Mezi Čechy je poměrně početná skupina lidí, kteří i v horkém létě s vodou na smytí potu a osvěžení poměrně šetřízdroj: Pixabay.com

Vedro nevedro, Češi to se sprchováním nepřehánějí

Mezi Čechy je poměrně početná skupina lidí, kteří i v horkém létě s vodou na smytí potu a osvěžení poměrně šetří. A sprchují se jen obden. Vyplývá to z průzkumu o hygienických návycích Čechů během tropických dní, který si nechala zpracovat Jika, česká jednička ve výrobě koupelnové keramiky, obkladů a dlažeb.

Každodenní koupání nebo sprchování je pro většinu Čechů naprostá samozřejmost. Podle průzkumu, který se nechal vypracovat výrobce koupelnové keramiky Jika, si každý večer před spaním umyje celé tělo dvě třetiny lidí. Nejčastěji to tak dělají lidé ve věku od 27 do 35 let a ve věkové kategorii 45 až 53 let.

Jednou denně se nejčastěji sprchují obyvatelé Plzeňského kraje (77,8 procent), někteří lidé si ale dopřávají očistu svého těla i několikrát denně, a to bez ohledu na to, jestli slunce rozpaluje vzduch na tropické teploty, anebo je mráz až to praští. Přeborníky jsou v tomto ohledu obyvatelé Královéhradeckého kraje. Na druhou stranu se nemalá část Čechů koupe či sprchuje pouze obden. Nejčastěji to je v Praze (20,6 procent) a v Pardubickém kraji (20 procent). Častější je toto chování u mužů.

K RANNÍ KOUPELI DONUTÍ TROPICKÉ LETNÍ NOCI

Ani koupání obden ovšem nemusí být na škodu. Zvláště u osob, které mají suchou pokožku. Potvrzuje to Tomáš Polák ze soukromé dermatovenerologické kliniky. „Každodenní koupání může vést k poškozování pokožky, protože dochází k porušení vrstvičky mazu vytvářeného na těle. Je to patrné zvlášť u lidí se sušší kůží. Otvíráme tím cestu ke vzniku různých ekzémů nebo vyrážek. Osvěžovat by se tito lidé měli maximálně jednou denně.“

Pokud teploty vystoupají nad tropickou třicítku, návyky Čechů se přece jen mění, jak ukázal citovaný průzkum pro výrobce sanitární keramiky Jika. Častěji se sprchují více než tři čtvrtiny lidí. Pot a špínu nejčastěji smývají obyvatelé Olomouckého kraje (90 procent), za nimi jsou v těsném závěsu Pražané (89,7 procent). K ranní koupeli pak Čechy donutí tropické letní noci, kdy teploty venku neklesají pod 20 stupňů Celsia. Zhruba jedna čtvrtina Čechů ale přiznává, že je do sprchy vícekrát za den nenaženou ani parné dny, kdy se doslova topí ve vlastním potu.

STUDENÁ VODA ZUŽUJE CÉVY

Sprchování v horkých dnech by mělo být přirozené. Podle dermatologů stačí k osvěžení a smytí potu několik kratších sprch během dne. Mnoho lidí ovšem neví, že by se v létě měli vyhýbat studené vodě. Problémem totiž je, že zužuje cévy. Po takové sprše se pak člověk potí za chvilku znovu, a dokonce více než před tím.

„Voda na sprchování by celoročně měla být vlažná, protože právě tehdy otevírá póry pokožky, ale zároveň ji nevysušuje. Sprchování studenou vodou je vhodné hlavně v zimě, kdy posiluje obranyschopnost těla a imunitní systém,“ konstatoval dermatolog Polák. Ti, kteří se sprchují několikrát denně, by měli omezit používání mýdel a gelů.

Petr Starý

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *