Vánoční atmosféru zachraňují vesnice. Podívejte se na kouzelný mikrosvět v Malé Hraštici

Obrazem
Vánoční atmosféru letos zachraňují vesnice. Velkým městům, hlavně Praze, ji sebral zákaz vánočních trhů. Kdo si chce užít voňavý předvánoční čas zbavený neustálých pandemických zvěstí začínajících slovem „zakazuje se“, nechť si vyjede na výlet po obcích vzdálených.
Vánoční atmosféru letos zachraňují vesnice. Foto: Autor/FAEI.cz

Když například pojedete za Mníšek pod Brdy ve Středočeském kraji směrem na Nový Knín, cesta vás dovede do obce Malá Hraštice.

Foto: Autor/FAEI.cz

A zde budete mít pocit, že jste se propadli rovnou do Rakouska. Nazdobená kaplička s Betlémem se rozezní písněmi, které možná ani neznáte, když k ní přistoupíte.

Foto: Autor/FAEI.cz

Zdejší restaurace, mimo jiné vyhlášená na řízkové hody, je nazdobená pohádkovými postavičkami. U ní další dva Betlémy. Ten menší je vlastně modelem tohoto očividně s láskou opečovávaného kouta naší země.

Foto: Autor/FAEI.cz

„Nechali jsme ho i vysvětit,“ říká žena, která za tím vším krásným zde stojí. Stáňa Kortánová, cukrářka. Provozuje zde cukrárnu s pekárnou, takže atmosféra je vskutku provoněná. A cukrárna? Mlsný jazyk a oči neví, čím dříve by se potěšily.

Foto: Autor/FAEI.cz

Paní Kortánová cukrárnu v Malé Hraštici vybudovala před třiceti lety v domě, který ne zrovna v utěšeném stavu byl rodině vrácen. Cukrařině se věnuje už padesát let.

Foto: Autor/FAEI.cz

K tomu všemu patří penzion, jenž „hlídají“ Sněhurka a sedm trpaslíků. V dalším domě večer svítí z kulatých barevných oken měsíc a sněhulák…

Foto: Autor/FAEI.cz

Zdejší atmosféru si člověk nejvíce užije, už když se šeří, ale ještě je otevřeno. Poté je pěkné autem vyrazit po dalších vesnicích v okolí Sedlčan a vůbec celého Příbramska směrem k Orlíku a jižním Čechám. Některé domy jsou vskutku poutavě bohatě osvícené, mnohé vesnice se pyšní možná více vánočními stromy s betlémy, než leckterá města.

PSALI JSME:
Nespadne? Vánoční stromy posuzují experti z Mendelovy univerzity

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čím moravský rodák Mendel obohatil svět?

Na počátku výzkumu těch nejmenších stavebních prvků života je nesmazatelná česká, či přesněji řečeno moravská, stopa. Letos 20. července je to přesně dvě stě let od narození Gregora Johanna Mendela, nebo chcete-li …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB