Vánoce budou nejdražší v historii a zároveň nejchudší za poslední roky

Názor
Evropu čeká zima, jakou nepamatuje. Kreml podle všeho vyžije silné závislosti, kterou si na jeho plynu vypěstovalo v prvé řadě Německo, a celý starý kontinent „skřípne“. Znamená to, že vysoké ceny nejen plynu, ale také elektřiny pro domácnosti přetrvají, ba se dále zvýší. Řadě domácností také v druhé polovině roku doběhne fixace mnohem levnějších cen energií, či je konec fixačního období čeká hned zkraje příštího roku.
Lidé neudělají chybu, pokud začnou na Vánoce nakupovat už teď. Rozloží si tak vánoční nákupy do delšího časového období. Ilustrační foto: Pixabay.com

Takzvaný úsporný tarif letos domácnostem také příliš nepomůže, nejčastěji částkou kolem 2000 korun. Bohaté domácnosti si tedy budou moci za peníze státu zajít na rodinnou předvánoční večeři, chudým domácnostem dva tisíce navíc opravdu příliš nepomohou.

Předpokládaná těžká energetická krize, jež Evropu v zimě zasáhne, ve spojení s vysokou inflací destruuje kupní sílu domácností při nákupech dárků pod vánoční stromeček. Propad maloobchodních tržeb je v Česku patrný už z jarních čísel. Nedá se čekat, že by se to ve zbytku roku zlepšilo, naopak.

PSALI JSME:
Úsporný energetický tarif letos nebude, vláda jej odkládá

Nálada spotřebitelů v ČR je totiž nyní nejhorší v celé historii měření od roku 2003. To vše signalizuje, že letošní Vánoce budou jak nejdražší v historii, tak ovšem také nejchudší za poslední řadu let. Místo dárků se budou platit účty za elektřinu či plyn.

Lidé tedy neudělají chybu, pokud začnou na Vánoce nakupovat už hned teď. Rozloží si tak vánoční nákupy do delšího časového období, což jim umožní vyhnout se náporu na svoji peněženku v čase adventu a posledních týdnech roku.

PSALI JSME:
Nálada českých spotřebitelů je nejníže za celou dobu historie měření

Zároveň by samozřejmě ani nyní neměli podnikat příliš nákladné nákupy, pokud si nejsou jistou, že ve zbytku roku a zkraje roku příštího zvládnout platit své účtu za energie, resp. příslušné zálohy, které se ještě mohou dramaticky navýšit.

Prodejci mají v důsledku odeznívající světové přepravní krize letos poměrně vysoké zásoby zboží. Budou zřejmě vánoční prodeje také zahajovat dříve. I toho lze včasným zahájením vánočního nakupování využít. Lze totiž nakupovat levněji, než v posledních týdnech před Vánoci. Protože do té doby inflace dále zrychlí a prodejci už nemusejí být tak štědří se slevami.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Energie: Na podzim domácnosti čeká cenový šok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB