bool(false)

Varování od Roberta Kiyosakiho

Známý autor finanční literatury Robert Kiyosaki předpovídá globální ekonomický kolaps. Opírá se přitom o demografický trend, potíže světové ekonomiky i kroky centrálních bank. Tvrdí, že rok 2016 přinese nejhorší fiasko finančních trhů v historii: „To poškodí budoucnost milionů lidí ze silné generace 50. a 60. let, kteří se spoléhají na úspory a finanční trhy.“

Robert T. Kiyosaki. Foto: Twitter.com

„První, co krach zasáhne, budou komodity a komoditní země jako Austrálie, Kanada a africké státy, které postupně strhnou zbytek světa,“ prognózuje Kiyosaki. Příkladem může být zhroucení cen ropy. Celkový propad cen komodit už zasáhl například australský akciový index S&P/ASX 200, který ztratil za posledních 12 měsíců 14 % své hodnoty. Čínský Index Shanghai Composite za rok 2015 sice získal titul nejvýkonnějšího trhu světa, ale jen za první tři měsíce letošního roku ztratil 15 %.

Není kam investovat

Další faktor podle Kiyosakiho je, že investoři nemají mnoho příležitostí, jak investovat své peníze. „Výnos úroků z úspor už prakticky neexistuje. Akciové trhy také nevynášejí, jelikož ceny akcií jsou na historicky rekordních hodnotách.“ Už není kam jít, a tak se světové akciové trhy letos vzpamatovávají z nejhoršího začátku roku v historii.

Jakkoli tyto události tlačí a budou dál tlačit na celý finanční systém, je zde ještě další faktor, který významně ovlivňuje celý svět. Kiyosaki se domnívá, že čínské banky budou první obětí příští finanční krize. „Čína žije v ekonomické bublině už nějakých dvacet let. Americké ekonomice to dodává falešnou podporu. Jakmile Čína přestane dovážet, svět se zhroutí,“ konstatoval.

Investoři nebezpečí ignorují

Investoři podle jeho názoru hrozící nebezpečí stále ignorují. „Globální kolaps bude mít na světovou ekonomiku horší dopad, než předchozí krachy, které jsme v tomto století zažili. Krach internetové bubliny v roce 2000 smazal během dvou a půl roku zhruba pět bilionů dolarů,“ tvrdí Kiyosaki. Pro krach nemovitostního a akciového trhu z přelomu let 2007-2008 se odhaduje, že ztráta na HDP přesahuje 20 bilionů dolarů.

„Tištění peněz centrálními bankami může kolaps oddálit. Dokud budou tisknout peníze, akciové trhy mohou růst. Ale snadná dostupnost peněz vede ke zvýšení poptávky i po rizikových aktivech,“ varuje Kiyosaki. „Jakmile banky s kvantitativním uvolňováním přestanou, trhy zkolabují,“ uvedl pro MarketWatch.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

U syndromu vyhoření platí, že nic na světě nevznikne náhle

Rozhovor
Syndrom vyhoření může postihnout každého. Podle lektorky společnosti 1. VOX a cvičitelky Pavly Svobodové nerozhoduje ani věk, ani povolání či pohlaví. „Na svých seminářích jsem se setkala s úspěšnými byznysmeny, s lidmi bez zaměstnání, ale i s lidmi velmi mladými a na první pohled zcela bezstarostnými, kteří syndromem vyhoření prošli,“ říká.
Rolovat nahoru