Ve čtvrtek nejspíš přijde přiškrcení hypoték

Názor
Už v polovině letošního roku Česká národní banka (ČNB) varovala, že úvěrová aktivita přinejmenším některých českých bank je na hranici únosnosti. Nebylo by proto žádným překvapením, pokud by jednání bankovní rady ČNB na téma finanční stability (koná se tento čtvrtek, pozn. aut.) vedlo ke zpřísnění nástrojů centrální banky.
Nebylo by žádným překvapením, pokud by čtvrteční jednání bankovní rady ČNB na téma finanční stability vedlo ke zpřísnění nástrojů centrální banky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Konkrétně zejména ke znovuzavedení loni na jaře zrušených limitů pro poskytování hypoték (DTI, DSTI) a snížení limitu, který byl loni uvolněn (LTV). Od letoška se tento postup může dokonce opřít o výslovný zákonný mandát. Není bez zajímavosti si loňské rozhodnutí ČNB připomenout trochu blíž. Uvolněním limitů tehdy centrální banka mě a mnohé další pozorovatele notně zaskočila.

Na počátku koronakrize se totiž všeobecně očekávalo zhoršení příjmů domácností. ČNB by se ale mohla bát, že banky ve svých kreditních modelech zachytí očekávání horší příjmové situace domácností až s určitým zpožděním (třeba v rámci boje o tržní podíly). Domácnosti by se bankám tudíž jevily jako méně rizikové, a úvěrování by bylo nezdravě rychlé.

Taková reakce by se odborně označila jako proticyklická: Banky by půjčovaly víc, než by odpovídalo aktuálním skutečným rizikům, a tím by zmírňovaly krizi (ovšem za cenu růstu rizik pro svou vlastní budoucí stabilitu).

PSALI JSME:
ČNB ponechala hypoteční limity beze změny

V takovém scénáři by z hlediska finanční stability bylo na místě, aby ČNB – v obavě o stabilitu bankovního sektoru – loni na jaře limity neměnila, nebo je dokonce zpřísnila.

ČNB ale šla opačným směrem. Signalizovala tím, že se u bank obává procyklického chování: Že banky začnou zájemce o úvěr posuzovat přehnaně přísně, což v kombinaci s existujícími limity povede k razantnímu přiškrcení úvěrů, čímž se krize ještě prohloubí.

Centrální banka tak loni nepřímo popsala český bankovní sektor jako extrémně opatrný. Ve čtvrtek se ale nejspíš dozvíme, že regulátor předpokládá tuto opatrnost jen v období krize, zatímco v boomu se u bank obává spíš nezdravého optimismu. A ten je třeba krotit právě tím, že se zmíněné limity zase zpřísní.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zpřísní centrální banka limity na poskytování hypoték?

Zavřít reklamu ×
 1. Tak na zrealizování koronatunelu muselo bejt možný na hypoteční páku nakoupit za utržené peníze co nejvíc nemovitosti, to dá rozum. Proto i ta nulová daň z nabytí, proto komplikace pro nahlížení do katastru, aby se v tom nikdo nešťoural. Pana Arenbergera chytili, ale takových vykuků budou mraky.

 2. Tato „taktika“ ČNB nahnala do náruče velkých pronajímatelů bytů, protože kdo už nedosáhl na hypotéku a chce se osamostatnit do vlastního bydlení, nemá šanci a bude platit nájem a nikdy na vlastní bydlení nenašetří. Kroky ČNB jsou kontraproduktivní.

  • Upřímně řečeno, když mi banka vypočítala, že aktuálně bych u 6 milionového úvěru platil takřka 30 000,- měsíčně, tak jsem se hezky rozloučil a odešel.

   Taková splátka už hraniční se zoufalstvím.

   Když uvážíme, že to bylo na 25 let, tak tolik peněz, a tak dlouho, no, to nechci.

   Raději si ponechám nájem, který budu přizpůsobovat aktuálním potřebám a možnostem, jak ho platit

   • Já bych se takové splátky nebál. Za 10 let Vám firma kvůli inflaci přidá na výplatě například 10 tis. Kč, takže to bude unosnejsi

    • To je sice pravda, že můžete mít za 10 let mnohem vyšší výplatu, ale nevíte, co se přihodí v nejbližších letech. Disponovat adekvátním příjmem je nezbytné, zároveň je třeba mít záruky, při výpadku příjmů. Musela by ta nemovitost opravdu stát za to, aby člověk taková rizika přijmout.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zdražování vody v Česku příští rok nabere na tempu

Příští rok si lidé v Česku výrazněji připlatí kromě elektřiny či plynu také za vodu. Její cenový růst se bude pohybovat v pásmu od pěti do deseti procent. Třeba Pražské vodovody a kanalizace odhadují zdražení …

Úrokové sazby ČNB podle Holuba vzrostou nad 3 %

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub v rozhovoru pro Patria Finance uvedl, že měnově politické sazby podle něj vzrostou mírně nad svou rovnovážnou úroveň. Tu centrální banka odhaduje poblíž tří …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB