Ve fondech kolektivního investování už je přes bilion korun

Investice do domácích a zahraničních fondů kolektivního investování nabízených v České republice dosáhly k 31. březnu tohoto roku výše 1,020 bilionu korun. Redakci Finančních a ekonomických informací (faei.cz) o tom zpravila Asociace pro kapitálový trh (AKAT).
Největší nárůst majetku, o 42 miliardy korun, letos zaznamenaly dluhopisové fondy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkový objem majetku svěřený správcům aktiv v České republice nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí dosáhl ke konci letošního března výše 2,465 bilionu korun, přičemž během prvního čtvrtletí narostl o více než pět procent, respektive o 119 miliard Kč.

„Majetek ve fondech kolektivního investování narostl od začátku roku o 81 miliardu korun. Na tomto růstu se podílel jak příznivý vývoj na finančních trzích, tak i příliv nových investic,“ informovala výkonná ředitelka AKAT Jana Brodani.

Největší nárůst majetku zaznamenaly fondy dluhopisové, a to o 42 miliard korun. „Na dluhopisových trzích jsme byli svědky korekce až příliš optimistických očekávání na pokles úrokových sazeb, přesto v čele s fondy peněžního trhu mají díky stále vysokým výnosům do splatnosti pozitivní zhodnocení,“ uvedl Martin Řezáč předseda asociace.

Dluhopisové fondy následovaly fondy akciové se čtvrtletním nárůstem 24 miliardy a smíšené fondy s nárůstem 19 miliard. „Vstup do roku 2024 se na kapitálových trzích nesl opět v pozitivním duchu, když hlavním tahounem růstu cen byl akciový trh a nejvíce pak technologický sektor,“ sdělil Řezáč.

Avizovaný a ruku v ruce s uvolňováním měnové politiky již zahájený pokles úroků na spořicích účtech podle jeho názoru povede k dalšímu přesunu úspor směrem do fondů kolektivního investování i v nadcházejících měsících.

Objem majetku zainvestovaného ve fondech kvalifikovaných investorů ke konci března představoval 503 miliardy korun a zaznamenal tak čtvrtletní nárůst o 52 miliardy korun (o 11,6 % z 451 mld. Kč k 31. 12.). Celková hodnota majetku svěřeného tzv. custodianům vzrostla ke konci prvního kvartálu na 4,414 bilionu Kč.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB