitelné zdroje energie (OZE). Green Deal je v tomto zcela zásadní.
Německo hodlá zdvojnásobit výkon větrných elektráren na 110 GW a ztrojnásobení výroby ze solární energetiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Současná situace přechod na obnovitelné zdroje výrazně akceleruje. Německo již v reakci na válku oznámilo posunutí svého cíle na dosažení 100 procent dodávek energie z OZE o pět let dříve: Z cíle roku 2040 se stal cíl pro rok 2035, což pro Německo znamená zdvojnásobit výkon větrných elektráren na 110 GW a ztrojnásobení výroby ze solární energetiky.

I Evropská komise v rámci plánu REPowerEU, který má snížit závislosti na Rusku, označuje důležitost rychlejšího přechodu na OZE a zdůrazňuje např. také následující:

● Důležitost energetických úspor budov.
● Dekarbonizace evropského průmyslu – urychlení přechodu na OZE a obnovitelný vodík a posílení nízkouhlíkových výrobních kapacit.
● Urychlení povolování projektů v oblasti obnovitelných zdrojů a zlepšení infrastruktury sítě.
● Zdvojnásobení ambice EU v oblasti biometanu na 35 miliard m3 ročně do roku 2030.
● Akcelerace kapacit pro obnovitelný vodík – zvýšení dovozu o deset milionů tun a dodatečná produkce pěti milionů tun obnovitelného vodíku v EU.

PSALI JSME:
Nová německá vláda zdraží elektřinu a plyn i Čechům

Klíčovým prvkem tohoto urychleného přechodu je i potřeba výrazného snížení celkové spotřeby energie. To se projeví požadavky na maximální energetické úspory, a to zejména v oblasti budov, které odpovídají za 30 procent celkové spotřeby energie.

Kromě rychlejšího a výraznějšího využití obnovitelných zdrojů a energetických úspor, je aktuálně důraz na řešení situace i přes diverzifikaci dodavatelů plynu a výstavbu nových terminálů na zkapalněný plyn.

Úplná implementace balíčku Fit for 55 by do roku 2030 snížila naši roční spotřebu zemního plynu o 30 procent, což odpovídá 100 miliardám m3. Díky opatřením v plánu REPowerEU bychom mohli postupně odstranit nejméně 155 miliard m3 spotřeby fosilního plynu, což odpovídá objemu dováženému z Ruska v roce 2021.

PSALI JSME:
Obejdeme se bez ruského plynu? Jaké jsou jeho vhodné alternativy

Harmonogram ESG legislativy pro firmy se nemění

Aby EU zajistila, že budou finance proudit do aktivit skutečně přispívajících k naplnění Green Dealu, je třeba, aby firmy reportovaly spolehlivá ESG data, na základě kterých se finanční instituce budou moct informovaně rozhodovat.

To má zajistit směrnice CSRD a EU taxonomie, klasifikace udržitelných aktivit. ESG investice jsou z velké části zaměřené na obnovitelné zdroje energie a tudíž směřují k odpoutání evropských firem ze závislosti na fosilních palivech a tím pádem Rusku.

Nyní naplno vidíme, že na ceny energií z fosilních zdrojů dopadnou nejvíce na firmy, které neinvestují do energetických úspor a do obnovitelných zdrojů. Dalším rizikům mohou firmy předcházet a také se připravit na nevyhnutelné změny vládní politiky tím, že se začnou aktivně řešit vlastní transformaci v měnící se ekonomice.

Autor je vedoucí sekce Odpovědných firem společnosti Frank Bold
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Skoro všechny evropské firmy plánují do pěti let přejít na udržitelnější obchodní modely

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny v průmyslu v srpnu letos poprvé klesly

Cenové tlaky v klíčových cenových okruzích začínají polevovat. Stejně jako u spotřebitelských cen zaznamenaly statistiky z průmyslového sektoru ve srovnání s tržním konsensem nižší dynamiky. Zatímco v první polovině …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB