Velký přehled změn ve mzdách pro rok 2023 (3.): Otcovská dovolená

Změn doznala také legislativní úprava otcovské dovolené. Dne 1. prosince 2022 vešla v účinnost novela, která zavádí otcovskou dovolenou jako důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Dosud čerpali zaměstnanci v této situaci rodičovskou dovolenou.
Otcovská dovolená je jednou z dávek nemocenského pojištění a náleží otci dítěte v souvislosti s péčí o novorozené dítě v délce dvou týdnů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Otcovská dovolená je jednou z dávek nemocenského pojištění a náleží otci dítěte v souvislosti s péčí o novorozené dítě v délce dvou týdnů (14 kalendářních dnů, pozn. aut.). Den nástupu si určuje zaměstnanec podle své potřeby v období šesti týdnů ode dne narození dítěte nebo jeho převzetí do péče.

Nově otcovská náleží i v případě, že se dítě narodilo mrtvé nebo zemřelo v období šesti týdnů ode dne narození, pokud nástup na tuto otcovskou nastal v období šesti týdnů ode dne narození dítěte. Podmínky nároku jsou nicméně stejné jako dosud, tj. otec, jenž je zapsán v rodném listu dítěte, je v době nástupu na tuto dávku účastníkem nemocenského pojištění.

Martina Farářová, manažerka HR & Payroll oddělení společnosti Mazars
Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars
Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz
(Redakčně upraveno)

Pokračování zítra

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB