bool(false)

Velké změny v exekucích vyvolávají protesty

Legislativní iniciativa Senátu, novela exekučního řádu, vyvolala řadu námitek Ministerstva spravedlnosti, ale také Hospodářské komory. Jedná se zejména o zavedení pravidla, podle kterého by exekutoři nadále směli působit pouze ve svém regionu a nikoli po celé zemi jako dosud. Naopak vláda novelu podpořila.

Exekuce. Ilustrační foto

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se opírá o studii, kterou si nechal vypracovat jeho úřad a podle níž by zavedení teritoriálního pravidla snížilo vymahatelnost pohledávek až o desítky procent a vedlo k chaosu, protože mezi jednotlivými exekutorskými úřady dosud existují velké rozdíly v počtu vyřízených případů. A ty, které by naráz měly agendu až znásobit, na takový nárůst agendy nejsou připravené. Podle ministra by se takzvaná teritorialita velmi negativně dotkla věřitelů. Pak lze předpokládat, že by se část z nich obrátila na soukromé vymahače a dlužníkům by hrozily nejen vyšší úroky, ale i drsné metody vymáhání.

Pelikán se přitom zavedení teritoriality v budoucnosti nebrání. Jen je podle něj třeba jít postupnými kroky. Jedním z nich musí být i nové rozmístění úřadů a s tím související snížení jejich počtu až na polovinu. Zavedení nového systému exekucí v regionech vidí v horizontu až čtyř let a podpořit by je měla novela z dílny ministerstva, kterou chce předložit příští rok a v níž se počítá také s tím, že by o přidělení exekutora rozhodoval soud.

Svými argumenty o snížení efektivnosti vymahatelnosti pohledávek však nepřesvědčil nejen senátory, ale ani kolegy v koalici, protože novela byla při projednávání ve vládě schválena a budou ji projednávat poslanci. Rizika uváděná ministrem spravedlnosti odmítají i autoři novely. Podle nich je naopak nestandardní současný stav, kdy každý exekutor může působit prakticky na jakémkoliv místě v republice.

V důvodové zprávě ke svému návrhu senátoři uvádějí výhody zavedení zásady místní příslušnosti – ochrana práv dlužníků, neboť zúžením místní působnosti dojde ke zvýšení dosažitelnosti exekutorů, ať již pro zaplacení vymáhané částky, řešení splátkových kalendářů či pro možnost nahlédnout do exekučního spisu.

Likvidaci konkurence mezi exekutory jako naopak argument proti přijetí exekučního řádu uvádí Hospodářská komora. Navrhovaný systém místní příslušnosti počítá s tím, že exekuci bude moct provést jen exekutor se sídlem v místě, kde je exekuční soud dlužníka. Komora však varuje před vysokými náklady na exekuci, pokud bude mít dlužník majetek v jiném kraji, než ve kterém bydlí. Dlužníci by se také mohli účelově přemisťovat do kraje s nejnižším procentem vymožených pohledávek, a věřitelé by tak nemohli vymoct svá práva.

Zástupci Hospodářské komory rovněž upozorňují na to, že například Francie, Německo nebo Portugalsko od teritoriality exekutorů upouštějí kvůli nízké efektivitě vymáhání pohledávek.

Již od začátku září se exekutorů bude týkat další povinnost – natáčet na kameru zabavování movitých věcí, a to i bez souhlasu účastníků. Počítá s tím aktuální novela, která vyšla ve Sbírce zákonů. Předpis také rozšiřuje seznam věcí, které exekutor nesmí dlužníkům zabavit. Jde například o oblečení, domácí mazlíčky, dětské hračky, zdravotnické potřeby, snubní prstýnky. A také běžné vybavení domácnosti, jako je pračka, lednička, sporák, stůl nebo kuchyňská linka, pokud jejich hodnota zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti.

Další důležitou změnou je stanovení závazného pořadí způsobů provedení exekuce. Exekutor bude muset nejprve zvolit obestavení bankovních účtů, dále provedení srážek ze mzdy a teprve poté bude moci přikročit k prodeji movitých a nemovitých věcí.

Exekutorská komora má k těmto změnám závažné výhrady. Podle exekutorů povedou ke zvýšeným nákladům, ke konfliktům při samotné exekuci a také prý vytvářejí větší prostor pro dlužníky úhybnými manévry se vyhnout zajištění majetku.

Již od 1. července je účinná novela exekučního řádu, která mj. ruší možnost postihu mzdy manžela nebo penzijního připojištění.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Pytláci ohleduplnější ochránců

Znáte rčení o kovářově kobyle, co má problémy s podkovami? Na Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) je znají určitě. Nejenže kampaň k GDPR, která se kvůli nedostatku informací proměnila v několikaměsíční …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru