Veletrh JA EXPO odhalil 10 nejlepších studentských firem letošního roku

Na českých středních školách letos v programu JA Studentská firma vzniklo 256 nových studentských firem. Deset nejlepších, které se představily na soutěžním veletrhu JA EXPO v Praze, se nyní utká v národním finále 19. května o titul Studentská firma roku 2022. 
Foto: JA Czech

Příležitost stát se skutečným byznysmenem tento školní rok opět využily tisíce středoškoláků. Jejich produkty a služby mají nápad, sociální kontext a obchodní potenciál. Zkušenosti, které v reálném byznysu studenti získají, fungují jako efektivní příprava na pracovní trh.

„Mladí lidé jsou v programu kreativní a mají inovativní nápady, po jeho skončení umí vytvořit profesionální loga, weby, e-shopy, prezentace, videa, výroční zprávy i mediální výstupy. Naučí se odpovědnosti, pracovat v týmu i prezentovat se na veřejnosti. Vše si za přispění pedagogů a mentorů z praxe musí řešit sami, od samotného podnikatelského nápadu po jeho realizaci a prodej koncovému zákazníkovi. Víme, že zhruba 28 procent účastníků do pěti let po škole rozjede vlastní podnikání, program ale především posiluje dovednosti a schopnosti, které absolventi využijí v jakémkoli zaměstnání a hodí se i v osobním životě,“ uvedl Martin Smrž, ředitel nevládní organizace Junior Achievement Czech (JA Czech), která vzdělávací program JA Studentská firma organizuje.

Pod vedením svého učitele v září studenti založí reálnou firmu a po osm měsíců se věnují jejímu rozvoji. Na jaře program vrcholí soutěžním veletrhem JA EXPO, kde se suverénní týmy prezentují odborné i laické veřejnosti. 27. ročníku se zúčastnilo se svými prodejními stánky 41 studentských firem.

„Zájem o účast na veletrhu je každý rok silná, ale spíš než kvantitu týmů pozorujeme v posledních letech velké zvýšení kvality prezentací. Studenti prokazují ohromnou vůli reagovat na aktuální dění ve společnosti, chovají se udržitelně a svým podnikáním chtějí pomáhat. Při generování zisku myslí na ekologické dopady a samozřejmostí je věnovat část zisku na charitu. Covidové roky také zřetelně posunuly jejich schopnost prodeje on-line – nejméně polovina studentských firem vede své e-shopy a propaguje své produkty na sociálních sítích,“ poukázal Martin Smrž.

Na veletrhu JA EXPO se začátkem dubna studentské firmy poměřily v pěti hlavních a pěti volitelných kategoriích. Jejich vítězové automaticky postupují do národního finále Studentské firmy roku 2022. Nejlepší studentská firma bude zastupovat Česko v letním evropském finále JA GEN-E v Estonsku.

Top 10 JA Studentských firem letoška:

• Belle – výroba kosmetických výrobků z měsíčku lékařského (Obchodní akademie Prostějov)
• BeSchmexi – prodej oblečení s vlastním nebo zakázkovým designem (Střední škola automobilní a informatiky)
• Booder company – výroba a prodej binderu, který stahuje prsa transgender klukům (Střední průmyslová škola dopravní, Praha)
• Botelo – prodej dekorací vyrobených z nevratných použitých skleněných lahví (Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové)
• Cool hůl – elegantní doplněk či opora – hůl na míru, podle představ zákazníka (Střední škola a vyšší odborná škola umělecká a řemeslná, Praha)
• Eco it – aplikace na třídění odpadu pomocí recyklačních symbolů (SOŠ Hranice)
• Herbaneos – poznání přírody z krásné perspektivy (Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava)
• Královské sezení – podsedáky přizpůsobeny na školní židle (Gymnázium, Kojetín)
• Relivio – motivační a seberealizační zápisník, který majitele povede na cestě za lepším JÁ (Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové)
• Seen – designové reflexní prvky (Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.