Ve službách se začíná blýskat na lepší časy

Názor
Služby dostaly v době korona-odstávky ekonomiky tvrdou ránu. To rozhodně není nová informace, nicméně právě zveřejněná data napovídají, jak zle na tom tato část ekonomiky vlastně ve druhém čtvrtletí byla. A současně červnová data dávají tušit, jak rychle se po uvolnění takřka všech restrikcí vrací ekonomický život do „normálu“.
Konec restrikcí s sebou přinesl i rozjezd hotelů a návrat zákazníků do restaurací. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Reálný pokles tržeb ve službách dosáhl ve druhém čtvrtletí téměř 20 %. Vzhledem k různé povaze jednotlivých typů služeb byl dopad koronakrize napříč odvětvími logicky rozdílný. Nejhůře situaci podle očekávání odnesly služby spojené s cestovním ruchem. Šlo především o ubytování a pohostinství, kde výpadek tržeb dosáhl téměř 60 %.

Vzhledem k tomu, že restauratéři měli přece jen nějaký manévrovací prostor i v době odstávek (prodej z okna, rozvoz jídla), nezasáhla je vlna restrikcí až tak drasticky jako hoteliéry. A ještě hůře na tom byly cestovní agentury, které přišly téměř o vše (-89,3 %) a vzhledem k uzemnění flotil i letecké společnosti (-86,2 %).

Snížení tržeb postihlo prakticky všechny obory služeb s výjimkou IT a telekomunikací. Je to v podstatě nepřekvapivý výsledek, když vezmeme v úvahu, že koronakrize „vyhnala“ zaměstnance na home office a firmy přinutila konečně pokročit v IT řešeních. Situace výrazně nahrávala i kurýrním a poštovním službám, jejichž boom šel ruku v ruce s expanzí e-shopů.

PSALI JSME:
Obědy v restauracích zdražují. A bude hůř

Asi tak vypadá inventura služeb za druhý kvartál, nicméně červnová čísla naznačují, zda se situace ve službách již vrací do „normálu“. Konec restrikcí s sebou přinesl i rozjezd hotelů a návrat zákazníků do restaurací. V případě restaurací však tržby naskočily výrazně rychleji než v případě ubytování, které mělo v červnu zhruba jen třetinové tržby ve srovnání s únorem (samozřejmě po zohlednění sezónnosti). Na ubytování byl zřejmý především úbytek zahraničních turistů, který byl naprosto bezprecedentní.

Naprosto jen symbolický byl zatím rozjezd letecké dopravy, která se ode dna pořádně neodrazila ještě ani v červnu. A téměř obdobná byla i situace v cestovních kancelářích. Chuť cestovat Čechům sice nechyběla, ale ochota jít si rychle zarezervovat zájezd stále ještě ano. Cestovní kanceláře na tom byly lépe než v dubnu a květnu, nicméně stále téměř 80 % pod únorovými tržbami.

Nejnovější data ukazují, že to nejhorší mají téměř všechny typy služeb za sebou. Z hlediska tržeb byly i v červnu téměř všichni hluboko pod předkoronovou úrovní s výjimkou několika málo služeb, kterým home office a pobývání lidí doma nahrávalo. Na druhou stranu lze předpokládat, že se situace bude ve službách dál v červenci i v srpnu zlepšovat. Dokonce i v oblastech cestovního ruchu, který aktuálně těží především z preferencí domácích zákazníků setrvat na dovolené spíše v ČR. Dohnat ztráty z předchozích tří měsíců však bude ve většině případů v letošním roce nemožné.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mezi tuzemskými dovolenkovými destinacemi letos vede Šumava

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.