Vánoční dárek s nálepkou exekučně zabaveno – v Česku nejde o výjimky, zbytečné půjčky ženou lidi do krajnosti

Podle průzkumu společnosti ppm factum Češi loni plánovali utratit za vánoční dárky v průměru okolo 7500 korun. Lidé v produktivním věku dokonce až devět tisíc korun. Průzkumy také uvádějí, že přibližně pětina domácností nemá na dárky dostatek hotovosti, a proto si na Vánoce peníze půjčují. Jen za poslední tři měsíce minulého roku si u bank domácnosti vypůjčily na spotřebu 5,7 miliardy korun. Jenže řada z nich nebude schopna půjčky splácet a patrně se dostane do velkých finančních problémů.
Ilustrační foto: Pixabay

„Lidé nevedou domácí rozpočet. Nehlídají své výdeje oproti příjmům a ani si nevytvářejí rezervy. A už vůbec nepočítají s tím, že by mohli klopýtnout. Třeba přijít o práci, mít nepojištěný úraz, onemocnět nebo se rozvést. Pak se dostanou do dluhové spirály, na jejímž konci je čeká exekuce,“ varoval před neuváženým zadlužením Jan Sedláček, zakladatel Nadačního fondu proti dluhové pasti, který poskytuje bezplatné dluhové poradenství a právní ochranu proti exekucím.

Na začátku měl Pavel dobrou vůli obdarovat rodinu krásnými vánoční dárky. A protože na ně neměl dost peněz, vzal si úvěr 30 tisíc korun. Naneštěstí do toho naboural auto, bez kterého se jako řemeslník neobešel. Tak si pořídil na leasing jiné. Sice zánovní, ale i tak byla měsíční splátka přes čtyři tisíce korun. Jenže v zimě měl Pavel málo zakázek, vydělal sotva na nájem a jídlo. Přestal splácet všechny své závazky a na upomínky nereagoval. O necelý rok později u jeho dveří zazvonil exekutor. Pavel měl nakonec štěstí, že našel seriózní bezplatnou pomoc u neziskových organizací. Dnes má efektivně konsolidované půjčky, splátky ve výši, kterou zvládá, a má šanci, že za pár let bude bez dluhů.

„Řada lidí, kterým se snažíme zachránit střechu nad hlavou, se dostala do velkých finančních problémů docela nevinně. Zpravidla to začalo menší půjčkou na věci, které nutně nepotřebovali. K tomu jim nastaly komplikace, a místo toho, aby udělali radikální opatření, finanční tíseň řešili další půjčkou. Přestali platit a bohužel neřešili svoji situaci s věřiteli,“ popsal smutně Jan Sedláček vzor, podle kterého se příběhy často odehrávají.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru více chrání spotřebitele a z legálního trhu zmizely predátorské půjčky. Ovšem i ti nejpoctivější poskytovatelé úvěrů nebo zboží na splátky své pohledávky vymáhají. Proto by lidé měli přistupovat k hospodaření s penězi zodpovědně a v případě, že se přece jen dostanou do problémů, měli by je aktivně řešit.

http://www.bojprotidluhovepasti.cz/

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Půjčit si od lidí, nebo od banky?

Půjčka od banky je stále tím prvním způsobem, který vytane lidem na mysli ve chvíli, kdy potřebují vyšší obnos. Hned za nimi zřejmě stojí půjčka od známých, která se obejde bez velkých úroků a zdlouhavé …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Obyvatel sídliště vyhodí ročně 33 kilogramy potravin

Analýza
Češi každoročně vyhodí do popelnic výrazně více potravin, než jsou si ochotni připustit. Dokládá to mimo jiné i aktuální výzkum Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Zjistil, že v koších skončí až 33 kilogramy potravinového odpadu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru