Velké propouštění může nastat už během prázdnin

Průzkum
Většina českých firem zatím žádné velké propouštění neplánuje a ani nevnímá, že by se na snižování počtu pracovníků měla začít připravovat. Situace se ovšem může změnit v průběhu letních prázdnin, kdy skončí vládní podpůrná opatření. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, uskutečněného v průběhu května mezi 259 respondenty z řad českých firem napříč obory a regiony.
Velké propouštění může nastat už během prázdnin. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejbližší období vnímají podle průzkumu více než dvě třetiny (70 %) zaměstnavatelů z pohledu zaměstnanosti pozitivně, bez nutnosti výrazněji snižovat stav a propouštět. Přes čtvrtinu firem (26 %) pak očekává snížení počtu pracovníků o jedno až pět procent. Přibližně každá dvacátá společnost plánuje redukovat počet zaměstnanců v rozmezí pěti až deseti procent a jedna firma ze sta předpokládá propuštění více než desetiny pracovní síly.

Zásadní rozhodnutí o tom, jak se s nastalou situací vyrovnat, odkládá valná většina zaměstnavatelů do doby po ukončení vládních podpůrných opatření. Více než polovina (53 %) oslovených společností neočekává, že by musela snižovat počty kmenových pracovníků, více než čtvrtina (27 %) se naopak obává, že taková situace pravděpodobně nastane.

Zbylá pětina organizací již ví, že to bude zapotřebí, přičemž třetina již má dokonce vypracovaný konkrétní plán řešení a dvě třetiny hledají možnosti, jak zachovat co nejvyšší počet pracovníků a zvýšit jejich flexibilitu.

PSALI JSME:
Už je to tady. Začalo masivní propouštění

Nejvíce firem, zhruba 30 %, očekává, že počet zaměstnanců na stav před koronakrizí doplní do konce roku 2020. Téměř čtvrtina tak učiní již do letošního července a méně než pět procent do září. V součtu tedy nadpolovičních 56 % oslovených společností v ČR plánuje doplnit počet zaměstnanců ještě letos. Naproti tomu necelé čtvrtina (23 %) firem předpokládá, že počty zaměstnanců na stav před koronakrizí doplní až v roce 2021 a pětina (21 %) se domnívá, že se tak nestane již nikdy.

Výsledky svého květnového průzkumu na stejné téma a na téměř třikrát větším vzorku respondentů zveřejnila nedávno také personálně poradenské společnosti Randstad. Bezmála 27 procent firem už přistoupilo k propouštění, více než 22 procent nařídilo svým zaměstnancům dovolenou, dalších téměř 20 procent snížilo bonusy a variabilní složky a přibližně deset procent snížilo základní mzdu. Pouze čtvrtina firem nezavedla žádná omezující patření.

Podle černých scénářů by už v létě nebo na podzim mohlo být bez práce až deset procent obyvatel. Počet nezaměstnaných v ČR na konci dubna vzrostl na 254 tisíc a míra nezaměstnanosti dosáhla 3,4 %.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost na vzestupu: V Česku je přes čtvrt milionu lidí bez práce

×
  1. propouštění většího rozsahu už dávno začalo. Automotive fabriky začaly ve velkém propouštět, nejsou zakázky. Někde to bylo formou „akceptuješ nižší mzdu? Ne? Sbohem“. Jinde rovnou „sbohem“. Např. tady na severu jedna sklárna propustí až 1000 lidí.

  2. Od známých vím, že v jejich firmách se propouští jak o život. Vlastně neznám nikoho kdo by tvrdil že se nepropouští. Zatím to moc není vidět, lidé jsou ve výpovědních lhůtách. Docela by mě zajímalo co teď budou politici rozkrádat, když nebudou dělníci pracovat a platit daně.

  3. Jen ať propouští,mnoho lidí má práci-jako dovolenou! Kafe,nohy vzhůru /nejen na stole/ Ve 12 hodin-padla! Já stával denně,za každého počasí před Tuzexem,abych udal bídnou,tuzexovou korunu,nebo mrzskou,cizáckou valutu !! Kdežto dnes? Škoda slov !!!

    • Nu souhlasím s tím, že je přezaměstnáno. A je to vidět hlavně na pracích venku. Jeden kope a tří mu radí. Přesně jak dob před převratem. Ale to není jen u dělníků či úředníků. Policistu nikde nevidíš a když se stane i prkotina, slétnou se, postávají kolem a zřejmě čekají, až se objeví ten,který věci rozumí. A stejné je to i u IZS. K drobné nehodě, která se týká dvou osob, přijedou 3 hasičské sbory, 4 sanity a jeden vrtulník

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Když už letět, tak s co největším padákem

V posledních týdnech to slýcháme ze všech stran – bude se propouštět, a to hodně! I říjnová nezaměstnanost sice zůstala pod čtyřmi procenty a výzvy k propouštění státních úředníků už bereme jako evergreen, ale kdo …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru