Vážně zranění po dopravní nehodě jsou důležitým, ale mnohdy opomíjeným tématem

Posádka auta přežila. Co dál? Projekt Poúrazová péče se intenzivně věnuje možnostem návratu do života, které mají lidé po vážných dopravních nehodách.

Česká republika patří celosvětově mezi země s nejlepším systémem zdravotnictví. Špičkoví lékaři využívají nejmodernější medicínské vybavení a drtivá většina péče je hrazena z veřejných prostředků. Pravděpodobnost, že váš život bude zachráněn, je vyšší než v zemích s vyspělejší ekonomikou.

Přežít ale neznamená vrátit se k životu, jaký člověk vedl před úrazem nebo autonehodou. Své o tom ví například Jan Povýšil – paralympijský medailista, mistr Evropy a vicemistr světa v plavání, který je od svých patnácti let po úrazu do značné míry závislý na vozíku. „Většinu lidí nikdy ani nenapadlo přemýšlet o tom, jak by jim vážný úraz, třeba po autohavárii, mohl změnit život,“ říká Povýšil.

Osobní zkušenosti jej přivedly k rozhodnutí stát se garantem projektu s názvem Poúrazová péče, který vzniká od začátku letošního roku a jenž si klade za cíl osvětou přispět jak ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu, tak k rychlejšímu návratu obětí dopravních nehod do života. Partnery projektu jsou Rehabilitační Klinika Malvazinky, Rehabilitační ústav Kladruby, Léčebné lázně Jáchymov, Sanatoria Klimkovice, Asklepion, Psychiatrická nemocnice Bohnice a pojišťovna Generali.

Podle odborníků je největším problémem malá znalost možností kvalitní rehabilitační péče po úrazech nejen mezi laiky, ale i mezi lékaři. Týká se to především možností, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotnictví a které lze využít například v rámci komerčního pojištění. I proto ti, kdo se po úrazu dostanou z nejhoršího, často zůstávají doma. „V lepším případě jsou odkázáni na vozík, v horším jsou z nich ležící pacienti,“ varuje Klára Moravcová, vedoucí fyzioterapeutka z Malvazinek.

NOVÝ WEB NABÍDNE NOVÉ INFORMACE

„Projekt Poúrazová péče si klade za cíl postupně zaplnit mezeru v informacích, které má k dispozici veřejnost, ale i lékaři,“ vysvětluje garant projektu Jan Povýšil. Podle něj má projekt ambici stát se komplexním zdrojem informací o možnostech tuzemské poúrazové, tedy lázeňské a rehabilitační péče, podaných co nejsrozumitelnější formou. A to jak od odborníků, kteří se poúrazové péči věnují, tak od těch, kterým se s jejich přispěním podařilo překonat nepřízeň osudu a vrátit se zpátky do plnohodnotného života. „Nový web ale není – a ani nemůže být – místem k podávání žádostí o umístění do kteréhokoliv z partnerských zařízení,“ upozorňuje paralympijský plavec.

První zářijový týden byly spuštěny webové stránky projektu www.pourazova-pece.cz. „Najdete na nich podrobné informace o možnostech léčby i množství dalších zajímavostí,“ slibuje Povýšil. Vybízí ale zároveň všechny, kteří zažili autonehodu a poprali se – anebo se ještě stále perou – s jejími následky, aby se o své zážitky a zkušenosti podělili s ostatními – tak, jako to neváhal udělat on. „Stačí napsat váš příběh a poslat jej na e-mailovou adresu info@pourazova-pece.cz,“ vyzývá. „Poslat můžete i video nebo fotografie. Důležité je, aby si ostatní uvědomili, že se to může stát i jim,“ uzavírá.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru