Velký přehled změn ve mzdách pro rok 2023 (3.): Otcovská dovolená

Téma týdne
Změn doznala také legislativní úprava otcovské dovolené. Dne 1. prosince 2022 vešla v účinnost novela, která zavádí otcovskou dovolenou jako důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Dosud čerpali zaměstnanci v této situaci rodičovskou dovolenou.
Otcovská dovolená je jednou z dávek nemocenského pojištění a náleží otci dítěte v souvislosti s péčí o novorozené dítě v délce dvou týdnů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Otcovská dovolená je jednou z dávek nemocenského pojištění a náleží otci dítěte v souvislosti s péčí o novorozené dítě v délce dvou týdnů (14 kalendářních dnů, pozn. aut.). Den nástupu si určuje zaměstnanec podle své potřeby v období šesti týdnů ode dne narození dítěte nebo jeho převzetí do péče.

Nově otcovská náleží i v případě, že se dítě narodilo mrtvé nebo zemřelo v období šesti týdnů ode dne narození, pokud nástup na tuto otcovskou nastal v období šesti týdnů ode dne narození dítěte. Podmínky nároku jsou nicméně stejné jako dosud, tj. otec, jenž je zapsán v rodném listu dítěte, je v době nástupu na tuto dávku účastníkem nemocenského pojištění.

Martina Farářová, manažerka HR & Payroll oddělení společnosti Mazars
Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars
Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz
(Redakčně upraveno)

Pokračování zítra

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Novela zákona o nemocenském pojištění: Prodloužení otcovské dovolené

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.