Velká analýza platů českých zaměstnanců. Kolik berete vy?

Na jedné straně vrátný či šička s měsíčním příjmem okolo 17 tisíc korun, na straně druhé generální ředitel s více než 160 tisíci. Analýza platového portálu Platy.cz podrobně rozebírá, jakou mzdu berou lidé v různých oborech i regionech. Ukazuje se například, že ve většině krajů u desetiny lidí nedosahuje hrubý měsíční příjem ani 20 tisíc korun.
Desetina českých zaměstnanců musí vyjít měsíčně s čistým příjmem pod osmnáct tisíc korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Koronavirová pandemie výrazně zasáhla i do příjmů nemalé skupiny českých zaměstnanců. Mnozí byli například zvyklí na pravidelný třináctý plat nebo aspoň na vánoční odměny.

Jak ale ukázala analýza Hospodářské komory z konce loňského roku, významná část lidí tentokrát nedostala ani korunu navíc.

A to se řadě zaměstnanců v loňském roce platy dokonce na čas nebo dlouhodobě kvůli ekonomické koronakrizi snižovaly – třeba až o třetinu.

V roce 2019 vyplatil třinácté platy nebo mimořádné odměny rekordní počet firem. Peněz navíc se dočkalo na 60 procent zaměstnanců soukromého sektoru. V roce 2020 ale na bonusy dosáhlo nejméně osob za pět let.

Zaměstnancům je vyplatily hlavně firmy, kterým vláda výrazně neomezila podnikání, zejména ve stavebnictví. Odměny se podle průzkumu mezi bezmála 750 podniky ukázala, že odměny se pohybovaly mezi 19 až 39 tisíci korunami.

Polovina lidí s 29 tisíci

A jak jsou na tom Češi s „běžnými“ platy? Medián celkových mezd v České republice byl v uplynulém roce 36 503 korun hrubého, jak ukazuje analýza platového portálu Platy.cz, který patří do portfolia společnosti Profesia.

To znamená, že polovina lidí bere mzdu nižší, než je uvedená hodnota. Až padesát procent obyvatel republice tedy vydělá v čistém jen něco málo přes 29 tisíc korun – v případě, že nepobírají přídavky na děti a uplatňují si nezdanitelnou část základu ze svého příjmu.

Analýza také ukázala, že desetina lidí v České republice bere hrubý plat nižší, než 21 066 korun. Musejí tedy měsíc co měsíc vyjít s čistým příjmem pod 17 900 korun.

Praha versus regiony

Léta platilo, že platová úroveň v Praze vysoce převyšuje ostatní regiony. V posledních letech ji ale některá další velké aglomerace začínají dohánět – a to navzdory tomu, že v Praze stále zůstávají ústředí mnoha firem i nadnárodní firmy, kde je obecně vyšší platové ohodnocení.

Medián mezd v Praze dosahuje 42 989 Kč. Desetina nejlépe placených zaměstnanců zde vydělává 72 801 korun, ale deset procent osob má průměrnou hrubou mzdu jen necelých 25 tisíc. Nejvíce – přibližně pětina zaměstnanců – ale spadá do mzdového pásma mezi 42 a 46 tisíci.

Pokud se podíváme na další regiony, hned ve třech z nich se medián základní mzdy pohybuje kolem 35 tisíc korun – v Jihomoravském, Plzeňském a ve Středočeském kraji. Na spodním konci pomyslného platového žebříčku jsou dva kraje, kde medián základní hrubé mzdy nedosahuje ani 30 tisíc korun. Jsou to kraje Karlovarský a Olomoucký.

Nejvyšší platová kategorie

Největší rozdíl mezi Prahou a zbytkem republiky je v nejvyšší platové kategorii. Zatímco v Praze vydělávají ti nejlépe placení v průměru přes 70 tisíc korun měsíčně, v ostatních krajích desetina nejlépe ohodnocených bere 50 až 60 tisíc hrubého.

Těsně pod hranicí 60 tisíc korun je to v krajích Jihomoravském, Plzeňském a Středočeském.

Naopak k 50 tisícům korun se blíží „nejlepší“ platy v krajích Karlovarském a Olomouckém.

Analýza portálu Platy.cz se rovněž zaměřila na porovnání lidí s nejnižšími výdělky.

Ukázala, že ve většině krajů vydělává 10 procent těch nejhůře placených osob pod 20 tisíc hrubého měsíčně.

Nad touto hranicí jsou vedle Prahy pouze v krajích Jihomoravském, Plzeňském a Středočeském.

Nejlépe a nejhůře placené pozice

Analýza rovněž ukázala, které pozice byly v roce 2020 nejlukrativnější a které placené nejhůře. Ve spodní části žebříčku se celkem očekávaně nacházejí pozice jako vrátný, šička, pracovník bezpečnostní služby, střihač textilu, uklízečka nebo pomocná síla v kuchyni. Berou od 16 710 do 18 669 korun hrubého.

Naopak na vrcholu žebříčku jsou především pozice vrcholových manažerů. Nejlépe vydělávají generální ředitelé s měsíční průměrnou mzdou přesahující 160 000 Kč. Z nemanažerských pozic najdeme mezi nejlépe placenými pozicemi například ředitele IT, který vloni bral více než 132 tisíce hrubého, nebo pilota se zhruba 92 tisíci korunami.

Vzhledem k tomu, že epidemická situace není nadále dobrá a hospodářství nadále dusí restriktivní opatření, není možné v letošním roce očekávat s výraznější růst mezd. Platy se nejspíš zvýší jen v oborech, které se koronavirová pandemie tolik nedotkla.

Všem zaměstnancům ovšem pomohlo zrušení superhrubé mzdy. Někteří mají v peněžence o několik stokorun více než vloni, ti s vyššími příjmy si přilepšili o tisíce korun. Například ten, kdo pobírá lehce přes 29 tisíc korun, dostane navíc o zhruba 1750 korun. Ovšem například ten, kdo bere měsíčně 150 tisíc, zaplatí na dani z příjmů měsíčně podle serveru Podnikatel.cz o 7553 koruny méně.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 34
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ja Jakub

  Vždyť tahle „analýza“ je nesmysl :D:D:D. Ten portál data sbírá sdílením od samotných zaměstnanců. Zaprvé nikdo nevybírá, kdo data sdílí. Může tam být výrazně jiný poměr, proti realitě, více placených povolání. Zadruhé nikde není psáno, že data, která lidé sdílejí odpovídají realitě. Ať už proto, že záměrně data nadhodnotí, nebo proto, že nerozumí tomu, co kam mají napsat.

 2. Ma Marcel

  to je snůška blábolů zase … 160k má kdejakej B-1 ředitel nebo IT specialista, Generální ředitelé , aspoň ty, které já potkávám, tak 500+

  • Lu Lubos

   Dobrý den, je to průměr. ANO i já mám jiné zkušenosti ale GM je i v male firmě (bývá i majitel) a tam zpravidla kolem 100….

 3. LE LENKA

  JSEM POMOCNA SILA V KUCHYNI A 18000 FAKT NEMAM,TO BY BYLO SUPER MIT TAKOVE PENIZE

   • Vl Vlk

    18000 kč je běžný plat ve spousta oborech pane, to nemusíte být na dně společenského žebříčku !!!! Je plno lidí, kteří se přes 20 tisíc za měsíc VŮBEC nepřehoupnou. Pak je spousta lidí co má třeba 30 tisíc měsíčně, ale za 250-300 hodin měsíčně !!!

    • Pa Pavě

     Dobry den, nemyslim si ze byl lide extra lhali o svych platech pri vyplnovani online dotazniku. Samozrejme pokud by to bylo nekde na ulici nebo se chteli nekomu chlubit tak o tom rozhodne nepochybuji. Uprimne za me kdyz ma nekdo to stesti tak nemusi byt ani GŘ, IT nebo banker amuze mit pekny plat. Je mi mene nez 40, vysokoskolak nejsem,ani specialista v oboru. Bydlim v lbc kraji a pracuji pro firmu sidlici v Praze(ale pracuji z domova) – auto i k spukromim ucelum. A muj plat je tesne pod 70hrubeho pokud necestuji pracovne. To co pisu neni o chlubeni ale o tom ze mit plat cca 70000 hrubeho neni nerealne.

   • Ve Veronika

    Na dne spolecenskeho zebricku obvykle byva ten, kdo toto jinemu napise.

 4. Lu Luboš

  Platy jsou v této republice absolutní výsměch lidem, kteří ráno vstanou a jdou do zaměstnání. O pár kilometrů na západ nebo na jih mají za stejnou práci 4× až 5× více.
  Jsme jedna velká evropská rodina ne ? Tak proč jsme pro zbytek Evropa námezná síla. A navíc za tu almužnu musíme kupovat potraviny v podobě předražených …. Nejdřív nás drtil komunista a nyní nevím přesně kdo a proč je to tak nastaveno, který …nebo soustava …to takto vymyslela a nastavila.
  Nechtěl bych miliony, ale za práci důstojný plat vůči cenám které jsou v celé Evropě celkem na stejné úrovni a potraviny na západ od nás i levnější a kvalitnější (vlastní zkušenost).

  • Ja Jakub

   Však v pořádku. Co vám brání jet o těch pár kilometrů na západ, nebo na jih a mít 4x až 5x více? Kdo je nespokojen s platem, může si vyjednat lepší podmínky. Pokud je dostatečným přínosem pro firmu. Pokud ne, pak může být rád, že vůbec něco dostává. Na zaměstnání není zákonné právo. Je tedy jen na každém z nás, jaké podmínky si domluvíme. Jestli chceme být zaměstnanci, na jaké pozici a s jakým platem a u jakého zaměstnavatele. Nebo jestli chceme sami podnikat. Takže znovu opakuju. Co vám brání s tím něco udělat?

   • ve veny

    Helejte mzdy by tady měly být tak na úrovni 70% jaká je produktivita vůči západu. A dovolím si tvrdit ,že i v některých firmách je i vyšší než na západě. A na západě vyjednávaj mzdy odbory ,které tady montovny utlumily. Takže ty vaše kecy si nechte od cesty.

    • Ja Jakub

     Tím spíš, když jak říkáte, u nás nejsou odbory, máte možnost si se zaměstnavatelem vyjednat své podmínky. Jestli jste skutečně tak dobrý, zaměstnavatel vás bude chtít ve firmě udržet, tak se spolu domluvíte. Pokud jste jen jeden z mnoha podobných, pak se dá očekávat, že budete mít podobné podmínky, jako jiní. Nicméně ty české montovny samozřejmě své odbory stále mají. I jen ve škodovce jich je několik. A nebo skutečně. Pokud myslíte, že vás zaměstnavatel dostatečně neocení, pak vám nikdo nebrání v tom začít podnikat. Směle do toho, budu první, kdo vám bude fandit. Já si to také vyzkoušel. nakoenc jsem zjistil, že to není pro mne. Tak jsem se zpátky nechal zaměstnat. Ale je pravda, že zkušenosti, které jsem nabral mne dost pomáhají i jako zaměstnanci.

    • Ra Radek

     „Helejte mzdy by tady měly být tak na úrovni 70% jaká je produktivita vůči západu. “

     Helejte – ať tím výrazem myslíte cokoli – jak jste přišel na těch Vašich 70%? A 70% ČEHO?!?
     Ta věta nemá smysl, víte to?
     Nechtěl jste napsat, například, „70% západních mezd“?
     Ono by to pak sice dávalo smysl z hlediska větné stavby a českého jazyka obecně, ale stejně by to byla hloupost.
     Proč byste měl brát 70% mzdy například německého dělníka?
     Výši své mzdy vztahujte ke své produktivitě práce, „Západ“ do toho netahejte, ten s tím nemá společného vůbec nic.

     „mzdy by tady měly být“ řekl nějaký veny.
     A světe div se, tenhle výkřik do tmy zůstal nevyslyšen…

   • LI Luboš II

    A mohu-li se zeptat, když tak krásně radíte, zda vy osobně jste jako vzdělaný člověk s vyjímečným vzděláním v této zemi spokojen se svým platem a odměnou za práci, kterou pro firmu či společnost v současnosti odvádíte, a zda vám osobně není divné, že pokud budete chtít na tom něco aktivně a pro dobrou věc změnit a všimnete-li si nedostatků, objeví se radil, který vám radí prostředí opustit a tím ponechat špatné nastavení bez odpovídající změny. Pro vysvětlenou, plně chápu, že sobec, hlupák či kopáč má plnou možnost soupeřit s Turky v Německu, ale o tom Luboš ve svém příspěvku nepsal.
    Řešení útěkem je běžné v totalitě, řešení podrobením se v katolických kruzích, řešení řešením onoho problému ve společnostech vzdělaných a jdoucích vzhůru. Společnosti které se rozpadají, opouštějí právě ti vzdělaní, kteří ale z důvodu asociality nikdy nedosáhnou uznání v nových kulturách.

    • Ja Jakub

     Ano, já jsem se svou situací spokojen. Ostatně kvůli zlepení situace jsem šel ve 25 letech podruhé na školu. Odstěhoval se přes půl republiky. Změnil obor. A teď jsem spokojen. Zaměstnavatel si mne váží (nebo alespoň jedná tak, že mne to tak připadá), mám peníze, jak jsem chtěl, práci co mne baví. Nemluvil jsem rovnou o odstěhování do jiného státu. I když i to spousta lidí udělala. Můj otec po 90. změnil zaměstnání v české firmě za Německou a odjel na půl roku do německé centrály. Výrazně si polepšil. Po návratu v ČR otevíral novou pobočku dané firmy, kterou vedl. Od té doby vždy pracoval pro německé firmy. Ano, v porovnání s prací v Německu měl nižší plat, ale pro něj bylo podstatnější, že žil s námi v ČR. I tak měl ale vysoce nadprůměrný příjem. Ano, výrazně vystoupil z komfortní zóny, a to se mu přetavilo ve velmi spokojený život. A stejně to mám já. Jen zatím nemám potřebu vycestovat do zahraničí. Ale udělal jsem kroky, které sice znamenaly něco nepříjemného, ale ve výsledku jsem si polepšil.

   • St Stanley

    Jo na zapade plat 3x az 4x ale bydleni taky tak 3x az 4x tak si tam jedte a zazijete skutecny blahobyt

   • Zn Znalec

    To je hovadina tak jak tvuj prispevek.Nafta stoji 30kč bydleni 10tis kč.k tomu musíš mit i jako vrátny přijem.tak si dej facku a běz se zakopat

  • Ra Radek

   Nejsou výsměch a nejsou ani výsměchem.
   Ne, nejsme „jedna velká evropská rodina“.
   Almužna je 7-10 000, ne 25-30 000.
   Žádná „soustava“ nic nenastavila.
   Žijete a pracujete v ČR? Dostáváte český plat.
   Vadí Vám to?
   Něco s tím udělejte.
   Nechce se Vám s tím nic udělat?
   Tak si nestěžujte.
   Ceny jsou v Evropě „celkem na stejné úrovni“?!?
   A na tohle jste, proboha živého, přišel JAK?!?
   Ceny čeho?
   A neomílejte pořád dokola potraviny, ty s úrovní našich platů nijak nesouvisí, zkuste porovnat něco jiného, než pár korunové položky.

  • Lu Lubos

   Nikdo Vám nebrání, můžete vyrazit. Kamarádka bydlí ve Svis, plat má celkem dobrý ale životní náklady šílené (nájem v Lucernu 125 000….) ono to je zdánlivé

  • Ku Kuba

   Duvod proc jsou u nas nizsi platy nez v zapadnich zemich je protoze nemame tak vykonnou ekonomiku jako zapadni zeme. To nikdo „nenastavil“, ale jednoduse kapitalismus je mnohem vykonnejsi nez socialismu a socialismus jsme tu meli 40 let. Ten za to muze.

   • In Inuše

    Ano Kuba….my je nedohoníme ani za 40 let…hlavně to myšlení.
    Platy máme dobré.Z V4 se Češi mají NEJLÍP.

 5. Vl Vlastimil

  Dobrý den..
  .. asi jsem špatně četl. Platy se vztahují na Prahu ??
  Lidé jinde berou podstatně méně, zejména na venkově.
  Jako Ing. Arch. ve finkci beru 22000Kč. ne E.

 6. Mi Mirek

  Superhrubá mzda se zrušila ale ve finále mám ještě míň než jsem měl. A to z důvodu že firmy nám sebraly jiné položky z platů . U mě šel plat o 2000 míň. Tak nevím co se změnilo hlavně kde ty pruskumy vzali. Z celorepublikového průměru. Ať se nejdříve nechají zaměstnat u těch profesí a pak ať píšou průměr.

 7. Pa Pask

  Jsem statní zaměstnanec na de facto dělnické profesi,mám na povel 5 kolegů,trhanou směnu a tím pádem od 5:30 do 17:00 v práci nebo takzvaně „na hřebíčku“ . Muj vyměřovací základ v tarifní skupině s praxi nad 32 let.a už to lepší nebude,je 22.990,- HRUBEHO. To jen pro ty co pořád nadávají že ve státním sektoru mají hodně peněz.

 8. De Denis

  Pěkná komedie asi jako vše v tomto skanzenu.. Tak dnešní inzerce: Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky – Žatec 115 Kč/h PMU CZ, a.s, plat u dobroděje Babiše ,Prodavač/ka v oddělení stavebnin UNIHOBBY požadavek vyučen D Pracovní poměr: Plný úvazek
  Plat ,18500 Kč,Prodavač/ka – pokladní, WIKY, spol. s r. o.,Pracovní poměr: Plný úvazek
  Plat: 18500 Kč, Prodavač/ka – pokladní KORUNA PB s r.o.Pracovní poměr: Plný úvazek
  Plat: 18500 Kč TO ABY PRODAVAČKY ZAVIDĚLI PLAT UKLIZEČKÁM PODLE MOUDRÉHO REDAKTORA

 9. je jenicek54

  generální 160? to by musela půlce generálů sebrat plat. ředitel pošt 450, tv 400, cnb, 550 a kde jsou další

 10. Ji Jiříček

  Jsem koště a beru šest pětek, za míň, bych si ráno v posteli ani neuprdl!Nazdar.

 11. Ja Jana

  Celý život šiji,nebo jsem pracovala na střihárnách,dnes ještě cca 2 roky před důchodem stále šiji,v pracovní smlouvě mám napsáno ,,šička“ i přesto že šiji komplet celé oblečení od A do Z,v tabulce je uveden průměrný plat šičky něco přes 17 000 Kč – v životě jsem to na výplatní pásce neviděla,vždy dával zaměstnavatel jen to povinné,tedy minimální mzdu která v současnosti činí 14 600 Kč hrubého.Nevím kde vzaly oněch přes 17 000 Kč,já jsem se ještě nesetkala ve svém oboru s šičkou která by brala více než minimální mzdu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB