Velké firmy optimistické, živnostníci naopak

Většině středních a větších podniků vidí svojí nejbližší budoucnost mírně optimisticky. Potvrzují to bankovní indexy a analytici. Podle ČSOB se ovšem stále více rozevírají rozdíly mezi malými a většími firmami. Naopak s drobným podnikáním to totiž jde od desíti k pěti.

Ilustrační foto: Pixabay

Optimističtější jsou největší firmy – a exportéři. Naproti tomu skepse je mezi malými podnikateli. Není divu. Nových živností vzniklo loni nejméně za deset let a naproti tomu loni pokračoval další meziroční růst jejich bankrotů (osm tisíc). Přes padesát tisíc jich loni vzniklo a přes padesát tisíc také celkově zaniklo, respektive ukončilo činnost.

Bída malého podnikání

Podle Věry Kameníčkové z CRIF –  – Czech Credit Bureau od samostatného podnikání může odrazovat obava z reálně vyššího zdanění a nižších daňových úlev.

„Na vině skepse u malých podnikatelů mohou být legislativní změny v několika předchozích měsících. Přeci jen větší firmy mají zpravidla samostatné účetní oddělení, naopak živnostníka nebo menší firmu každá nová administrativní povinnost zatíží více,“ dodal Petr Manda z Firemního bankovnictví ČSOB.

RB: Exportéři porostou až o osm procent

“Celkem dobře vidí svou budoucnost vývozci, kteří reprezentují třetinu toho, co se v Česku vyprodukuje. Nálada exportérů se zlepšuje, jsou mírně optimističtí,“ shrnula Exportní Index RB hlavní ekonomka Raiffeisenbank (RB) Helena Horská. Očekává, že export meziročně poroste mezi šesti až osmi procenty.

Loni se z ČR nejvíce vyvážela auta s diesely, autodíly, plynné uhlovodíky, radiotelegrafické a radiotelefonní přístroje a součástky, signalizační světla a světlomety. Exportéři dále alternují ruský trh, zatížený sankcemi, zakázkami do Bulharska, Rumunska, Íránu.

„S růstem ekonomiky také ruku v ruce jde i tlak na růst mezd stávajících zaměstnanců u velkých zaměstnavatelů,“ připomíná analytik Broker Consulting Martin Novák.

To je patrná hlavně u technických profesí. Podnikům se těžko hledají odpovídající zaměstnanci. Například obsluha obráběcích strojů tak běžně dosahuje i platu kolem třiceti tisíc korun, a to i v chudších regionech.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Cukr a káva na houpačce

Cukr i káva v posledních týdnech oživily skoro až k 25 %. Po měsících prodeje dosáhl minulý měsíc cukr desetiletého minima a káva dvanáctiletého. Hlavním motorem pokračujícího oslabení je propad brazilského realu v …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru