Veletrh JA EXPO odhalil 10 nejlepších studentských firem letošního roku

Na českých středních školách letos v programu JA Studentská firma vzniklo 256 nových studentských firem. Deset nejlepších, které se představily na soutěžním veletrhu JA EXPO v Praze, se nyní utká v národním finále 19. května o titul Studentská firma roku 2022. 
Foto: JA Czech

Příležitost stát se skutečným byznysmenem tento školní rok opět využily tisíce středoškoláků. Jejich produkty a služby mají nápad, sociální kontext a obchodní potenciál. Zkušenosti, které v reálném byznysu studenti získají, fungují jako efektivní příprava na pracovní trh.

„Mladí lidé jsou v programu kreativní a mají inovativní nápady, po jeho skončení umí vytvořit profesionální loga, weby, e-shopy, prezentace, videa, výroční zprávy i mediální výstupy. Naučí se odpovědnosti, pracovat v týmu i prezentovat se na veřejnosti. Vše si za přispění pedagogů a mentorů z praxe musí řešit sami, od samotného podnikatelského nápadu po jeho realizaci a prodej koncovému zákazníkovi. Víme, že zhruba 28 procent účastníků do pěti let po škole rozjede vlastní podnikání, program ale především posiluje dovednosti a schopnosti, které absolventi využijí v jakémkoli zaměstnání a hodí se i v osobním životě,“ uvedl Martin Smrž, ředitel nevládní organizace Junior Achievement Czech (JA Czech), která vzdělávací program JA Studentská firma organizuje.

Pod vedením svého učitele v září studenti založí reálnou firmu a po osm měsíců se věnují jejímu rozvoji. Na jaře program vrcholí soutěžním veletrhem JA EXPO, kde se suverénní týmy prezentují odborné i laické veřejnosti. 27. ročníku se zúčastnilo se svými prodejními stánky 41 studentských firem.

„Zájem o účast na veletrhu je každý rok silná, ale spíš než kvantitu týmů pozorujeme v posledních letech velké zvýšení kvality prezentací. Studenti prokazují ohromnou vůli reagovat na aktuální dění ve společnosti, chovají se udržitelně a svým podnikáním chtějí pomáhat. Při generování zisku myslí na ekologické dopady a samozřejmostí je věnovat část zisku na charitu. Covidové roky také zřetelně posunuly jejich schopnost prodeje on-line – nejméně polovina studentských firem vede své e-shopy a propaguje své produkty na sociálních sítích,“ poukázal Martin Smrž.

Na veletrhu JA EXPO se začátkem dubna studentské firmy poměřily v pěti hlavních a pěti volitelných kategoriích. Jejich vítězové automaticky postupují do národního finále Studentské firmy roku 2022. Nejlepší studentská firma bude zastupovat Česko v letním evropském finále JA GEN-E v Estonsku.

Top 10 JA Studentských firem letoška:

• Belle – výroba kosmetických výrobků z měsíčku lékařského (Obchodní akademie Prostějov)
• BeSchmexi – prodej oblečení s vlastním nebo zakázkovým designem (Střední škola automobilní a informatiky)
• Booder company – výroba a prodej binderu, který stahuje prsa transgender klukům (Střední průmyslová škola dopravní, Praha)
• Botelo – prodej dekorací vyrobených z nevratných použitých skleněných lahví (Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové)
• Cool hůl – elegantní doplněk či opora – hůl na míru, podle představ zákazníka (Střední škola a vyšší odborná škola umělecká a řemeslná, Praha)
• Eco it – aplikace na třídění odpadu pomocí recyklačních symbolů (SOŠ Hranice)
• Herbaneos – poznání přírody z krásné perspektivy (Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava)
• Královské sezení – podsedáky přizpůsobeny na školní židle (Gymnázium, Kojetín)
• Relivio – motivační a seberealizační zápisník, který majitele povede na cestě za lepším JÁ (Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové)
• Seen – designové reflexní prvky (Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.