Vedro nevedro, Češi to se sprchováním nepřehánějí

Mezi Čechy je poměrně početná skupina lidí, kteří i v horkém létě s vodou na smytí potu a osvěžení poměrně šetří. A sprchují se jen obden. Vyplývá to z průzkumu o hygienických návycích Čechů během tropických dní, který si nechala zpracovat Jika, česká jednička ve výrobě koupelnové keramiky, obkladů a dlažeb.

Mezi Čechy je poměrně početná skupina lidí, kteří i v horkém létě s vodou na smytí potu a osvěžení poměrně šetří. Foto: Pixabay

Každodenní koupání nebo sprchování je pro většinu Čechů naprostá samozřejmost. Podle průzkumu, který se nechal vypracovat výrobce koupelnové keramiky Jika, si každý večer před spaním umyje celé tělo dvě třetiny lidí. Nejčastěji to tak dělají lidé ve věku od 27 do 35 let a ve věkové kategorii 45 až 53 let.

Jednou denně se nejčastěji sprchují obyvatelé Plzeňského kraje (77,8 procent), někteří lidé si ale dopřávají očistu svého těla i několikrát denně, a to bez ohledu na to, jestli slunce rozpaluje vzduch na tropické teploty, anebo je mráz až to praští. Přeborníky jsou v tomto ohledu obyvatelé Královéhradeckého kraje. Na druhou stranu se nemalá část Čechů koupe či sprchuje pouze obden. Nejčastěji to je v Praze (20,6 procent) a v Pardubickém kraji (20 procent). Častější je toto chování u mužů.

K RANNÍ KOUPELI DONUTÍ TROPICKÉ LETNÍ NOCI

Ani koupání obden ovšem nemusí být na škodu. Zvláště u osob, které mají suchou pokožku. Potvrzuje to Tomáš Polák ze soukromé dermatovenerologické kliniky. „Každodenní koupání může vést k poškozování pokožky, protože dochází k porušení vrstvičky mazu vytvářeného na těle. Je to patrné zvlášť u lidí se sušší kůží. Otvíráme tím cestu ke vzniku různých ekzémů nebo vyrážek. Osvěžovat by se tito lidé měli maximálně jednou denně.“

Pokud teploty vystoupají nad tropickou třicítku, návyky Čechů se přece jen mění, jak ukázal citovaný průzkum pro výrobce sanitární keramiky Jika. Častěji se sprchují více než tři čtvrtiny lidí. Pot a špínu nejčastěji smývají obyvatelé Olomouckého kraje (90 procent), za nimi jsou v těsném závěsu Pražané (89,7 procent). K ranní koupeli pak Čechy donutí tropické letní noci, kdy teploty venku neklesají pod 20 stupňů Celsia. Zhruba jedna čtvrtina Čechů ale přiznává, že je do sprchy vícekrát za den nenaženou ani parné dny, kdy se doslova topí ve vlastním potu.

STUDENÁ VODA ZUŽUJE CÉVY

Sprchování v horkých dnech by mělo být přirozené. Podle dermatologů stačí k osvěžení a smytí potu několik kratších sprch během dne. Mnoho lidí ovšem neví, že by se v létě měli vyhýbat studené vodě. Problémem totiž je, že zužuje cévy. Po takové sprše se pak člověk potí za chvilku znovu, a dokonce více než před tím.

„Voda na sprchování by celoročně měla být vlažná, protože právě tehdy otevírá póry pokožky, ale zároveň ji nevysušuje. Sprchování studenou vodou je vhodné hlavně v zimě, kdy posiluje obranyschopnost těla a imunitní systém,“ konstatoval dermatolog Polák. Ti, kteří se sprchují několikrát denně, by měli omezit používání mýdel a gelů.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dejte pozor, kde se v pracovní době opaříte čajem

Poradna
Jeví se to jako velká nespravedlnost. Zlomíte si nohu na mokrých schodech, opaříte se horkým čajem během přestávky na oběd nebo se pořežete o ostrý předmět. Pokud k tomu dojde v sídle firmy, kde jste zaměstnaní, s velkou pravděpodobností budou zmíněné nehody posouzeny jako pracovní úraz. Na pracovní cestě však obdobný karambol bude naopak považován za vaši nešikovnost nebo smůlu.
Rolovat nahoru